AOC Agon Pro AG276QZD2 - test. Najlepszy monitor do gier?
AOC Agon Pro AG276QZD2 to monitor, który miałem ogromną przyjemność testować przez ostatnie - mniej więcej - dwa tygodnie. Piszę, że była to przyjemność, bo w rzeczy samej faktycznie tak było. Sprzęt ten dysponuje wyśmienitymi parametrami, a dzięki temu wszystko co robiłem z jego wykorzystaniem nabierało nowych barw. Dlaczego? O tym w niniejszej publikacji.
Zacząć trzeba od tego, że AOC Agon Pro AG276QZD2 kupujemy w raczej standardowych rozmiarów opakowaniu. By się do niego dostać, nie otwieramy góry, ale przód. Pudełko kładziemy płasko, uchylamy wieczko do góry i mamy dostęp do wszystkich elementów. Zostały one porządnie zabezpieczone na czas transportu, a AOC nie poszło w styropian, co mnie bardzo cieszy, ale w papierową pulpę. Prócz samego panelu dostajemy oczywiście podstawę oraz kompletne okablowanie. Wisienką na torcie jest 3-letnia gwarancja.
AOC Agon Pro AG276QZD2 - specyfikacja techniczna
- Przeznaczenie produktu:
- Do domu i biura (Home Office);
- Dla graczy;
- Przekątna ekranu: 26,7";
- Powłoka matrycy: Matowa;
- Rodzaj matrycy: QD-OLED;
- Typ ekranu: Płaski;
- Rozdzielczość ekranu: 2560 x 1440 (WQHD);
- Format obrazu: 16:9;
- Częstotliwość odświeżania ekranu: 240 Hz;
- Liczba wyświetlanych kolorów: 1,07 mld;
- Czas reakcji: 0,03 ms (GTG);
- Technologia synchronizacji: Adaptive-Sync;
- Technologia ochrony oczu:
- Redukcja migotania (Flicker free);
- Filtr światła niebieskiego;
- Jasność: 250 cd/m²;
- Kontrast statyczny: 1 500 000:1;
- Kąt widzenia w poziomie: 178 stopni;
- Kąt widzenia w pionie: 178 stopni;
- Złącza:
- DisplayPort 1.4 - 2 sztuki;
- HDMI 2.0 - 2 sztuki;
- USB-A 3.2 Gen. 1 - 2 sztuki;
- USB-B - 1 sztuka;
- Gniazdo słuchawkowe;
- Głośniki: Tak (2 x 5W);
- Obrotowy ekran: Tak (~90° w lewo oraz ~90° w prawo);
- Regulacja wysokości: Tak (130 mm);
- Regulacja kąta pochylenia: Tak (~5° do przodu oraz ~25° do tyłu);
- Regulacja kąta obrotu: Tak (~28° w lewo oraz ~28° w prawo);
- Możliwość montażu na ścianie - VESA: VESA 100 x 100 mm;
- Klasa energetyczna: G (G w HDR);
- Pobór mocy podczas pracy: 29 W;
- Pobór mocy podczas spoczynku: 0,5 W;
- Kolor: Czarny;
- Dołączone akcesoria:
- Kabel HDMI;
- Kabel DisplayPort;
- Szerokość: 609 mm;
- Wysokość (z podstawą): 396 mm;
- Głębokość (z podstawą): 228,9 mm;
- Waga: 6,7 kg;
- Gwarancja: 36 miesięcy (gwarancja producenta).
Po dobraniu się do wnętrza opakowania, złożyłem w całość podstawę, a następnie wpiąłem ją w odpowiednie gniazdo ekranu. Wszystko zostało przygotowane tak, że nie trzeba korzystać z żadnych narzędzi. Poszczególne elementy idealnie do siebie pasują, a podstawa jest stabilna i oferuje szeroką regulację. Zmieniać możemy nie tylko wysokość ekranu, ale również jego pochylenie do przodu i do tyłu oraz na boki. Istnieje ponadto możliwość ustawienia ekranu pionowo, czyli mamy tu funkcję PIVOT.
Jakość wykonania monitora jest wyśmienita. Ze względu na to, że mamy do czynienia z matrycą QD-OLED, obudowa jest stosunkowo cienka, a ramka dookoła praktycznie niewidoczna. Nieco poszerza się ona w dolnej części, ale w żadnym razie nie psuje to ogólnego designu. Pozytywnie wpływa na niego nawet podstawa, która jest niesymetryczna. Znalazło się w niej oczywiście miejsce na kable, dzięki czemu nie plątają się one z tyłu. Śluza jest jednak trochę mała i podłączenie większej ilości kabli sprawia, że robi się w niej tłoczno.
Wszystkie kable wpinamy w specjalne zagłębienie znajdujące się oczywiście z tyłu monitora. Inżynierowie AOC przygotowali tu dla nas dwa gniazda HDMI 2.0, a także dwa gniazda DisplayPort 1.4. Pełnię możliwości monitora będziecie mogli wykorzystać tylko na kablu DisplayPort, na którym otrzymacie dostęp do maksymalnego odświeżania, ale także na HDMI narzekać nie będziecie. Prócz wymienionych gniazd jest jeszcze hub USB, na który składa się jedno gniazdo USB-B oraz dwa USB-A (3.2 Gen 1) oraz gniazdo słuchawkowe. Czego brakuje? No na pierwszy rzut oka widać, że w sumie tylko USB-C, przy czym ja ogólnie nie narzekam, bo mam wystarczającą ilość tego typu gniazd w komputerze, a dzięki pewnym cięciom inżynierom AOC udało się wycenić AG276QZD2 na niespełna 2500 złotych - taka cena widnieje jako sugerowana i uważam, że w tym przedziale sprzęt jest praktycznie bezkonkurencyjny.
Bajerem, jeśli oczywiście jakiegoś oczekujecie, jest dość subtelne, ale przy okazji efektowne podświetlenie RGB. Znajduje się ono w tylnej części monitora, powiedzmy że dookoła gniazda przyłączeniowego podstawy. Prezentuje się ono całkiem estetycznie, a dzięki temu, że w OSD samodzielnie możecie dopasować efekty, intensywność oraz kolory, znajdziecie ustawienie Wam odpowiadające. Nie jest to może technologia Ambilight od Philipsa, ale jako delikatne podświetlenie z tyłu sprawdza się w porządku.
AOC Agon Pro AG276QZD2 to monitor wyposażony w matrycę QD-OLED, co w sumie jest jedną z jego największych zalet. Firma AOC zdecydowała się na panel o przekątnej 27 cali oraz proporcjach 16:9, czyli standardowy. Całkowicie poza standardy wykracza natomiast częstotliwość odświeżania ekranu, albowiem maksymalnie damy radę ustawić 240 Hz. Jeśli chodzi o rozdzielczość, postawiono na 2560 x 1440 czyli WQHD. Czy lepsze byłoby 4K? Według mnie nie. Po pierwsze, poszczególne piksele są tu tak niewielkie, że jak nie będziecie na upartego się ich dopatrywać, to na pewno ich nie znajdziecie. Po drugie, cena w przypadku panelu 4K byłaby sporo wyższa, więc po co kombinować? WQHD w zupełności wystarcza. Rozdzielczość ta spełniała moje oczekiwania z nawiązką.
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler