Krótka historia imprezy World Touring Car Championship - głównego bohatera gry Race 07

bigboy177 @ 03:12 11.03.2008
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Całkiem niedawno na polskich pułkach sklepowych zadebiutowała najnowsza produkcja studia SimBin, zatytułowana Race 07 Official WTCC Game. Program oparty został na licencji FIA, stworzonej dla mistrzostw typu WTCC i jest w chwili obecnej jedną z najbardziej realistycznych gier wyścigowych, dostępnych na rynku.

Całkiem niedawno na polskich pułkach sklepowych zadebiutowała najnowsza produkcja studia SimBin, zatytułowana Race 07 Official WTCC Game. Program oparty został na licencji FIA, stworzonej dla mistrzostw typu WTCC i jest w chwili obecnej jedną z najbardziej realistycznych gier wyścigowych, dostępnych na rynku. Wielu z Was zastanawia się zapewne co znaczy skrót WTCC i o co dokładnie biega, to właśnie dla Was zdecydowałem się pokrótce opisać historię tychże mistrzostw samochodowych i mam nadzieję, że poniższa informacja okaże się przydatna.

World Touring Car Championship (WTCC) to międzynarodowe wyścigi samochodowe, organizowane przez organizację FIA. Pierwotnie nie były one szczególnie słynne, z czasem zdobyły jednak uznanie fanów na całym świecie i w chwili obecnej są jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych.

Pierwsze zawody WTCC, otwarte dla samochodów grupy A, zostały zorganizowane w 1987 roku, jako konkurencja dla toczonych od wielu lat Europejskich Mistrzostw Samochodowych, nazwanych w skrócie ETCC. Dodatkowe rundy zostały zorganizowane poza granicami Europy w Bathurst w Australii, na torze Calder Park w Australii (wykorzystując zarówno trasę na zwykłych drogach jak i nowoskonstruowaną Thunderdome), w Wellington w Nowej Zelandii oraz na Górze Fudżi w Japonii. Wyścigi kierowców wygrał Roberto Ravaglia na BMW M3 natomiast mistrzostwo uczestników zdobyło Eggenberger Texaco Ford, wpis nr. 7, którym był Ford Sierra. WTCC przetrwało tylko jeden rok i stało się ofiarą swojego sukcesu – FIA obawiało się, że nowe mistrzostwa odbiorą pieniądze przeznaczane do tej pory dla zawodów Formuły 1 i zaprzestało organizowanie mistrzostw.

W 1993, z powodu ciągle rosnącej popularności kategorii Supertouring, FIA zorganizowało FIA World Touring Car Cup – oficjalne wydarzenie sportowe dla kierowców z całego świata, należących do kategorii Touring Car. W 1993 wyścig w Monza został wygrany przez Paula Radisicha, siedzącego za kierownicą Forda Mondeo, któremu niestety nie udało się zdobyć nagrody dla producenta. Wyścig organizowano jeszcze przez kolejne dwa lata i niestety później po raz kolejny zawody zostały zapomniane.

W 2001 roku ETCC wznowiono ze wsparciem ze strony FIA. Na prośbę zainteresowanych producentów, wraz z sezonem 2005 przemianowano je na WTCC i w chwili obecnej są one uważane za trzecie pod względem ważności mistrzostwa świata. Plasują się zaraz za Formułą 1 oraz zawodami WRC.

Wyścigi toczą się na wielu słynnych torach wyścigowych i wspierane są przez największych producentów samochodów. Pośród nich znajdziemy takich gigantów jak BMW, Chevrolet, SEAT oraz Alfa Romeo. W zawodach biorą udział nie tylko prawdziwe potwory należące do klasy superprodukcji czy też Supertouring, lecz również auta kompaktowe oraz średnich rozmiarów. W ich przypadku wyścigi toczą się na zasadach grupy N, zmodyfikowano je jednak do regulacji Super 2000!

Silniki maszyn ograniczone są do pojemności maksymalnej 2000cc. Wiele technologii wykorzystywanych do produkcji samochodów jest niedozwolonych i powodują one natychmiastową dyskwalifikację kierowcy. Wśród niedopuszczalnych rozwiązań znaleźć można hamulce współpracujące z systemem ABS oraz kontrolę trakcji. Dzięki ograniczeniom zawody są bardziej emocjonujące i wymagają od kierowców większych umiejętności.

Obecnym mistrzem WTCC jest Andy Priaulx. Do dnia dzisiejszego zdobył on w sumie cztery razy z rzędu tytuły mistrza i jest bez wątpienia jednym z najlepszych kierowców świata!

Jeśli macie ochotę osobiście sprawdzić swoje umiejętności na największych torach, należących do organizacji FIA, to zapraszam do odwiedzenia sklepu i zakupienia gry RACE 07: The WTCC Game Race 07. Jest to symulator wyścigowy przez duże S! Więcej na temat samej imprezy, zasad itd. znajdziecie na oficjalnej stronie, która dostępna jest tutaj.

Sprawdź także:

RACE 07: The WTCC Game

Premiera: 12 września 2007
PC

RACE '07: The WTCC Game to kontynuacja udanej gry wyścigowej, stworzonej przez studio SimBin. Program podobnie jak pierwowzór charakteryzuje się zaawansowanym modelem jaz...