Najlepsze gry 2022 roku - okiem Biga


bigboy177 @ 01:09 31.12.2022
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Przygotowaliśmy krótkie podsumowania gier, które naszym zdaniem okazały się w 2022 roku najlepsze. Zestawienia nie są szczególnie długie, bo i kandydatów nie było wyjątkowo wielu. Mimo to mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

Mijający właśnie 2022 rok nie był jakoś szczególnie obfitujący w wyjątkowo porywające gry. Znaczna część zapowiadanych od miesięcy lub lat hitów okazała się przeciętniakami lub po prostu tytułami dobrymi. Było jednak kilka projektów szczególnie mocno godnych naszej i Waszej uwagi. Z tego względu przygotowaliśmy serię artykułów zawierających podsumowania najlepszych naszym zdaniem gier. Miejsce w zestawieniu nie ma znaczenia, a jako że wstęp mamy za sobą, przechodzimy do meritum!

Dying Light 2: Stay Human


Na pierwszy ogień idzie ostatnie dzieło Techlandu, czyli Dying Light 2: Stay Human. Mimo że nie jest to jakoś szczególnie wybitna gra, trzeba uczciwie przyznać, że oferuje mnóstwo dobrej zabawy i w swoim gatunku radzi sobie bardzo dobrze.

Dying Light 2: Stay Human to kontynuacja pierwszej części cyklu o tym samym tytule. Bohaterem jest młody mężczyzna o imieniu Aiden, starający się odnaleźć swoją siostrę. Sytuację komplikuje to, że miejsce poszukiwań wypełnione jest umarlakami. Żeby było ciekawiej, protagonista zostaje zainfekowany morderczym wirusem, a jedynym lekarstwem na niego jest pozostawanie w świetle. W mroku Aiden powoli zamienia się w potwora.

Techland na potrzeby Dying Light 2: Stay Human wykorzystał najnowszą wersję silnika Chrome Engine, czyli autorskiego narzędzia. Grę nabędziecie na PC oraz konsolach obecnej generacji. Jeśli planujecie grać na blaszaku, upewnijcie się, że posiadacie odpowiednio mocną kartę graficzną. Do płynnej rozgrywki w najwyższych detalach oraz z włączonym ray-tracingiem polecamy Palit GeForce RTX 3060 Dual LHR. Ilość klatek w rozdzielczości 1080p oscyluje na nim w okolicy 40, co w zupełności wystarcza do komfortowej zabawy. Bardziej wymagających graczy odsyłamy do kart z serii RTX 3070 i wyższych od Palita.

Elden Ring


Druga – moim zdaniem – najlepsza gra 2022 roku to Elden Ring, czyli ostatnie dzieło studia From Software. Twórcy gatunku soulslike postanowili poszerzyć nieco swoje horyzonty, a efektem jest projekt w nieco bardziej otwartym świecie. Nadal nie mamy co prawda do czynienia z open worldem pełną gębą, ale z czymś ku niemu się zbliżającym.

W Elden Ring wcielamy się oczywiście w niebywale walecznego śmiałka, który przemierza następnie pełne niebezpieczeństw krainy, gromadząc doświadczenie i starając się rozwijać swoje umiejętności. Wszystko po to, by stawiać czoła coraz trudniejszym i coraz bardziej wymagającym przeciwnikom. Zarówno pomniejsze pokraki, jak i bossowie w Elden Ring stanowią niemałe wyzwanie i dlatego trzeba być coraz lepszym.

Elden Ring kupicie na PC oraz konsolach. Mimo że nie jest ono technologicznym arcydziełem, do płynnej zabawy na PC warto posiadać jakąś porządną kartę graficzną. Na szczęście w 1080p nieźle poradzi sobie już GeForce RTX 3050 Dual od firmy Palit. Zapewni on płynną zabawę nawet na wyższych detalach, a jeśli dodatkowo odpalicie wsparcie w postaci technologii DLSS, nie będziecie mieć powodów do narzekania.

Marvel’s Spider-Man


Marvel’s Spider-Man nie jest nowością, przynajmniej jeśli mówimy o wersji przeznaczonej dla konsol PlayStation. Pojawiło się ono jednak w 2022 roku na komputerach osobistych i przyciągnęło naprawdę spore grono graczy. Dlatego zdecydowanie warto się nim zainteresować.

Jak na grę o Spider-Manie przystało, wcielamy się tu w tytułowego bohatera, a następnie staramy się walczyć ze złoczyńcami. Robimy to w niebywale dynamiczny i efektowny sposób, a jeśli dodatkowo dysponujemy odpowiednio wydajnym komputerem, możemy się cieszyć wyśmienitymi efektami specjalnymi.

Marvel’s Spider-Man to jedna z najładniejszych i najbardziej dopieszczonych gier ostatnich 12 miesięcy. Zabawa z włączonym ray-tracingiem oraz w rozdzielczości 4K może okazać się poza zasięgiem wielu blaszaków, ale zawsze można się wspomóc technologią DLSS. Po jej aktywowaniu do płynnej zabawy w okolicy 50-60 FPS wystarczy Palit GeForce RTX 3060 Dual LHR, a jeśli wolelibyście bawić się np. w 1440p, to wówczas wyśmienicie sprawdzi się Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro, wyposażony w 8 GB pamięci GDDR6.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosBarbarella.   @   23:06, 03.01.2023
Na liście życzeń mam A Plaque Tale i Dying Light .Nie będę się wymądrzać że brakuje tego czy tamtego w tym zestawieniu bo w źadną nowość nie grałam. Call Of Fiuty bym tylko wywaliła , tak dla zasady .
0 kudosfebra1976   @   07:49, 06.01.2023
Dla mnie rok 2022 jest pod znakiem tylko jednego tytułu "Eden Ring"
Jako że czasu mam na gry ostatnio niewiele, dlatego nie testowałem innych gier z zestawienia.