Oszustwa w Internecie — jak im przeciwdziałać


bigboy177 @ 10:52 08.05.2023
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Poczuj się bezpiecznie w sieci internetowej. Przeczytaj nasz artykuł i zastosuj kilka prostych sposobów, które zabezpieczą twoje dane w mediach społecznościowych.

Jak chronić się przed oszustwami w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe nie są wolne od cyberataków. Oszustwa internetowe zdarzają się coraz częściej. Ofiarami oszustów padają osoby w różnym wieku oraz z różnym statusem społecznym. Dlatego sam musisz zabezpieczyć swoje konta na platformach społecznościowych, aby były one tak bezpieczne, jak np. transfery w kasynach online.

Kasyna online zawsze stosują najwyższe środki bezpieczeństwa, jeśli chodzi o dane klientów i ich przelewy. Z tego względu Mr Bet weryfikuje każdego nowego gracza, jego dane, email, adres oraz wybrane konto dla płatności.

Oszuści dziś stają się coraz sprytniejsi, podszywają się pod naszych znajomych i kradną nasze dane, a także hasła i loginy do systemów bankowych nawet wtedy, gdy się tego nie spodziewamy. Jeśli regularnie korzystasz z mediów społecznościowych, musisz się skutecznie przed nimi chronić. Poniżej przedstawimy ci kilka podstawowych kroków, których należy przestrzegać, aby zabezpieczyć swoje konta społecznościowe.

#1 Twórz unikalne i silne hasła

Chociaż wszyscy o tym wiedzą, bo ta kwestia jest powtarzana na okrągło, jednak nie wszyscy ją stosują, a jest to bardzo kluczowe. Staraj się nie używać jednego hasła do wszystkich kont, a na każde ustawiaj inne. Postaraj się również stworzyć hasło, które będzie trudne do odgadnięcia i pamiętaj, aby je regularnie zmieniać na coś równie skomplikowanego.

#2 Uważaj na linki

Jeśli ktoś ci wyśle jakiś link, szczególnie jeśli będzie to wysłane z nieznanej ci strony, to nigdy ich nie otwieraj. Nawet tylko na sekundę, aby sprawdzić co to. Zresztą, jeśli ktoś ze znajomych ci wyśle podejrzany link, nie otwieraj. Zapytaj ich na czacie, o co chodzi i dlaczego wysyła ci link, o którym wcześniej nie rozmawialiście.

#3 Nie ufaj darmowym ofertom

Jeśli skrolujesz rolkę Facebook czy Instagrama, to często wyświetlają ci się reklamy z darmowymi ofertami. Niezależnie od tego jak duża jest pokusa, nie klikaj w nie, nie wypełniaj żadnych ankiet i nie podawaj swojego maila, aby otrzymać zniżkę czy darmowy prezent. Takie „darmowe oferty” wyglądają zbyt dobrze, aby być prawdziwe.

#4 Dwuetapowe logowanie

Aby dodatkowo zabezpieczyć swoje logowanie w sieciach społecznościowych, oprócz silnego hasła możesz też stosować dwuetapowe logowanie do konta. Jeśli ustawisz sobie takie zabezpieczenie, to podczas logowania na każdym nowym urządzeniu będziesz proszony o potwierdzenie rejestracji kodem przesłanym smsem, oprócz tradycyjnego loginu i hasła. Dodatkowo, jeśli strona będzie fałszywa, kod aktywacji nie zadziała.

#5 Zmień ustawienia prywatności

W ustawieniach każdej sieci społecznościowej możesz dostosować, jakie informacje chcesz udostępniać publicznie, jakie dla znajomych, a jakie pozostawić tylko dla siebie. Poświęć temu trochę czasu i dostosuj udostępnianie każdego postu do swoich potrzeb.

#6 Nie udostępniaj wiele informacji o sobie

Media społecznościowe cały czas dają ci możliwość wpisanie informacji o sobie oraz uaktualnienia i zmienienia tego w każdym momencie. Na Facebooku np. możesz wpisać prawie całą swoją biografię, zaczynając od daty urodzenia, poprzez szkoły, w których się uczyłeś i miejsca, gdzie pracowałeś. Dodatkowo możesz napisać, jaką lubisz muzykę, książki, programy, sport itp. Istnieją informacje, których nie powinieneś z reguły nigdy podawać, jak na przykład, konkretne lokalizacje, numery prawa jazdy, zdjęcia paszportu.

#7 Uważaj na publiczne Wi-Fi

Publiczne Wi-Fi, które nie wymaga od ciebie hasła, zazwyczaj jest bardzo słabo zabezpieczone i tworzy świetną przynętę dla hakerów. Łatwo mogą się oni włamać do takiej sieci i przejąć twoje dane. Dlatego jeśli możesz, nie loguj się do swoich kont społecznościowych, jeśli używasz publicznego Wi-Fi. W miarę możliwości używaj swój Internet mobilny.

#8 Ograniczaj liczbę znajomych

Twoimi znajomymi na Facebooku czy innej platformie powinny być tylko te osoby, które znasz. Dzisiaj już nie liczy się ilość znajomych, bo im więcej osób widzi twoje posty online, tym trudniej jest je kontrolować. Dokładnie sprawdzaj każdy nowy profil, który chce zawrzeć z tobą znajomość i akceptuj tylko te osoby, które faktycznie znasz i z którymi masz dobry kontakt. Nie przyjmuj do znajomych nieznajomych osób.

#10 Nie otwieraj postów o sensacyjnych nagłówkach

Co jakiś czas w twojej rolce rekomendacji pojawiają się posty z krzykliwymi bądź intrygującymi nagłówkami, gdzie wystarczy jeden klik, aby dowiedzieć się więcej. Celem takich artykułów jest właśnie przyciągnięcie uwagi użytkownika. Po kliknięciu niektóre z takich postów przekierowują nas nie to artykułu, a do jakiegoś sklepu internetowego, gdzie można kupić podejrzane rzeczy i tym samym wystawić się na kradzież danych osobowych. 

#11 Uważaj na phishing

Phishing to obecnie najpopularniejszy rodzaj cyberataków w sieciach społecznościowych. Na pewno przyda ci się wiedza na jego temat. Zawsze należy być ostrożnym, gdy ktoś obcy wysyła ci w mediach społecznościowych lub na prywatnego maila wiadomość, szczególnie jeśli ta zawiera link/ załącznik czy plik, który należy otworzyć. Ponownie to powtarzamy, nie otwieraj podejrzanych linków w żadnym przypadku.

#12 Nie zapomnij się wylogować ze swojego konta

Pod koniec korzystania z sieci społecznej koniecznie wyloguj się ze swojego konta. Wylogowanie daje ci pewność, że nikt nie może wejść na twoje konto i użyć go dla atakowania twoich znajomych, na przykład przesyłając im wirusowe linki, zmieniać hasło i ukraść twoje dane.

Najważniejszym celem social media jest pomoc w nawiązaniu kontaktów między znajomymi. Dlatego nie należy tak udostępniać wiele informacji o sobie i tracić czujność. Hakerzy tylko czekają na to.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   18:55, 08.05.2023
Mniej więcej się stosuję do tych zaleceń. Kiedyś miałam jedno, dość proste hasło do wszystkiego. Ale zmieniłam ten głupi nawyk, założyłam sobie zeszyt z hasłami i kurcze, jest tego sporo. Muszę jakiś sejf sobie kupić na te hasła.
0 kudosKononowicziMajor   @   19:35, 08.05.2023
Ja mam specjalne hasło jak dla mnie bardzo proste a dla oszusta trudne. Mogę pokazać oszustom Zadziorny

Ja też ma w notesie najważniejsze hasła i mimo że ma wrażenie że wszystko pamiętam a tu nagle dupa ciemności w umyśle i zapomniałeś hasła. Dumny