Szukasz niewielkiej, ale wydajnej karty graficznej? Mamy kilka propozycji


bigboy177 @ 16:50 28.08.2024
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Nie każdy chce mieć w domu wielką obudowę komputerową, zajmującą pół biurka. Wielu entuzjastów komputerów osobistych stawia na mniejsze konstrukcje. Także one mogą być jednak wydajne dzięki odpowiednim podzespołom.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów obudów komputerowych, a wśród nich na popularności zyskuje standard SFF, czyli Small Form Factor. Jak sama nazwa wskazuje, mówimy tu o obudowach niedużych rozmiarów, można wręcz napisać kompaktowych. Z myślą o nich powstały karty graficzne SFF-Ready.

Standard SFF-Ready jest popularny głównie wśród osób, którym zależy na optymalizacji przestrzeni, zarówno w komputerach, jak i dookoła nich. Użytkownicy decydujący się na zakup podzespołów tego typu, mają dostęp do mocy obliczeniowej pełnowymiarowych wariantów, a jednocześnie zachowują kompaktowe wymiary swojego sprzętu.

Co to oznacza w praktyce? Głównie karty graficzne oraz obudowy oznaczone tym standardem muszą spełniać ściśle określone kryteria. Jeżeli chodzi o GPU, to wymiary wyglądają następująco:

  • Maksymalna wysokość: 151 mm, w tym promień zagięcia kabla zasilającego;
  • Maksymalna długość: 304 mm;
  • Maksymalna głębokość: 50 mm lub 2,5 slotu,

Jeśli zdecydujecie się na zakup karty zgodnej ze standardem SFF-Ready i planujecie samodzielnie złożyć swój komputer, możecie dzięki powyższym ograniczeniom liczyć na prostsze i mniej frustrujące doświadczenie. Nawet jeśli nie posiadacie umiejętności w składaniu pecetów.

Niewielka obudowa oznacza, że Wasz nowy sprzęt wpisze się ponadto bez problemów nawet w niewielkie biurko oraz pokój. Ułatwione będzie również transportowanie blaszaka. Mobilność dla wielu osób jest ważna, a tu będzie na najwyższym poziomie.

Dlaczego warto zainteresować się SFF-Ready?


Niewielkie komputery, czyli te zgodne ze standardem mini-ITX istnieją od dawna. Nie było jednak jednolitego standardu dla wszystkich podzespołów. Osoby decydujące się na mini-ITX mogły kupić niby odpowiednią płytę główną, ale już wiele innych komponentów nie było zoptymalizowanych pod kompaktowy wymiar, co oznaczało konieczność eksperymentowania i dopasowywania wszystkiego w ciemno.

Dzięki SFF-Ready eksperymentowanie dobiegło końca, albowiem wszystkie podzespoły zgodne z tym standardem będą do siebie wzajemnie pasować. Po ich zakupie nie będzie żadnych niespodzianek. Składanie małych, często niszowych komputerów, może dzięki temu trafić do tzw. mainstreamu.

Dla kogo jest SFF-Ready?

SFF-Ready o czym wspomniałem wcześniej nie wiąże się z żadnymi cięciami, jeśli chodzi o moc obliczeniową. Standard ten został więc przygotowany z myślą o osobach, które chcą otrzymać pełną wydajność w kupowanych komponentach, a przy okazji chcą zaoszczędzić miejsce albo kupić jakąś fikuśną, mocno nietypową stylistycznie obudowę. Ważna jest też mobilność. Nieduży komputer łatwo transportować np. w przypadku rozgrywek esportowych, prezentacji itd. Taszczenie obudowy middle tower do przyjemnych czynności nie należy.

Najciekawsze przykłady kart graficznych SFF-Ready

Jeśli mówimy o kartach graficznych, które wpisują się w standard SFF-Ready, warto zwrócić uwagę na najnowsze propozycje od firm Gainward oraz Palit. Obie firmy wprowadziły na rynek serie kart graficznych, które zrewolucjonizowały rynek SFF.

Dobrym przykładem jest Palit Infinity 3 - ta seria kart również charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami, zachowując przy tym najwyższą wydajność. Karty te są o 40% mniejsze niż inne modele z trzema wentylatorami od Palit, co czyni je doskonałym wyborem dla miłośników mini-ITX. To mocarne karty do wyboru, jak GeForce RTX 4080 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER, RTX 4070 SUPER, a wszystko w formacie SFF-Ready.

Nowe propozycje pokazują, że można mieć kompaktowy komputer bez kompromisów, jeśli chodzi o jego moc obliczeniową. Standard SFF-Ready to przyszłość składania komputerów. Daje on nowe możliwości zarówno entuzjastom, jak i osobom dopiero w świat pecetów wkraczającym. Więcej informacji znajdziecie w tym miejscu.

Dla marki Palit tworzenie kompaktowych kart to żadna nowość, już wcześniej producent słynął z podobnych rozwiązań i szacunku dla mniejszych formatów. Nawet karty z większych serii jak GamingPro(czy to 4080, czy 4070 Ti) potrafiły zmieścić się do obudów mini-ITX jak FractalDesign Ridge, co można zobaczyć na tym filmie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Palit.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?