Komputer o wydajności PS5 / Xboksa Series X. Jakby wyglądał i ile kosztował w 2023 roku?
Jesienią tego roku miną trzy lata od debiutu PlayStation 5 oraz Xboksów Series X, konsol których zapowiedzi budziły duże nadzieje - głównie za sprawą znacznego wzrostu wydajności oraz nowych rozwiązań technologicznych. Dziś jednak wydaje się, że obecnie panująca generacja przejdzie do historii jako sprzęt, którego potencjał nie został przesadnie dobrze wykorzystany.
Zarówno konsola od Sony, jak i sprzęt Microsoftu długo musiały dzielić się grami z urządzeniami poprzedniej generacji, w efekcie czego na palcach jednej ręki można zliczyć produkcje, które stworzono od podstaw z myślą o nowych sprzętach. Być może następne miesiące nieco poprawią ten stan rzeczy, ale póki co sytuacja wygląda tak sobie.
Część z Was jest jednak pewnie ciekawa, jak wyglądałby dzisiaj komputer, który wydajnościowo odpowiadałby PlayStation 5 oraz Xboksowi Series X. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Konsola od Microsoftu jest nieco wydajniejsza i oczywiście wzięliśmy to pod uwagę.
Jaki CPU siedzi w PlayStation 5 / Xbox Series X?
Obie konsole bazują na architekturze ZEN 2 od firmy AMD. To ośmiordzeniowa jednostka, która w przypadku PS5 jest taktowana zegarem 3,5 GHz, zaś w przypadku Xboksa Series X mamy 3,8 GHz. Nie są to oczywiście duże różnice. Jeśli chodzi o odpowiednik tego CPU, to w momencie premiery był nim układ AMD Ryzen 7 3700X. Dziś procesor ten nie jest już sprzedawany, ale za jego następcę można uznać AMD Ryzen 7 5700G oferujący zbliżoną wydajność. Choć seria 5000 to już architektura Zen 3, to akurat model 5700G mimo "piątki" z przodu, oparty jest na starszych rdzeniach Zen 2.
Jakie GPU wykorzystuje PlayStation 5 / Xbox Series X?
Tutaj różnice są nieco większe, choć nadal obaj producenci skorzystali z rozwiązań od AMD. Ponownie mamy do czynienia z tą samą architekturą karty graficznej w obu konsolach: RDNA2. PlayStation 5 posiada jednak mniej wydajny układ o mocy obliczeniowej 10,29 TFLOPS, podczas gdy Xbox Series X posiada kartę graficzną o mocy 12,15 TFLOPS. Różnica jest więc bardziej wyraźna, niż w przypadku procesora. Jeśli szukać odpowiednika na rynku komponentów PC, należałoby się rozglądać za modelami Radeon RX 6700 10 GB (dla PS5) oraz wydajniejszym Radeonem RX 6700 XT 12 GB (w przypadku Xboksa). Trzeba jednocześnie wziąć poprawkę na to, że konsolowe GPU wspierane są przez aż 16 GB pamięci GDDR6.
Jaki dysk siedzi w PlayStation 5 / Xbox Series X?
Ważnym elementem współczesnych konsol jest szybki dysk SSD pracujący w standardzie NVMe PCI-e 4.0. To dzięki niemu możemy liczyć na super szybkie i płynne doczytywanie lokacji oraz włączanie samej gry, chociaż póki co nie wszyscy twórcy potrafią to należycie wykorzystać. Postępy są jednak widoczne i pozostaje cieszyć się, że czasy niekiedy kilkuminutowego ładowania plansz odeszły w niepamięć. Jeśli chcielibyśmy wyposażyć nasz PC w podobnie szybki dysk, co w konsolach, to należałoby się rozglądać za topowymi SSD, takimi jak Kingston KC3000 czy ADATA Legend 960 - zapewniającymi odczyt na poziomie przynajmniej 5500 MB/s (wymienione modele spełniają to z nawiązką). Tutaj pojawiają się jednak schody w postaci procesora Ryzen 7 5700G - model ten nie oferuje wsparcia dla złącza PCI-e 4.0, w efekcie czego szybsze dyski zwolnią do maksymalnych prędkości PCI-e 3.0.
Należy jednak pamiętać, że gry na PC jeszcze długo nie będą korzystały z dobrodziejstw dysków SSD w sposób tak sprawny, jak robią to konsole. Wynika to z faktu, że znaczna część graczy nadal korzysta z dysków HDD czy starszych i wolniejszych SSD na złączu SATA. W przypadku blaszaków developerzy muszą więc iść na kompromisy. Brak obsługi PCI-e 4.0 nie jest zatem większym problemem.
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler