Kingston FURY Renegade DDR-5 8400 MT/s CUDIMM - test. Pamięć idealna dla procesorów Intel Core Ultra?


bigboy177 @ 17:14 02.12.2024
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Jeśli rozważacie zakup procesora Intel Core Ultra, koniecznie pomyślcie też o odpowiedniej pamięci. Wszystko wskazuje na to, że moduły Kingston FURY Renegade DDR-5 8400 MT/s CUDIMM mogą być najlepszym wyborem.

Użytkownicy komputerów najwięcej uwagi przywiązują do dwóch komponentów: procesora oraz karty graficznej… przynajmniej jeśli mówimy o podzespołach zamontowanych wewnątrz obudowy, tudzież laptopa. Na kolejnych pozycjach jest płyta główna, nośnik SSD oraz pamięć RAM (niekoniecznie w tej kolejności, rzecz jasna). Ze względu na to, że komputery są coraz szybsze i przetwarzają coraz więcej informacji, wszystkie komponenty muszą być coraz wydajniejsze i spełniać bardziej wyśrubowane normy. Z tego powodu na rynku zaczynają się pojawiać pamięci wykonane w standardzie CUDIMM, a my od mniej więcej dwóch tygodni testujemy moduły Kingston FURY Renegade DDR-5 8400 MT/s i przygotowaliśmy dla Was niniejszy test.

Czytając wstęp na pewno wielu z Was zaczęło się zastanawiać nad tym, czym dokładnie są pamięci CUDIMM. W dość dużym skrócie, to specjalny standard niebuforowanej pamięci UDIMM, wyposażony w tzw. Client Clock Driver. Wymóg jego stosowania pojawił się pod koniec 2023 roku, a za jego wprowadzenie odpowiada JEDEC - organizacja definiująca standardy w branży pamięci. CKD, bo tak nowy komponent nazwano w skrócie, odpowiada za przesterowanie sygnału zegara pamięci, minimalizując szumy oraz zakłócenia, a także poprawiając integralność sygnału. Bez CKD pamięci DDR5 o prędkości od 6400 MT/s w gorę mogą po prostu nie działać odpowiednio stabilnie.

Kingston FURY 8400MT/s CL40 CUDIMM Renegade Silver RGB - specyfikacja


  • Seria: Renegade Silver RGB;
  • Rodzaj pamięci: DDR5;
  • Pojemność całkowita: 48 GB (2x24 GB);
  • Pojemność kości: 24 GB;
  • Liczba modułów: 2;
  • Taktowanie: 8400MT/s;
  • Opóźnienia (cycle latency): CL 40;
  • Timingi: CL40-52-52;
  • Napięcie: 1,45 V;
  • Obsługiwane profile OC: Intel XMP;
  • Chłodzenie: Radiator;
  • Wysokość z chłodzeniem: 45 mm;
  • Podświetlenie pamięci: Tak;
  • Kolor: Srebrne;
  • Gwarancja: dożywotnia (gwarancja producenta).

Aby odróżnić nowe pamięci, czyli te w których zastosowano CKD, od modułów wykonanych w starszej technologii, zmieniono nazwę. Nie mamy więc już do czynienia z pamięcią UDIMM (stacjonarki), ani SODIMM (laptopy), ale CUDIMM oraz CSODIMM. Dodatkowa litera „C” z przodu oznacza po prostu „Clocked”, czyli w dużym uproszczeniu synchronizowanie danych wewnątrz samego modułu. Nowe pamięci nadal wykonywane są w standardzie DDR5, więc są one zgodne z gniazdami dotychczas stosowanymi na płytach głównych, ale przed zakupem nowych modułów upewnijcie się, że wasza płyta główna je obsługuje. Producenci wystosowali co prawda aktualizacje BIOS-ów, ale nie wszystkie modele płyt są nadal wspierane i lepiej po prostu to sprawdzić. Do tego CKD jest niedostępne w przypadku płyty, która go nie obsługuje, więc korzyści z jego obecności nie istnieją.

Pełnię możliwości CUDIMM o prędkościach powyżej 8000 MT/s wykorzystacie wyłącznie na płytach głównych wyposażonych w chipsety z serii 800 – zarówno w przypadku Intela, jak i AMD; a także na najnowszych procesorach. Dla AMD chodzi o jednostki Ryzen 9000, a dla Intela o Core Ultra. Wcześniejsze obsłużą moduły CUDIMM, ale tylko w ramach swoich ograniczonych (często dość losowych) możliwości. Dużo zależeć będzie od tego, jak dobrze w danych CPU działa kontroler pamięci. Jeśli Wam się uda, zdołacie z niego wycisnąć coś więcej. Jeśli nie, moduły DDR5 działać będą z ograniczoną prędkością. Do zakupu CUDIMM trzeba się po prostu przygotować, nie można tego robić w ciemno. Chyba, że mają one przez pewien czas działać w ograniczonej prędkości w oczekiwaniu na nadchodzący upgrade.

Pamięci CUDIMM są przyszłością. Standard DDR5 będzie nam na pewno jeszcze towarzyszył przez dłuższy czas, a rozmaite testy podkręcania pokazują, że moduły CUDIMM w tym przypadku są niebywale elastyczne. Całkiem niedawno firma Kingston informowała, że moduły Kingston FURY Renegade DDR5 CUDIMM zdołały osiągnąć rekordową szybkość 12195MT/s. Dla normalnych zjadaczy chleba nie ma to w tym momencie znaczenia, ale dzięki postępowi wcześniej czy później takie prędkości będą na pewno dostępne dla wszystkich.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?