Cudy M3000 - test. Sprawdzamy przystępny cenowo system mesh.


bigboy177 @ 21:10 21.02.2025
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Firma Cudy podesłała nam do testów system mesh M3000. Jeśli szukacie rozwiązania dla siebie, koniecznie czytajcie dalej.

Firma Cudy nie jest na naszym rynku szczególnie dobrze znana, ale niebawem powinno się to zmienić. Postanowiła ona mocniej zaistnieć w segmencie urządzeń sieciowych w Polsce, czego efektem jest niniejszy test. Cudy podesłało nam do sprawdzenia zestaw trzech routerów, mogących ze sobą współpracować i stworzyć sieć mesh. Jeśli szukacie sposobu na to, by doprowadzić Internet do każdego zakątka domu lub mieszkania, koniecznie czytajcie dalej.

Cudy M3000 kupić można w trzech różnych konfiguracjach. Jeśli nie potrzebujecie budować sieci mesh, możecie nabyć pojedynczą sztukę routera i wykorzystać go do rozsiewania sieci po mieszkaniu czy domu. Jeśli powierzchnię do pokrycia internetem macie większą, warto rozważyć zakup zestawu, w skład którego wchodzą dwa lub trzy routery. Dzięki nim stworzycie pojedynczą sieć, nawet na kilku kondygnacjach, a routery Cudy będą się ze sobą komunikować i sprawnie przekierowywać ruch pomiędzy urządzeniami.

Cudy M3000 - specyfikacja techniczna


  • Tryb pracy: Access Point;
  • Rodzaj urządzenia: Router bezprzewodowy;
  • Rodzaje wejść/wyjść:
    • RJ-45 10/100/1000 (LAN) - 1 sztuka;
    • RJ-45 2.5 Gigabit (WAN) - 1 sztuka;
  • Obsługiwane standardy: Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax);
  • Częstotliwość pracy: 2.4 / 5 GHz (DualBand);
  • Antena: Wewnętrzna - 5 sztuk;
  • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 2400 Mb/s (Wi-Fi);
  • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: 64/128-bit WEP, WPA, WPA2, WPA3, WPA-PSK, WPA2-PSK;
  • Zarządzanie i konfiguracja: Strona WWW;
  • Dodatkowe funkcje: IPv4, IPv6, Sieć gościnna, Przekierowanie portów, DHCP, NAT, MU-MIMO, OFDMA, UPNP, DMZ, PPPoE, Dynamiczne/Statyczne IP, Beamforming;
  • Dodatkowe informacje: Przycisk Reset;
  • Kolor: Czarny;
  • Dołączone akcesoria:
    • Zasilacz;
    • Kabel RJ-45;
    • Instrukcja szybkiej instalacji;
  • Gwarancja: 24 miesiące (gwarancja producenta).

W pudełku, w zależności od tego, co wybierzecie, znajdziecie jeden lub kilka routerów, jeden lub kilka zasilaczy, kabel sieciowy oraz skróconą instrukcję instalacji. Niczego innego nie będzie, ale zasadniczo niczego innego też Wam nie potrzeba. Routery M3000 po wyjęciu z opakowania prezentują się bardzo dobrze. Są w całości wykonane z czarnego matowego tworzywa sztucznego, które w górnej części jest przeszlifowane na wysoki połysk. Od spodu znajdziecie gumową podstawę, a z tyłu dwa porty Ethernet (2,5 Gbps oraz 1 Gbps), przycisk umożliwiający parowanie routerów, przycisk do resetowania oraz gniazdo zasilające. Design routera jak najbardziej przyjemny dla oka i myślę, że nie będziecie mieli problemów z wpasowaniem go w wystrój swojego mieszkania, domu, pokoju - czegokolwiek. Jedyny minus czarnej obudowy taki, że zbiera łatwo kurz oraz odciski palców, ale ogólnie Cudy M3000 wygląda bardzo dobrze. Elegancko i minimalistycznie.

Sam proces konfiguracji jest banalnie prosty, choć różni się w zależności od tego, jaką sieć zamierzacie przygotować. Router wystarczy podłączyć do sieci przy pomocy kabla Ethernet (mamy do tego dwa porty WAN/LAN), a następnie przejść do odpowiedniej aplikacji na smartphonie lub na właściwy adres w przeglądarce Internetowej. Pierwszy router konfigurujecie jako tzw. siatkowy router bezprzewodowy, a potem przechodzicie przez kilka kolejnych zakładek, by wszystko przygotować. Wystarczy dosłownie kilka minut, by router zaczął działać i rozsiewać internet po okolicy. Ze względu na zgodność ze standardem Wi-Fi 6, robi to w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Po skonfigurowaniu pierwszego routera można przejrzeć wszystkie dostępne ustawienia, a jest ich tu dość sporo, choć jednocześnie nie ma też niczego, czego nie oferowałaby konkurencja. Mamy zatem ustawienia LAN, ustawienia WAN, możliwość skonfigurowania VPN, opcję aktualizacji oprogramowania pokładowego, narzędzia diagnostyczne, kontrolę rodzicielską oraz ustawienia bardziej zaawansowane, w których jest m.in. sieć dla gości, QoS, DMZ, UPnP, zapora, filtry, WPS i wiele, wiele innych opcji. Ogólnie cały interfejs jest dobrze przygotowany i łatwy do ogarnięcia, czego świadectwem jest to, jak banalnie dodaje się kolejne routery do siatki mesh. Wystarczy wejść na główną stronę ustawień sieciowych i kliknąć wielki znak + znajdujący się w mniej więcej centralnej jego części.

Kreator konfiguracji prowadzi następnie użytkownika przez cały proces, który – zależnie od tego, jaki zestaw posiadamy – przechodzimy jedno lub wielokrotnie. Warto dodać, że routery Cudy M3000 są w stanie stworzyć sieć zbudowaną z większej ilości urządzeń, nie tylko z trzech, które da się kupić w pojedynczym zestawie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spiąć w mesh nawet 6 routerów, przy czym nie należy przesadzać. Wszystko trzeba odpowiednio rozplanować i dostosować do powierzchni, jaką chcemy pokryć dostępem do sieci Internet.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?