Prezentownik 2022, czyli poradnik zakupowy


bigboy177 @ 11:04 21.12.2022
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

A może PlayStation Plus lub Game Pass?


Nie zawsze znamy preferencje obdarowywanej osoby, jeśli chodzi o gry komputerowe, a wówczas niełatwo wybrać coś, co przypadnie jemu lub jej do gustu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na coś innego.

Chodzi o jedną z dostępnych na rynku subskrypcji. Tych jest w sumie dość sporo, ale w naszej opinii liczą się tylko dwie: PlayStation Plus oraz Game Pass. Pierwsza oferowana jest w trzech wariantach, a zdecydowanie najkorzystniejszym jest drugi, czyli PlayStation Plus Extra. Game Pass można nabyć albo w formie podstawowej albo jako Ultimate, choć to dość spory wydatek.

Założenia obu wymienionych abonamentów są dość podobne. Zarówno w PS Plus Extra, jak i Game Pass mamy dostęp do szerokiego i ciągle modyfikowanego katalogu gier. Są w nim tytuły nowe i starsze, łatwe i bardziej wymagające, wysokobudżetowe oraz od deweloperów niezależnych. PS Plus Extra dostępne jest tylko na PlayStation, a Game Pass nabędziecie na PC oraz Xboksach.

Koszty nabycia takiego prezentu zależne są od tego, na jaką długość trwania się zdecydujemy. Zaczynamy tu od subskrypcji miesięcznej, a kończymy na rocznej. Zakupu możemy dokonać w formie specjalnej karty. Zawiera ona kod, którego wstukanie w odpowiednie miejsce właściwych sklepów (PlayStation Store, Xbox Store lub Microsoft Store), aktywuje subskrypcję. Gramy następnie tak długo, jak płacimy abonament.

Upgrade karty graficznej? Z pomocą przychodzi Palit!


Do tej pory skupialiśmy się na grach, czyli oprogramowaniu, a przecież do komfortowej zabawy konieczne jest też posiadanie odpowiedniego sprzętu. Takowy oferuje nam wiele rozmaitych firm i dlatego nie łatwo wybrać coś, co pozytywnie wpłynie na rozgrywkę. W tej kategorii na pewno królują karty graficzne. To one odpowiadają za przetwarzanie oprawy, a w związku z tym bez porządnego GPU ani rusz!

Na rynku królują dwaj producenci kart graficznych, czyli AMD oraz NVIDIA. Jako że od dłuższego czasu korzystamy i testujemy urządzenia „zielonych”, to właśnie na nich skupimy się w niniejszej sekcji naszego świątecznego poradnika. Nie będziemy się też pchać w najnowsze konstrukcje NVIDII, czyli serię RTX 40. Jest ona droga i z dostępnością są niemałe problemy. Dlatego zasugerujemy coś, co powinno usatysfakcjonować dzisiejszych graczy, a przy okazji nie wydrenuje do zera zasobów finansowych. Skupimy się też na firmie Palit, która nigdy nas nie zawiodła.

W tym momencie najbardziej opłacalny oraz perspektywiczny zdaje się zakup czegoś z serii RTX 30. Najlepiej skupić się tu na kartach wyposażonych w układy RTX 3070, RTX 3060 oraz RTX 3050. Wszystkie występują w dwóch wariantach, czyli „standardowym” oraz tym z dopiskiem „Ti”. Jego występowanie oznacza, że mamy do czynienia z nieco mocniejszym wariantem wybranej karty, więc jeśli macie nieco dodatkowego grosza, to zdecydowanie możecie zainwestować.

Wybór karty zależny jest od tego, jakie macie wymagania. Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro OC 8GB będzie sobie bez problemów radzić z wszystkimi najnowszymi grami w rozdzielczości 1440p, okazyjnie także w 4K. Wszystko będzie na niej też śmigać bezbłędnie, gdy zdecydujemy się na 1080p. Na ekranie ujrzymy nowoczesne efekty specjalne, ray-tracing oraz rozmaite bajery, sprawiające, że z rozdziawioną buzią będziecie spoglądać na monitor. Zakup RTX 3070 Gaming Pro OC od Palita to inwestycja na poziomie 3500 zł (czasem odrobinę mniej, a czasem nieco więcej).

Trochę słabszym modelem jest Palit GeForce RTX 3060 Dual. Karty wyposażone w układ RTX 3060 stworzone zostały do przetwarzania obrazu w Full HD, czyli 1080p. Przy takiej rozdzielczości śmigają one, jak demon i nic nie jest jej straszne. Podniesienie rozdzielczości może skutkować spadkiem płynności animacji, choć to zależne jest oczywiście od danej gry oraz od tego, jak została zoptymalizowana. Na szczęście NVIDIA ma rozwiązanie na ewentualną „czkawkę”. Jest nią technologia DLSS, o której za moment. Zakup RTX 3060 Dual to wydatek około 2000 zł (czasem trochę więcej, a czasem nieco mniej).

Ostatnia karta, której zakup polecamy, to Palit GeForce RTX 3050 Dual, którą wyposażono w 8 GB pamięci GDDR6. Właśnie w jej przypadku najmocniej przydaje się DLSS, czyli technologia opracowana przez firmę NVIDIA, a oparta na algorytmach sztucznej inteligencji. DLSS ma za zadanie poprawić wydajność w grach, a jednocześnie nie pogarszać jakości oprawy wizualnej. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu niebywale wydajnych super komputerów, które przygotowują specjalne profile przetwarzania grafiki w poszczególnych grach. DLSS potrafi zdziałać cuda, płynnie przetwarzając ray-tracing czy realizując wygładzanie krawędzi w najbardziej wymagających tytułach bez utraty wydajności. Naprawdę genialna technologia i myślę, że chętnie wykorzystywana przez graczy z całego świata.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujecie, karty firmy Palit powinny posłużyć Wam długie lata. Są ciche, bezawaryjne, porządnie wykonane, a przy okazji bardzo estetycznie prezentują się w obudowie, jeśli wygląd blaszaka jest dla Was priorytetem. Znajdziecie je w wielu sklepach, a my ze swojej strony polecamy zerknięcie np. na łamy X-koma oraz Morele.

Oczywiście wymiana samej karty graficznej może okazać się niewystarczająca. Czasem koniecznie jest też zmodernizowanie procesora, dołożenie pamięci RAM itd. Wszystko zależy od tego, jakim blaszakiem dysponujecie. Jeśli zaś totalnie się na tym nie znacie, warto rozejrzeć się za jakimś gamingowym laptopem. Za całkiem niezłe pieniądze możecie np. nabyć Acer Nitro 5, którego test niedawno opublikowaliśmy na naszych łamach.

Nie tylko grami gracz żyje


Na koniec mamy jeszcze delikatną odmianę. Gracze to nie tylko gracze… jakkolwiek by to nie zabrzmiało. To również gadżeciarze i kolekcjonerzy. Z tego względu chcielibyśmy polecić Waszej uwadze sklep Good Loot, o którym na naszych łamach pisaliśmy wielokrotnie i zawsze z czystym sumieniem polecaliśmy oferowane przez niego produkty.

Co konkretnie możecie nabyć z Good Loot? To makra specjalizująca się w rozmaitych cudach związanych z popkulturą. Pisząc „cudach”, mam na myśli podkoszulki, bluzy, czapeczki i inne rodzaje ubioru. Są też różne wisiorki czy kubki, a wisienką na torcie są wyśmienite puzzle. Składają się one z 1000 elementów, a każdy obrazek – co nie jest zaskoczeniem – nawiązuje do znanych uniwersów, jak np. Wiedźmina, Cyberpunk 2077, Warhammera, Assassin’s Creed i wielu, wielu innych.

Jeśli szukacie czegoś ciekawego, a nie koniecznie chodzi Wam o grę, zdecydowanie polecamy zerknąć na to, co oferuje Good Loot. Produkty tej marki znajdziecie w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i online. Myślę, że w jej ofercie znajdziecie coś wyjątkowego, dla tego wyjątkowego kogoś, kogo chcecie obdarować.

Na tym skończyliśmy nasz poradnik. Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje prezentów, koniecznie podzielcie się pomysłami w sekcji komentarzy poniżej. Na pewno wielu naszych czytelników będzie w najbliższych dniach szukać ciekawych podarków i Wasz wkład w te poszukiwania może okazać się niezastąpiony.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   15:01, 21.12.2022
Miałam przez chwilę fazę żeby kupić deklom { siostrzenicy i siostrzeńcowi} konsolę PS albo XBox i abonament na gry ale te cholerstwo droższe od mojego blaszaka . Może za rok , zresztą pozabijaliby się przy tym kto ma grać.
0 kudosshuwar   @   07:54, 24.12.2022
DL2 jak najbardziej godny polecenia.
Co do kart... na koniec roku właśnie zmieniłem swoją kartę... jednak "tylko" na serię RTX 20, a to dlatego, że ograniczała mnie płyta główna i slot PCI. do nowszych musiałbym wymienić sporo więcej, bo i płytę, i CPU, i RAM, a to już spore obciążenie portfela. Może za jakiś czas...