Switch 2 - wszystko co wiemy o nowej konsoli Nintendo


bigboy177 @ 01:25 07.04.2025
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje na temat nowej konsoli Nintendo. Specyfikacja techniczna, ekran, Joy-Cony 2, lista gier, wsteczna kompatybilność, akcesoria...

Nintendo ujawniło ostatnio wreszcie konsolę Switch 2, czyli swojego najnowszego handhelda. Ze względu na to, że informacje docierały do nas w strzępkach i są podzielone na rozliczne odrębne wiadomości, przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie, w którym zebraliśmy wszystko to, czym podzielili się ze światem Japończycy. Większość detali pozyskaliśmy za sprawą transmisji Nintendo Direct, która miała miejsce 2 kwietnia. Kolejne szczegóły będziemy mieć oczywiście w nadchodzących tygodniach, a żebyście byli na bieżąco, postaramy się aktualizować niniejszą publikację.

Switch 2 - data premiery i cena


W trakcie minionego Nintendo Direct, spółka z Kioto ujawniła wreszcie datę premiery nadchodzącego handhelda. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że Switch 2 trafi do sklepów dokładnie 5 czerwca. Jego cenę ustalono natomiast na $449,99 oraz $499,99. Pierwsza cena dotyczy samej konsoli, a druga zestawu, w skład którego wchodzi handheld oraz gra Mario Kart World.

W trakcie pierwotnej prezentacji ujawniono ponadto, że osoby chętne do tego, by kupić Switcha 2, będą mogły zrobić zamówienie przedpremierowe od 8 kwietnia, ale później plany te uległy zmianie ze względu na cła, jakie Stany Zjednoczone wprowadziły na produkty sprowadzane zza granicy. Nintendo postanowiło dokładniej przyjrzeć się temu, jak nowy podatek wpływa na cenę sprzętu i dlatego start przedsprzedaży opóźniono.

Nintendo, świadome istnienia skalperów, często wykupujących najbardziej pożądane produkty, postanowiło też ograniczyć sprzedaż Switcha 2 za sprawą oficjalnego sklepu My Nintendo. Zakupy będą dostępne wyłącznie dla wybranych członków oraz osób spełniających konkretne kryteria. Na razie nie wiadomo jakie.

Switch 2 - specyfikacja techniczna


Dzięki Nintendo Direct poznaliśmy wreszcie pierwsze szczegóły na temat tego, jakie podzespoły znajdują się wewnątrz nadchodzącego handhelda. Nie zdradzono niestety wszystkiego, a w związku z tym część widocznych poniżej informacji to nadal plotki.

  • Procesor: zmodyfikowany układ Tegra 239 typu SoC od firmy NVIDIA:
    • Tryb handheld: 1080p / taktowanie 561 MHz / wydajność 1,71 TFlopów;
    • Tryb doku: 4K / taktowanie 1000 MHz / wydajność 3,1 TFlopa;
  • Pamięć RAM: 8 GB LPDDR5 [?];
  • Pamięć wewnętrzna: 256 GB;
  • Rozszerzanie pamięci: karty MicroSD Express;
  • Wyświetlacz: 7,9-calowy LCD 1080p 120 Hz ze wsparciem dla HDR;
  • Sterowanie: Magnetycznie dołączane kontrolery Joy-Con 2 z trybem myszki;
  • Gniazda: Dwa porty USB-C do ładowania urządzenia.

Pozostając jeszcze przy specyfikacji, wspomnieć trzeba o tym, że Switch 2 korzysta z technologii skalowania opracowanej przez firmę NVIDIA, czyli DLSS. Nie znamy w tym momencie wersji DLSS, którą zdecydowano się użyć, aczkolwiek bardzo możliwe jest również to, iż NVIDIA przygotowała wariant unikatowy, przeznaczony wyłącznie dla handhelda Nintendo. Konsola jest ponadto w stanie sprzętowo przetwarzać ray-tracing.

Akumulator wbudowany w konsolę to konstrukcja litowo-jonowa, posiadająca pojemność 5220 mAh. Powinna ona wystarczyć na 2 - 6,5 godzin zabawy, w zależności od uruchomionego tytułu.

Wyświetlacz konsoli


Konsola Switch 2 wyposażona została w ekran o przekątnej 7,9 cala, czyli sporo większy od tego dostępnego w pierwszej wersji handhelda Nintendo. Dla porównania, zwykły Switch ma ekran o przekątnej 6,2 cala, Switch OLED o przekątnej 7 cali, a Switch Lite o przekątnej 5,5 cala. Matryca Switcha 2 ma ponadto rozdzielczość 1920x1080 (tzw. 1080p) i jest w stanie korzystać z technologii HDR, co oznacza, że jasność jest sporo wyższa od tej z pierwszego Switcha.

Uwaga: Jeśli zastanawiacie się dlaczego Nintendo poszło w LCD, a nie OLED, inżynier spółki postanowił to wyjaśnić. W skrócie, chodzi o postępy, jakie ostatnio poczyniono w przypadku tej technologii.

Switcha 2, podobnie jak pierwszą wersję handhelda, da się umieścić w specjalnym doku (tym razem wbudowano w niego specjalny wentylator, zapewniający chłodzenie) i wyświetlać obraz na telewizorze. W takiej sytuacji rozdzielczość maksymalna to 4K, a odświeżanie 120 Hz, czyli bez zmian. Także w trybie zadokowanym Switch 2 przetwarzać da radę sygnał zakodowany z użyciem technologii HDR.

Pamięć konsoli


Nintendo nie ujawniło ile pamięci RAM ma konsola Switch 2, ale z różnych doniesień wynika, że to 8 GB pamięci wykonanej w technologii LPDDR5. Do tego dochodzi jeszcze 256 GB pamięci wewnętrznej, pozwalającej nam instalować gry. Skok w przypadku tej drugiej jest znaczący, bo pierwszy Switch posiadał jedynie 32 GB pamięci dla gier.

Nowa pamięć jest najporawdopodobniej szybsza, co pozwoli skrócić czasy wczytywania, a być może zaoferuje również sprawniejszy streaming danych w przypadku największych gier. Dzięki temu sporo lepiej powinny działać tytuły pokroju Breath of the Wild oraz Tears of the Kingdom, które w wydaniach podrasowanych zaoferują skuteczniejszy streaming.

Pamięć wewnętrzną konsoli można rozszerzyć stosując specjalne karty. Pierwszy Switch korzystał z pamięci microSD, a Switch 2 korzysta z kart microSD Express, które są szybsze, choć także nieco droższe. Maksymalny rozmiar takiej karty to 256 GB, przynajmniej w chwili pisania niniejszego artykułu. Możliwe, że później się to zmieni.

Joy-Cony konsoli


Konsola Switch 2 korzysta z nowej wersji kontrolerów Joy-Con, tak zwanych Joy-Conów 2. Wyglądem są one dość podobne do poprzedników, aczkolwiek oferują kilka nowości. Przede wszystkim są one podłączane do konsoli przy pomocy magnesów, oferują większe przyciski LS i RS oraz posiadają dodatkowy przycisk C włączający GameChat.

Sporą nowością w przypadku Joy-Conów 2 jest możliwość stosowania ich w formie myszki. By to zrobić, wystarczy kontroler położyć na biurku płasko krawędzią z magnesami w dół. Zostanie wówczas wykryta powierzchnia, a przesuwanie kontrolerem będzie przesuwało też wskaźnikiem myszki na ekranie lub wywoływało jakieś inne czynności.

W tym momencie nie wiemy nic na temat zastosowanych w konsoli gałek analogowych, a to oznacza, że nie mamy pewności czy nie będzie tu ponownie występował drift – przypadłość uprzykrzająca życie wielu posiadaczom pierwszego Switcha. Gałki szybko się w nich zużywały, a następnie traciły swoją funkcjonalność i precyzję. Switch 2 może korzystać z gałek ze zjawiskiem Halla (magnetycznych), ale Nintendo tego nie potwierdziło.

Wiemy natomiast, że same gałki są nieco wyższe i oferują płynniejsze działanie. Zmieniono też przyciski L i R, wydłużając je i poprawiając w ten sposób ich komfort użytkowania. Jako ciekawostkę dodam, że w sieci krąży patent, z którego wynika, że Joy-Cony 2 da się zamienić miejscami. Lewy jest wówczas z prawej strony, a prawy z lewej. Nie wiemy natomiast jak wpływa to na rozgrywkę.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?