Mercusys ME70X - test extendera do zadań specjalnych

Mercusys to marka należąca do firmy TP-Link, specjalizująca się w produkcji niedrogich, ale wydajnych urządzeń sieciowych. Niedawno na naszej stronie pojawił się test zestawu mesh Mercusys Halo H80X, idealnie nadającego się do tego, by zapewnić stabilne i szybkie połączenie z Internetem nawet w sporym mieszkaniu lub domu, a dziś mamy dla Was materiał poświęcony extenderowi. Za jego opracowanie także odpowiada oczywiście Mercusys.
Mercusys ME70X, bo o nim mowa, to niewielkich rozmiarów extender, którego zadaniem jest rozszerzenie sygnału Wi-Fi na miejsca, do których po prostu on nie dociera. Urządzenie sygnału nie wzmacnia, ale sprawia, że na obszarze, na którym go do tej pory nie było, może się pojawić. Do tego celu wystarczy tak naprawdę wpiąć go do gniazdka i przejść przez krótki proces konfiguracji.
Mercusys ME70X - specyfikacja techniczna
- Standardy bezprzewodowe:
- IEEE 802.11a/n/ac/ax 5 GHz;
- IEEE 802.11b/g/n/ax 2,4 GHz;
- Częstotliwość pracy: 2,4 GHz oraz 5 GHz;
- Maksymalna prędkość transmisji:
- 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz;
- 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz;
- Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej:
- WEP, WPA, WPA2, WPA3-PSK;
- Wymiary (S X G X W): 138,6 × 100,3 × 68,4 mm;
- Porty: Gigabitowy port Ethernet;
- Przyciski: WPS / Reset;
- Anteny: 2 anteny zewnętrzne;
- Zużycie energii: 13W;
- Zawartość opakowania:
- Wzmacniacz sygnału ME70X;
- Instrukcja szybkiej instalacji;
- Gwarancja: 24 miesiące.
Samo wykonanie ME70X nie wzbudza zastrzeżeń, to dość spora, ale estetycznie wykonana jednostka, na której znalazło się miejsce dla dwóch rozkładanych anten, niewielkiej diody informującej nas o stanie pracy urządzenia oraz wtyczki, którą wpinamy w gniazdo zasilające. Z boku obudowy jest ponadto przycisk umożliwiający nam zresetowanie extendera, gdybyśmy potrzebowali przywrócić go do ustawień fabrycznych, oraz gniazdo Ethernet, które możemy wykorzystać do tego, by przy pomocy kabla dostarczyć sieć do jakiegoś pobliskiego odbiornika. Extender od Mercusys wygląda naprawdę w porządku, a dzięki temu, że jest estetyczny i nieprzesadnie ciężki, podłączyć można go w dowolnym miejscu, nawet dobrze widocznym.
Przygotowanie do pracy ME70X jest banalnie proste. Włączamy extender do gniazdka, instalujemy aplikację (Mercusys) z AppStore lub Google Play, a potem wybieramy opcję dodania nowego urządzenia. Tam wybieramy dodanie extendera i czekamy, aż przebiegnie praktycznie w całości zautomatyzowany proces konfiguracji. Po chwili proszeni jesteśmy o ustawienie hasła dostępowego do extendera, a następnie możemy wybrać sieci, które urządzenie znalazło, a które chcemy niejako zdublować. Wybieramy osobno sieć 2,4 GHz oraz 5 GHz.
Rozszerzanie zasięgu nie jest niestety realizowane w formie sieci Mesh. Extender ME70X tworzy całkiem nową sieć o własnym SSID i to ją rozsiewa po okolicy, co nie zawsze będzie rozwiązaniem optymalnym. Jeśli np. macie kamerki i chcielibyście poprawić ich działanie, to taki extender będzie wymagał ponownej ich konfiguracji. Nie da się zrobić tego niejako bez naszej ingerencji. Kamerki nie podłączą się do sieci z extendera, bo nie jest siecią główną. Taki extender to świetna sprawa, jeśli w jakimś pomieszczeniu sieć z routera czy access pointu jest taka sobie i nie sprawi Wam kłopotu podłączenie się do nowej, rozszerzonej. Wtedy działa to dobrze, aczkolwiek zawsze moim skromnym zdaniem lepszą opcją jest pójście w mesh.
Pomijając to, czy lepiej iść w extender, czy w mesh, Mercusys ME70X działał w naszych testach bardzo dobrze. Oferowane przez niego prędkości sprawdziłem tylko w bezpośrednim sąsiedztwie (3 metry) urządzenia. Nie testowałem go tak, jak testuję zwykłe routery, bo extender nie ma za zadanie zastąpienia routera. Ma poprawić dostęp do sieci Internet w miejscach, do których niełatwo podejść kablem albo zwykłym routerem. Świetnie sprawdzi się on np. na klatce schodowej, w wiatrołapie, w domowej siłowni, garażu itd.
W moim domu dobre miejsce dla extendera miałem w piwnicy. Nie docierał do niej odpowiednio mocny sygnał z routera na parterze, przez co zdarzały mi się problemy z dostępem do kotła centralnego ogrzewania. Po zamontowaniu extendera na schodach, zasięg uległ poprawie. Bez niego maksymalna prędkość transmisji danych dla pasma 2,4 GHz wynosiła 8 Mbps/12 Mbps (DL/UL), a pasmo 5 GHz było w ogóle niedostępne. Extender sprawił, że w odległości około 3 metrów od niego miałem w paśmie 2,4 GHz transfer na poziomie 61 Mbps/54 Mbps (DL/UL), a w paśmie 5 GHz było to 118 Mbps/102 Mbps (DL/UL). Jak widać, w obu pasmach poprawa była diametralna, więc extender spełnił swoje zadanie wyśmienicie.
Podsumowując, Mercusys ME70X to sprzęt, dzięki któremu będziecie w stanie poprawić dostępność Internetu w swoim domu czy mieszkaniu. W żadnym razie nie jest to jednak remedium na każdą okazję. Jeśli chodzi o rozszerzenie i poprawienie stabilności sieci, zdecydowanie lepszym pomysłem jest pójście w system mesh, a jeżeli chodzi Wam o jakiś konkretny fragment domu czy mieszkania, w którym sieć jest kulawa, a standardowy router odpada, to extender sprawdzi się jak znalazł. Kupując go z takim właśnie zamysłem, na pewno będziecie zadowoleni z rezultatów!
Plusy: | Minusy: | ![]() |
|
|
Materiał przygotowaliśmy we współpracy z firmą Mercusys.
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler