Najlepsze gry 2022 roku - okiem Mata


Materdea @ 11:41 04.01.2023
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Klikam w komputer i piję kawkę. ☕👨‍💻

2022 rok był dla mnie trudnym, nie tylko przez prywatne zawirowania, ale też z powodu nieustannych przesunięć premier oczekiwanych przeze mnie tytułów. Ostatecznie nie skończyłem wielu pozycji, a poniższe zestawienie jest raczej podsumowaniem rozegranych przeze mnie produkcji, niż faktycznie najlepszych z minionych 12 miesięcy.

Choć tytuł mówi o najlepszych grach tego roku, to w moim przypadku będzie to po prostu przegląd pozycji, w które w zakończonym już 2022 r. zagrałem (i pozycje te, oczywiście, w 2022 wyszły). Zamknięte już 12 miesięcy były w moim prywatnym życiu niemałą karuzelą, więc czasu na granie nie było zbyt wiele. Ale na szczęście w 2023 wracam na właściwie tory! PS Kolejność jest alfabetyczna - choć mogę chyba powiedzieć, że Pentiment to moje GOTY. Mimo iż w tym roku nie miałem zbyt dużego porównania.

Grand Theft Auto V


Po raz trzeci (a ogólnie już pewnie i czwarty lub piąty) wróciłem do Los Santos - i niczego nie żałuję. Można spierać się co do tego, czy “next-genowe” GTA V powinno się sprzedawać jako osobny produkt, ale rozmawiamy tu o firmie 2K Games, czyli dość konsekwentnie konserwatywnej biznesowo korporacji.

Tak czy owak “piątka” na konsole Xbox Series X|S i PlayStation 5 (posiadacze wersji na PC-ty generalnie mieli już to wszystko, o czym tu mówię) to rozdzielczość 4K, 60 klatek na sekundę, ray tracing (a od ok. miesiąca już prawdziwy - z realnymi, a nie oszukanymi, odbiciami!) - oraz delikatnie poprawione tekstury. Niemniej jednak poza wizualnymi poprawkami żadnych dodatkowych korzyści nie uświadczymy. Dlaczego zatem nie żałuję tych przegranych dziesiątek godzin?

Bo GTA V to po prostu świetna produkcja, która nic a nic się nie zestarzała - a ma już na karku (właśnie w 2023 r. przypada okrągła rocznica) 10 lat! Pod względem złożoności świata, jego interaktywności, a także zwykłej budowy, która zachęca graczy do eksploracji, roznosi w pył np. wydanego blisko trzy lata temu rodzimego Cyberpunka 2077. Zawsze miło wracam do tej zwariowanej opowieści o przyjaźni, zdradzie oraz zwykłej ambicji.

Naszą recenzję Grand Theft Auto V na konsole Xbox Series X|S możesz już przeczytać na MG.

Marvel's Midnight Suns


Marvel's Midnight Suns to moje ostatnie doświadczenie gamingowe przed zamknięciem 2022 roku. Gra, której połowa mogłaby nie istnieć, a druga połowa wtedy mogłaby sobie nie poradzić sama. Generalnie tytuł sprzeczności i trochę niezrozumiałych decyzji podejmowanych na etapie projektowania.

Niemniej jednak studio Firaxis dostarczyło we wspomnianej połowie bardzo ciekawą, taktyczną strategię turową (?), która zmieszana została z niekoniecznie trafionymi rozwiązaniami z gatunku na poły sim, a na poły przygodowej gry akcji - te etapy są tak powtarzalne, a z czasem po prostu nudzące, że odechciewa się w nim brać udział, a zamiast tego przeskakiwać do "mięska".

Sprawdź także:

Scorn

Premiera: 14 października 2022
PC, XBOX X/S, PS5

Scorn to pierwszoosobowa przygodówka utrzymana w klimacie horroru, graficznie nawiązująca do konwencji dzieł Hansa Rudolfa Gigera lub Zdzisława Beksińskiego. Tytuł został...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   21:42, 04.01.2023
Wszystkie 4 pozycje interesujące . GTA 5 nie potrafię odinstalować chociaż wątek fabularny ukończyłam chyba ze dwa lata temu. A z trzech nowych gier każda oryginalna i nieszablonowa nawet ta marvelowska.