Najlepsze survival horrory, czyli przy czym warto się bać!


bigboy177 @ 17:04 16.05.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Klimatycznych gier nigdy za wiele. Jeśli lubujecie się w gatunku survival horrorów, koniecznie zerknijcie na listę najlepszych survival horrorów, jaką specjalnie dla Was przygotowaliśmy.

Uwielbiam gry z gatunku survival horror. Są one przeważnie przepełnione wyśmienitą atmosferą, a ich deweloperzy najczęściej mają dla nas ciekawe historie. Czasem jesteśmy w stanie w nich walczyć z napotkanymi przeciwnikami, ale często musimy się też starać unikać konfrontacji. Potwory czyhające na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne) są niejednokrotnie na tyle mocne, że nie mamy skutecznej linii obrony. Jeśli tak jak ja uwielbiacie się bać, przygotowałem dla Was zestawienie moim zdaniem najciekawszych produkcji wystawiających na próbę nerwy. Gry nie są w żadnej konkretnej kolejności, więc nie sugerujcie się tym. Każda pozycja to coś wyjątkowego i wypada się z nią zapoznać.

Condemned: Criminal Origins


Zaczynamy od dzieła studia Monolith Productions. Nieco zapomniany deweloper wiele lat temu stworzył projekt, w którym staraliśmy się namierzyć seryjnego mordercę. Wcielaliśmy się w nim w członka specjalnej jednostki, która specjalizowała się w poszukiwaniu tego typu szaleńców, a jako że nigdy nie jest to prostym zadaniem, sama gra także nam niczego nie ułatwiała.

Cechą charakterystyczną Condemned: Criminal Origins było to, że do samoobrony wykorzystywaliśmy w zasadzie wszystko. Dało się oczywiście strzelać, ale naboi było mało, a bandziorów mnóstwo. Z kalkulacji wychodziło, że pociski lepiej zostawić na konkretniejszych oponentów, a na tych słabszych lepiej wziąć łopatę, kawałek rurki, topór strażacki i inne graty.

Condemned: Criminal Origins ma niesamowity psychodeliczny klimat i trzyma w napięciu do samego końca. Podobnej produkcji niestety nie otrzymaliśmy, a kontynuacja, czyli Condemned 2: Bloodshot, nie była już tak dobra.

F.E.A.R.


Drugi tytuł z naszego zestawienia to także gra opracowana przez Monolith Productions. Tym razem mamy jednak do czynienia z niebywale brutalną strzelanką z elementami survival horroru. Jako członek elitarnego oddziału, zajmującego się badaniem zjawisk paranormalnych, postaramy się dowiedzieć co zaszło w budynku, w którym prowadzone są tajne eksperymenty, a nad którym kontrolę przejęła uzbrojona grup[a napastników.

Niedługo po tym, jak wkraczamy do wnętrza struktury, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Latające przedmioty, migające światła, dziwne odgłosy… a w centrum tego wszystkiego złowroga postać, która zdaje się panować nad wszystkim. Postać ta regularnie pojawia się w wizjach grającego, prześladując go na każdym kroku. To właśnie dzięki niej mamy do czynienia z niesamowicie gęstym klimatem, poczuciu bycia obserwowanym oraz walką o przetrwanie.

F.E.A.R. to jedna z najlepszych i najbardziej unikatowych strzelanek, jakie kiedykolwiek trafiły na rynek. Szkoda, że cykl z czasem umarł, a studio Monolith nie było w stanie przygotować niczego równie angażującego. Mimo to, jeśli nie będzie Wam przeszkadzać nieco archaiczna oprawa wizualna, zdecydowanie warto zerknąć.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   18:56, 16.05.2023
Część gier z tej listy już ograłam, część zamierzam ograć. Lubię dreszczyk emocji z tym że preferuję jednak klimaty psychodeliczno-metafizyczne. Samo epatowanie łażącym, obrzydliwym mięsem robi na mnie mniejsze wrażenie. Z serią Resident Evil jeszcze nie miałam styczności, zamierzam to zmienić i mam nadzieję że jest tam coś jeszcze, jakiś fajny klimat a nie tylko zombiaki.
1 kudospetrucci109   @   21:05, 16.05.2023
Fajna lista. Też lubię horrory. Obcy Izolacja i Soma, no i pierwsza część Dead Space faktycznie były świetne. Outlast też był w porządku, dwójka czeka na dysku na swoją kolej, zresztą tak jak Evil within.
Z zamierzchłych czasów dorzucił bym jeszcze Alone in the Dark. Pamiętam jak graliśmy z kumplem w pierwsze czesci z wypiekami na twarzach, a grafika była tam wtedy jak prawdziwa
1 kudosfebra1976   @   21:07, 16.05.2023
Temat survival horrorów jest raczej materiałem na serię artykułów, a Big tylko zahaczył o czubek góry lodowej. Mi w zestawieniu brakuje np "Darkwood" od polskiego Acid Wizards, stareńkiego "Forbidden Siren" od pana Keiichiro Toyamy twórcy wspomnianego powyżej Silent Hill. I wiele, wiele innych.
Niestety od jakichś pięciu lat mam zbyt mało czasu by uczciwie ograć nowsze tytuły nad czym niezmiernie boleję. Wracając do artykułu, czekam na kolejne odcinki😉
0 kudospetrucci109   @   21:09, 16.05.2023
Aaa jeszcze dorzuciłbym stare przygodowki o tematyce Cthulhu: Shadow of the comet, Prisoner of ice i Dark corners of the Earth. Może to nie survival horrory ale miały genialny klimat ☺️
0 kudosKononowicziMajor   @   18:15, 17.05.2023
Ja nie gram w horrory bo mam za słabe nerwy ale słyszałem że Outlast to jedne z najlepszych horrorów psychologicznych. Zdziwiony
0 kudoslogan23   @   19:12, 17.05.2023
zagrałem w Fear. odpuściłem sobie, nie na moje nerwy.
0 kudosBarbarella.   @   19:40, 17.05.2023
No co Ty? Małej dziewczynki się wystraszyłeś? Uśmiech To jedna z moich ulubionych gier. Uśmiech
0 kudosKononowicziMajor   @   20:15, 17.05.2023
Cytat: Barbarella.
No co Ty? Małej dziewczynki się wystraszyłeś? Uśmiech To jedna z moich ulubionych gier. Uśmiech

O widzę kochana że stalowa kobita jesteś Szczęśliwy
0 kudosBarbarella.   @   21:39, 17.05.2023
Stalowa to może nie. Po prostu mimo że staram się wczuwać w atmosferę grozy płynącą z gry to jednak zostaje dystans do tego co się tam dzieje i zwieracze mi nie puszczają ze strachu. Dumny Pomimo że lubię te klimaty to dla mnie to co się dzieje w horrorach to tylko fantazja daleka od rzeczywistości.
Dodaj Odpowiedź