Razer BlackWidow V4 Pro - test. Elegancka klawiatura dla profesjonalistów!


bigboy177 @ 21:29 20.09.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Na koniec wspomnieć jeszcze muszę o dwóch elementach. Z tyłu klawiatury znalazło się miejsce dla dwóch portów USB-C oraz jednego USB-A. Dwa porty USB-C służą do tego, by klawiaturę połączyć z komputerem (jeden to zasilanie, a drugi to passthrough), a port USB-A przeznaczony jest do tego, by podłączać do niego różne urządzenia. Klawiatura działa wówczas jako swoisty hub. Z przodu klawiatury jest drugi element, o którym nie mogę nie napisać. Chodzi o miękką, gąbczastą podkładkę pod nadgarstki, którą pokryto delikatnie fakturowaną skórą ekologiczną. Podkładkę podłączamy do klawiatury przy pomocy specjalnych styków, a następnie trzyma się ona na miejscu dzięki magnesom. Żeby było ciekawiej, podkładka dysponuje podświetleniem, uzupełniając całą konstrukcję.

Skoro o podświetleniu mowa, Razer BlackWidow V4 Pro korzysta oczywiście z technologii Razer Chroma. Mamy więc pełne podświetlenie RGB każdego z klawiszy. Illuminacja, jak dla mnie, jest wystarczająco mocna, a obejmuje ona nie tylko symbol na samej klawiaturze, ale również przestrzeń pod przyciskami – dość subtelnie i nienachalnie. Klawisze dzięki temu prezentują się bardzo dobrze i nie sposób się do czegokolwiek przyczepić. Ogólnie cała klawiatura wygląda naprawdę profesjonalnie i efektownie.

Wersja BlackWidow V4 Pro, która dotarła do redakcji wyposażona została w żółte przełączniki mechaniczne opracowane przez firmę Razer. Przełączniki te są liniowe i pracują bardzo płynnie. Do aktywacji wystarcza 45 g, a punkt aktywacji znajduje się zaledwie 1,2 mm poniżej pozycji początkowej. Żółte przełączniki powinny wystarczyć na co najmniej 100 milionów wciśnięć, więc mam nadzieję, że konstrukcja firmy Razer będzie mi służyć przez długi czas. Sama klawiatura pracuje bardzo przyjemnie, a zamontowane pod keycapami stabilizatory sprawiają, że każdy klawisz – nawet spacja – zachowuje się przewidywalnie. Pisanie nie jest też przesadnie głośne albowiem pod przyciskami zamontowano tłumiki. Są one dodatkowo fabrycznie przesmarowane, co jeszcze bardziej zwiększa przyjemność podczas pisania.

Ogólna jakość wykonania Razer BlackWidow V4 Pro jest naprawdę wysoka. Klawiatura zachowuje się wyśmienicie w każdym zastosowaniu, jest wygodna i przemyślana. Uzupełnieniem urządzenia jest równie dobre oprogramowanie Razer Synapse. Jeśli macie je zainstalowane dla jakiegokolwiek innego urządzenia, soft automatycznie wykryje nowy sprzęt i przejdzie do instalowania sterowników. Po chwili będziecie już dzięki temu mogli korzystać z pełni jego możliwości, a te są oczywiście dość szerokie.

W przypadku BlackWidow V4 Pro mówimy o dwóch głównych zakładkach. Dzięki pierwszej jesteśmy w stanie zmienić funkcje przypisane do prawie każdego klawisza. Wystarczy kliknąć w interesujący nas przycisk, a następnie wybrać odpowiednią funkcję. Na tejże zakładce możemy też włączyć tryb Gamingu, co dezaktywuje kilka przycisków, tudzież kombinacji, wywołujących funkcje Windowsa. Zmieniamy tu ponadto częstotliwość próbkowania (do maksymalnie 8000 Hz), a także definiujemy w jaki sposób działać ma pokrętło multimedialne w lewym górnym rogu urządzenia.

Druga zakładka oprogramowania dla BlackWidow V4 Pro przeznaczona jest dla podświetlenia. Regulujemy w niej jasność, możemy wybrać różne efekty, a nawet zdefiniować własne. Jest tu też również funkcja oszczędzania energii, która wygasza klawiaturę, gdy wyłączony jest monitor, ewentualnie wtedy, gdy przez dłuższy czas jest ona nieużywana. Wiele tego nie ma, ale zdecydowanie wystarcza do normalnych zastosowań i raczej nikt nie będzie narzekać.

Podsumowując, BlackWidow V4 Pro to prawdopodobnie najlepsza klawiatura, jaką kiedykolwiek posiadałem, a miałem tego naprawdę sporo i od większości firm z branży. Razer zawsze słynął z wyśmienitego sprzętu i także tym razem nie zawodzi. Jeśli macie wysokie oczekiwania, a jednocześnie solidny budżet, koniecznie rozważcie zakup BlackWidow V4 Pro. Jestem przekonany, że nie będziecie zawiedzeni, a sprzęt posłuży Wam przez wiele, wiele lat.

Plusy:Minusy:
  • Wyśmienite wykonanie;
  • Duży komfort użytkowania;
  • Efektowne podświetlenie;
  • Dodatkowe klawisze;
  • Miękka podkładka pod nadgarstki;
  • Przyjemny odgłos stukania w klawisze;
  • Dodatkowy port USB z tyłu klawiatury.
  • Przydałby się port USB-C, prócz zastosowanego USB-A.

Sprzęt do testów nieodpłatnie dostarczyła firma Razer.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?