RetroStrefa - Gothic


Zidan @ 11:11 07.03.2013

Dziś prawdziwy rarytas wśród gier RPG i krok milowy w dziedzinie wirtualnej rozrywki. Zresztą, czy to cudo trzeba komukolwiek przedstawiać…? Gdy w 2001 roku Gothic ujrzał światło dzienne, wcale nie od razu zrobił wielką karierę – między innymi dlatego, że nie był to tytuł nadzwyczaj nagłaśniany, a za jego produkcję nie odpowiadała żadna wielka korporacja.

Dziś prawdziwy rarytas wśród gier RPG i krok milowy w dziedzinie wirtualnej rozrywki. Zresztą, czy to cudo trzeba komukolwiek przedstawiać…?

Gdy w 2001 roku Gothic ujrzał światło dzienne, wcale nie od razu zrobił wielką karierę – między innymi dlatego, że nie był to tytuł nadzwyczaj nagłaśniany, a za jego produkcję nie odpowiadała żadna wielka korporacja. O Piranha Bytes mało kto wtedy słyszał, a jeśli nawet, to tylko w kontekście plotek i nic nieznaczących newsów. Jednak to, co nastąpiło potem, to już prawdziwe szaleństwo. Popularność marki stopniowo rosła, aż w końcu trafiła do tak obszernego grona odbiorców, że w mgnieniu oka zakorzeniła się w ich świadomości jako jedna z najciekawszych pozycji początku XXI wieku. I została w tej świadomości na długo.Nie sposób wyliczyć dobrodziejstw, jakimi uwodził nas Gothic. Na jego sukces złożyło się całe multum idealnie uzupełniających się elementów, kreujących zupełnie nową jakość wirtualnej rozrywki. Pierwszym, podstawowym atutem była bogata, żywa fabuła – wielowątkowa, ciekawa i dynamicznie przedstawiona. Mediewistyczne klimaty fantasy i bezimienny bohater, skazany (nie wiemy za co) i zrzucony do karnej koloni górniczej (otoczonej magiczną, zabójczą barierą), okazały się połączeniem trafnym i bardzo absorbującym. Pozornie błaha opowieść, w której zwyczajny pachołek przeradza się w herosa walczącego z siłami zła, już od dawna nie była tak dosadna i głęboka. A dzieło Pirahna Bytes to także ogrom intrygujących postaci, napotykanych niemal na każdym kroku przygody. W końcu, Gothic to realna możliwość wyboru pomiędzy różnymi drogami fabularnymi, dzięki którym dobrnięcie do wyczekiwanego finału odbywa się na wiele różnych sposobów.

Wybór ścieżki postępu związany był z funkcjonowaniem trzech obozów skupiających innych skazańców. Do dyspozycji mamy Stary Obóz, Nowy Obóz oraz Obóz na bagnach, nieco różniący się klimatem od dwóch poprzednich „stowarzyszeń”. W zależności od tego, do którego zdecydowaliśmy się przynależeć zmieniały się nasze losy (choć zakończenie pozostawało identyczne). I – aby było jasne – wybór w Gothicu nie był iluzoryczny. Każda ścieżka oferowała inne możliwości, inne wyzwania i unikatowe doświadczenia. Co więcej, wewnątrz obozów również mogliśmy dokonywać pewnych wyborów naszego dalszego awansu, czy to przystając do grup strażników, czy chociażby kręgu magów. Dzięki takiemu stanowi rzeczy, Gothica śmiało i bez większych oporów można było przechodzić multum razy, co zresztą wielu graczy robiło. W tym ja.Wszystko to nie miałoby jednak większego sensu, gdyby nie fenomenalne wręcz osadzenie przygody w półotwartym (choć bardziej otwartym, niż zamkniętym), wypełnionym życiem, świecie. Nasza kolonia, choć nie była największą dostępną wówczas mapą, jej różnorodność i pomysłowa kreacja sprawiały, że wędrówka po niej była prawdziwą frajdą. Świetnie przyjął się także model TPP wzbogacony o zręcznościowe sterowanie, pozwalający graczowi na większe utożsamienie się z głównym bohaterem przygody. A dzięki dość obfitemu wachlarzowi ataków (choć bez przesady) gra oprócz tego, że posiadała wymiar fabularny, zadowalała też motywami zręcznościowymi.

Sprawdź także:

Gothic

Premiera: 10 marca 2001
PC

Gothic to pierwsza gra z wielkiej serii RPG-ów, która z miejsca osiągnęła niebywały sukces. Miejscem akcji jest królestwo Myrtana, będące pod panowaniem króla Rhobara...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosGuilder   @   17:56, 09.03.2013
Ja też już sobie odhaczyłem w planach ten dodatek, bo go nie próbowałem. A znając siebie, to coś czuję, że skończy się na przejściu po raz kolejny całej trylogii. Uśmiech
0 kudoskafel123full   @   01:56, 10.03.2013
Na wspomnienie Gothica normalnie łezka się w oku kręci Uśmiech To była gra, posiadająca niesamowity klimat, jak mało która. Wielokrotnie szkoda było odchodzić od kompa, bardzo dobra gra, w moim prywatnym rankingu ma bardzo wysokie miejsce Uśmiech
0 kudosmikhail01   @   22:12, 10.03.2013
Wychowany na konsolach i japońskich rpg(final fantasy, suikoden, grandia, legend of mana itp), dość niepewnie podchodziłem do gothica. W tym czasie miałem dość słabego kompa i granie sprawiało dodatkowe problemy ze względu na brak płynności. Ale ukończyłem część pierwszą, grając tylko w to(bez przerw na inne gry), gra była wciągająca, wymagająca i rozbudowana. Fabuła dupy nie urywa, ale nie można mieć wszystkiego. Za to dwójka przekonała mnie całkowicie, że to jest to co lubie. I mimo kilku baboli śmiem twierdzić, że z Nocą Kruka jest grą, którą trzeba zaliczyć.
0 kudosFestus_   @   21:46, 12.03.2013
Gothic... cóż więcej trzeba! Jedna z ukochanych gier, każdy gracz powinien się zapoznać z tytułem ; )
0 kudosfiszerek   @   18:36, 13.03.2013
O! Gothic nadal pozostaje jedną z najlepszych gier RPG w jakie grałem. Dodatkowo jest to niesamowity fenomen kulturalny po tej stronie Europy. O ile zachód przyjął grę ciepło, o tyle na wschodzie (w tym w Polsce) gra stała się kultowa z biegu. I były ku temu powody. Kraina którą przyszło nam zwiedzać w tej grze, jest niesamowicie swojska. To w połączeniu z ciekawymi zadaniami, świetną muzyką i świetną historią dało super efekt.
0 kudosmikhail01   @   01:37, 14.03.2013
Myślę że charakterystyczny głos Bezimiennego miał spory udział w popularności w Polsce. Ten głos kojarzy się od razu z Gothic. Tak samo jak głos lektora w STALKERach.
0 kudoskciosek   @   23:43, 15.03.2013
Kochany Gothic Uśmiech mam nadzieję że powyższy link z modem działa nadal ;) kiedyś kolega grał z modem po niemiecku to było dopiero trudne Szczęśliwy
0 kudosJackieR3   @   08:59, 16.03.2013
Link działa,chociaż jeszcze moda nie ściągałem,to w końcu ich oficjalna strona.Wydawało mi się że tego moda zrobili Polacy więc dlaczego tylko po niemiecku Twój kolega go miał.Może się mylę.
W każdym razie niemiecki jest ojczystym językiem Bezia więc powinno mu być łatwiej Zadziorny
0 kudoskciosek   @   10:32, 16.03.2013
wolę jak Bezio posługuje się językiem polskim Szczęśliwy jednak to był inny mod pod nazwą Diccuric który doczekał się przetłumaczenia.
0 kudospscorpio   @   13:07, 16.03.2013
Ja własnie pogrywam w 1 z Golden Mod, nie wprowadza znaczących zmian, ale zawsze trochę urozmaica grę. Jest to już moje kolejne spotkanie z 1, i jakoś nigdy mi się nie nudzi, a ciągle potrafi zaskoczyć Uśmiech Gothic 1 i 2 zajmują zaszczytne 1 miejsce w moim rankingu najlepszych gier Dumny
0 kudosbajki90   @   20:47, 05.12.2013
wyszła fajna modyfikacja czas zapłaty polecam
0 kudosRadman   @   22:12, 29.05.2014
muszę się zebrać i zagrać ponownie tyle że z modem mroczne tajemnice którego każdemu polecam :3
0 kudossparrow1990   @   21:18, 04.06.2014
Gothic to jedna z pierwszych gier cRPG w jakie grałem. Mam do tej gry duży sentyment chociaż pamiętam beznadziejne sterowanie i bardzo słabą grafikę.
0 kudossebogothic   @   11:24, 05.06.2014
Cytat: sparrow1990
Mam do tej gry duży sentyment chociaż pamiętam beznadziejne sterowanie i bardzo słabą grafikę.

Pobudka! Ta gra ma 13 lat i jak na ten wiek nadal trzyma się nieźle. A w dniu premiery to była jedna z ładniejszych gier. Kiedy Gothic wychodził to królowały erpegi z rzutu izometrycznego jak Baldur's Gate albo z fałszywym 3D - Might and Magic. Także pisać, że Gothic ma bardzo słabą grafikę jest niedopatrzeniem. W końcu tak można napisać o każdej grze, która ma tych kilkanaście lat na karku. Także następnym razem zanim ocenisz oprawę graficzną jakiejś gry najpierw sprawdź kiedy ta gra miała swoją premierę.
A sterowanie? Żaden problem. Może wydawać się dziwaczne, ale gdy się go nauczymy to jest bardzo wygodne.
0 kudosGuilder   @   17:08, 05.06.2014
Sterowanie ma prawo sprawiać niektórym graczom kłopoty, gdyż jest mało intuicyjne. Każdy w miarę wprawiony gracz w końcu przyzwyczai się, nawet do dziwniejszego prowadzenia postaci, ale fakt faktem jest to mniej wygodne na początku przygody.
Co do reszty pełna zgoda, grafika była jak najbardziej w porządku w swoich czasach, a fabuła połączona z radością z gry po prostu miażdżyły.
Dodaj Odpowiedź