Fikuśny rok 2012 w branży gier!


juve @ 16:04 14.01.2013
Patryk "juve" Jankowski
Jestem szczęśliwym, wieloletnim i oddanym użytkownikiem konsol PlayStation. Lubię dopracowane, rozbudowane i ambitne gry wideo z najwyższej półki. Osobiście znam Solid Snake'a, z Larą Croft umawiałem się na randki i mieszkam w Residencji. Rzekłem.Wylądowało nowe!

Pierwsze przed szereg, już tradycyjnie, wyskoczyło Nintendo. Wii U zadebiutowało, co warto odnotować, najpierw w USA. Maszynka nie wniosła jednak powiewu świeżości, a raczej stała się dowodem na to, jaką drogę obierają władze Ninny. Nowatorski kontroler i usługa sieciowa mają być kluczami do sukcesu. 30 listopada sprzęt trafia do Europy. Co to oznacza dla rodzimego rynku? Nic. Polska jest przez wielu uważana marnym rynkiem dla produktów BigN. Firma odpowiadająca za promocję sprzętu, Stadlbauer, kompletnie olewa system, więc na chwilę obecną ciężko znaleźć go na półkach sklepowych. Podobnie zresztą ma się sytuacja z grami, których także próżno szukać u rodzimych sprzedawców. Co ciekawe, konsola schodzi bardzo dobrze zagranicą, mimo wielu głosów wieszczących szybki spadek zainteresowania platformą.

"Wii U jest praktycznie wyprzedane, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, by uzupełnić zapasy i przywrócić towar na półki sklepowe. Wydane w listopadzie 2006 roku Wii było swego czasu prawdziwym fenomenem. Nawet 3 lata później, wchodząc do sklepu nie miałeś gwarancji, że kupisz konsolę. Od tamtego czasu wiele się nauczyliśmy i teraz wrzucamy kolejne partie produktu znacznie szybciej." - wypowiedź z kilkunastu godzin po premierze.Wielcy pozostają wielcy!

Stagnacja to uczucie, które towarzyszyło mi przez większą część roku, pod względem gier oczywiście. 2012 rok przyniósł to, co miał przynieść. Najwięksi w branży wypluli na rynek swoje najsłynniejsze marki. Dla mnie największym zaskoczeniem okazała się Dragon's Dogma. Role Play ze stajni Capcomu debiutował w końcówce maja, pokazując, że japońscy producenci, wciąż potrafią robić epickie gry. Na początku roku wyszedł, długo oczekiwany, Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier, który wprowadził istotne zmiany w serii, zaskakując fanów, wielu z nich wręcz odpychając od rozgrywki, niestety. Uproszczona zabawa, znikoma ingerencja w taktykę i dosyć przeciętna grafika, zabolały wielu sympatyków wojennej sagi, w tym mnie samego.

Upływający rok to również perturbacje wokół Mass Effect 3, a ściślej samego zakończenia. To jednak pokazało, jaką siłą są odbiorcy, którzy mają realny wpływ na zachowania twórców. Fanatycy gier ze stajni Blizzarda otrzymali Diablo III. Najważniejszą datą w kalendarzu wielu graczy okazał się 2 października. Capcom wypuszcza na rynek Resident Evil 6, które zgarnia rozbieżne noty, jedni grę wynoszą na szczyty, drudzy karcą i okrzykują wpadką roku. Standardowo, otrzymujemy tasiemce ze stajni Activision i Electronic Arts.


Więcej filmów z Resident Evil 6


Sprawdź także:

Diablo III

Premiera: 15 maja 2012
PC, PS3, XBOX 360

Diablo III to wyjątkowe połączenie elementów RPG oraz gry akcji. Program stanowi kontynuację jednej z najlepszych serii dedykowanych komputerom PC.Podobnie jak w edycjach...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosFox46   @   16:47, 14.01.2013
Ciekawy artykuł podsumowujący cały rok 2012 ciekawie się czytało ale przyznam się bez bicia nie czytałem samego końca czyli "Mobilność Panie, mobilność!" bo to w ogóle mnie nie interesuję.

pamiętam jak w PLAY był artykuł o Devil May Cry aaaahhh to były czasy.
0 kudosKattowitz   @   16:58, 14.01.2013
Dobry artykuł traktujący skrótowo o najważniejszych wydarzeniach ubiegłego roku Uśmiech Szkoda, że tak niewiele w nim zamieszczono, ale nie ma się co czepiać, zawsze wybiera się najważniejsze - czyli D3 i powolne zanikanie prasy poświęconej grom. Choć wszystkiego nie czytałam, to i tak sporo z tego wyniosłam ^^
0 kudosMicMus123456789   @   13:31, 15.01.2013
Miłe i ciekawe podsumowanie. Rok 2012 zły nie był, ale czegoś jednak zabrakło. Może 2013 przyniesie nam jakąś bombę Dumny
0 kudosbinio1   @   15:18, 15.01.2013
2012 to rok w którym syntetycznie podtrzymywano przy życiu przestarzały sprzęt konsolowy. Wypychano ile się da a o nowej generacji kazali nam zapomnieć. Gdzie się aż prosiło. 2012 to rok pc i 2013 podejrzewam że też. Mimo że next geny może wreszcie zostaną zapowiedziane ale kiedy trafią pod strzechy? Rynek mobilny to inna historia. Wiemy jakie możliwości ma dzisiejsza "komórka"
Zeby tak jeszcze szło to w parze z pojemnością baterii to by było super.