Nightblade z GTX 970 kontra Wiedźmin 3 - test


bigboy177 @ 17:44 07.06.2015
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Nightblade to sprzęt dla osób, które cenią sobie przede wszystkim elegancję. W niewielkiej obudowie firmie MSI udało się zamknąć niebywale wydajne podzespoły, dzięki czemu konstrukcja jest w stanie bez problemu konkurować z rozwiązaniami znacznie większymi, desktopowymi.

Nightblade to sprzęt dla osób, które cenią sobie przede wszystkim elegancję. W niewielkiej obudowie firmie MSI udało się zamknąć niebywale wydajne podzespoły, dzięki czemu konstrukcja jest w stanie bez problemu konkurować z rozwiązaniami znacznie większymi, desktopowymi.

Więcej na temat Nightblade pisaliśmy jakiś czas temu. W artykule zawarliśmy wówczas zarówno prezentację samego sprzętu, jak i ogólne testy wydajnościowe. Nie mieliśmy jednak wtedy okazji sprawdzenia na sprzęcie MSI najnowszego projektu firmy CD Projekt RED, Wiedźmina 3. Teraz, po premierze, postanowiliśmy to nadrobić.Nightblade, który otrzymaliśmy do testów wyposażony został w 16 GB pamięci RAM, wydajny procesor firmy Intel, Core i7-4790, jak również kartę graficzną GeForce GTX 970. Co istotne podzespoły te nie są odpowiednikami mobilnymi, ale pełnoprawnymi konstrukcjami, stosowanymi także w pełnowymiarowych komputerach stacjonarnych. Czy na takich bebechach da się włączyć najnowsze przygody Geralta w najwyższych możliwych ustawieniach, czyli ultra (zwanymi Uber)? Przekonajmy się.

Zanim przejdę do wrażeń z ogrywania tytułu, wypada przypomnieć wymagania sprzętowe najnowszego Wiesława. W przypadku wymagań rekomendowanych twórcy zalecają procesor Intel Core i7 3770 3,4 GHz oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 770. To, czym dysponuje Nightblade winno więc bez najmniejszych problemów wystarczyć, ale czy tak faktycznie jest?

Bez dodatkowego przedłużania, wypada wreszcie napisać: tak, Nightblade z GTX 970 oraz Core i7-4790 poradził sobie bez najmniejszych problemów. Konstrukcja MSI generowała stabilne 60 klatek na sekundę, praktycznie bez jakichkolwiek, najmniejszych nawet zawahań. Wszystkie suwaki ustawione były na jakość ultra (uber), nie włączałem tylko technologii Nvidia Hairworks. Po jej odpaleniu liczba FPS-ów delikatnie spadała w dół, niemniej jednak dalej nie dało się nic zarzucić płynności. Wiedźmin 3 śmigał wówczas w granicach 50-60 ramek, zależnie od sceny. Najmniej udało mi się zauważyć 45 ramek, niemniej jednak występowało to tylko w scenkach przerywnikowych. I to w tych najbardziej wymagających, kiedy na ekranie była większa liczba kobiet, posiadających gęste, dynamicznie poruszające się czupryny.

Nightblade to niewielka konstrukcja, a w związku z tym dysponować ona musi odpowiednio wydajnym chłodzeniem. Problem z wszelakiej maści wiatrakami jest taki, że im jest ich więcej oraz im szybciej się kręcą, tym więcej hałasu generują. Niestety pod tym względem niewielki komputer przegrywa ze stacjonarnymi budami. Sprzęt MSI, aby utrzymać względnie niską temperaturę w swoich trzewiach, szumiał dość konkretnie. Hałas nie był w sumie jakoś wyjątkowo dokuczliwy, niemniej jednak obudowę byłem zmuszony postawić na podłodze. Trzymając ja na biurku, albo w innym miejscu bliskim uszu trzeba się wyposażyć w słuchawki, albo dość mocno podkręcać dźwięki. Bez tego ani rusz.Podsumowując, Nighblade wyposażony w grafikę GTX 970 oraz procesor Core i7-4790 to komputer, który bez najmniejszych problemów poradzi sobie z Wiedźminiem 3 na najwyższych możliwych ustawieniach graficznych. Dzieło firmy CD Projekt RED wygląda wówczas wyśmienicie, a oprawa wizualna jest naprawdę imponująca. Jeśli więc masz ograniczone miejsce, chcesz w okolicy biurka tylko elegancji, a ponadto dysponujesz nieco większą sumką pieniędzy do wydania, to Nightblade będzie wyśmienitym rozwiązaniem. Trzeba się tylko przygotować na to, że cena jednak jest nieco wyższa, w stosunku do rozwiązań stacjonarnych. Różnica to około 20-30%.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosluki505   @   07:22, 08.06.2015
Moja 970 bez hairworks wyciąga ponad 60 fpsów Uśmiech z uber ustawieniami.
0 kudosshuwar   @   07:02, 09.06.2015
"dla osób, które cenią sobie przede wszystkim elegancję" Uśmiech Uśmiech Uśmiech
Wiem, że gust jest jak pewna część ciała...
mi to ta elegancka skrzyneczka przypomina trochę spawarkę elektryczną Uśmiech