Najlepsze adaptacje filmowe gier
Pięć Koszmarnych Nocy
Niepozorna seria dość przeciętnych gier okazuje się międzynarodowym hitem dzięki swojej historii, klimatowi oraz sekretom. Uniwersum Five Nights at Freddy’s rozrosło się do sporych rozmiarów, czego efektem okazał się wydany pod koniec roku 2023 film na podstawie tych produkcji.
Pięć Koszmarnych Nocy to thriller/horror przedstawiający nam historię Mike’a Schmidta – niezdarnego mężczyzny, tracącego każdą pracę jakiej się podejmie, tonącego w długach i toczącego batalię sądową z ciotką o prawa do wychowania córki. Zdesperowany przyjmuje pracę nocnego ochroniarza w Freddy Fazbear’s Pizzeria, z którą związana jest niewyjaśniona sprawa zaginięć dzieci, a przez którą została w końcu zamknięta. W trakcie swojej służby Mike odkrywa, że maskotki z tego przybytku ożywają nocą i wcale nie mają przyjaznych zamiarów względem ludzi. Protagonista tym samym rozpoczyna walkę o przetrwanie.
Film ten to raczej przeciętna produkcja, która specjalnie nie spodoba się osobom niebędącym fanami gier. Dla tych drugich to zaś zdecydowanie pozycja obowiązkowa, choć budżetowa.
Tetris
Przypadek wyjątkowy w naszym zestawieniu, bo tym razem mowa jest o filmie dokumentalno-biograficznym. Tetris opowiada nam historię batalii o licencję do sprzedaży prawdopodobnie najdoskonalszej gry w historii branży, czyli tytułowego Tetrisa. Tylko czy da się na podstawie historii negocjacji biznesowych nakręcić ciekawy materiał? Zdecydowanie tak.
Tetris to film dokumentalno-biograficzny, który przenosi nas do lat 80. ubiegłego wieku. Stworzona przez Aleksieja Pażytnowa gra Tetris odnosi w ZSRR w roku 1984 ogromny sukces, który szybko roznosi się na Zachód, aż w końcu trafia do USA. Problemy licencyjne sprawiają, że w byłym Związku Radzieckim zorganizowane zostaje spotkanie, w którym przedsiębiorcy ze Stanów oraz rosyjscy biznesmeni próbują dojść do porozumienia w kwestii praw do gry. Rozpoczyna się tym samym wciągająca intryga oraz przepychanki o markę, na punkcie której oszalał świat.
Jako że historia rozgrywa się jeszcze w czasach zimnej wojny, całość ma całkiem ciekawy klimat thrillera. Sama historia została naprawdę dobrze przedstawiona, wciąga, a dzięki świetnej grze aktorskiej, w tym przede wszystkim Tarona Egertona, jest godna polecenia każdemu, nie tylko fanowi serii.
Seria Persona
Persona to popularna seria jRPG firmy Atlus, która jest powszechnie chwalona za opowieść, muzykę, postaci czy niezwykle stylowy design. Wraz z jej rozwojem oraz popularyzacją coraz częstsze stało się wypuszczanie spin-offów, a końcu również adaptacji filmowych. Gratka dla fanów gier oraz anime, choć nie bez wad.
Persona Trinity Soul - anime luźno inspirowane cyklem gier, które opowiada nową historię w tym świecie. Miasto Ayanagi staje się celem ataku demonów pożerających ludzkie dusze, a jedynymi, którzy mogą ich powstrzymać jest grupa miejscowych licealistów, zdolna do korzystania z mocy Person. Niezła kreska, ciekawa opowieść i dobrze napisane postaci sprawiają, że warto obejrzeć tę produkcję, mimo że z grami tak naprawdę niewiele ma wspólnego. Specyficzny serial, ale ogląda się nieźle i nie jest wymagana żadna znajomość serii.
Persona 4: The Animation - adaptacja historii przedstawionej w Personie 4. Protagonistą jest Yu Narukami, który przeniósł się właśnie do małej mieściny zwanej Inaba, w której zaczyna dochodzić do serii tajemniczych morderstw. Bohater i jego nowi przyjaciele dzięki mocy Persony dążą do poznania prawdy na temat tych tragedii i powstrzymania zabójcy. Ładnie zanimowana, znakomity angielski dubbing i dialogi, sporo humoru i dobrze przedstawiona opowieść znana z gry daje radę. Osobiście myślę, że ciężko byłoby zrozumieć co tu się dzieje, jeśli ktoś nie znałby gry, więc jest to bardziej propozycja dla fanów.
Persona 3: The Movie - adaptacja filmowa opowieści z Persony 3. Bohaterem jest tu Makoto Yuki, licealista, który przenosi się do miejscowej szkoły w Tatsumi Port Island. Wkrótce okazuje się, że może on doświadczać tzw. “ukrytej godziny”, która odpala się po północy. Zwykli ludzie trafiają do trumien i nie czują upływu czasu, a na świat wychodzą Cienie, które zagrażają ich życiu. Celem protagonisty jest pokonanie tych istot oraz zniszczenie “ukrytej godziny” w czym pomóc ma im ich nowoodkryta moc Persony. Tak specyficzna gra przeniesiona na film – jaki może być tego rezultat? Jak się okazuje – znakomity! Ekranizację Persony 3 ogląda się bardzo dobrze, całość jest dynamiczna, stylowa, ma mnóstwo uroku i okazji do wzruszeń. Warto obejrzeć, nawet jeśli nie graliście i nie planujecie grać w Personę, bo historia jest przedstawiona bardzo spójnie oraz ciekawie.
To by było na tyle, jeśli chodzi o nasze zestawienie. W najbliższych latach czekają nas kolejne ciekawe premiery filmowych adaptacji gier. Swoje ekranizacje otrzymają serie Borderlands, Devil May Cry, The Legend of Zelda czy The Sims, a wiele z wymienionych w liście produkcji najpewniej otrzyma swoje kontynuacje. Warto zatem śledzić najbliższe premiery, bo ostatnie lata pokazały, że na tym poletku mogą wyjść naprawdę dobre pozycje do obejrzenia, a idąc za trendami, pewnie wiele marek otrzyma jeszcze swoją szansę na pokazanie się na małym i dużym ekranie.
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler