Najpopularniejsze gry esportowe ostatnich lat


bigboy177 @ 12:40 14.09.2022
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Branża gier, a wraz z nią esport, ciągle się rozwija. Mimo to w sieciowych rozgrywkach ciągle królują te same projekty. Postanowiliśmy zerknąć na to, jakie.

Na rynku istnieje wiele gier sieciowych, ale tylko część z nich była w stanie wkroczyć na arenę esportową. Zmagania są w takiej sytuacji automatycznie wspierane przez wydawców, tudzież deweloperów, a gracze z całego świata łączą się w drużyny i rywalizują o często bardzo cenne nagrody. Jeśli chcielibyście sami spróbować sił w jednej z esportowych produkcji, przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie. Jeśli nie czujecie się na siłach, by stanąć do walki na wirtualnej arenie, możecie spróbować swoich sił u bukmacherów oferujących zakłady na esport.

Wracając do tematu niniejszego artykułu, przygotowaliśmy listę najpopularniejszych gier esportowych na świecie. Zestawienie obejmuje kilka tego typu produkcji, a pod uwagę braliśmy ich obecną popularność. Mówimy zatem o projektach, które w tym momencie cieszą się największym zainteresowaniem wśród graczy. Jako ciekawostkę przy każdym tytule podaliśmy też wartość puli nagród, jakie do tej pory zdołali zwyciężyć uczestnicy poszczególnych turniejów.

Niekwestionowanym królem, albo może i królową, potyczek esportowych jest DOTA 2, czyli dzieło studia Valve. Projekt ten zadebiutował w 2013 roku i bezustannie przyciąga do siebie zarówno esportowców, jak i widzów z całego świata. Ta niebywale popularna produkcja zdołała zgromadzić blisko 230 milionów dolarów (prawie 1 mln złotych) na nagrody. Co ważne, potyczki w DOTA 2 są emocjonujące i nieprzewidywalne, a przez to każdy mecz jest prawdziwym widowiskiem.

Drugim najpopularniejszym tytułem esportowym jest bez wątpienia Counter-Strike: Global Offensive. Co ciekawe, podobnie, jak w przypadku DOTA 2, za projekt odpowiada Valve. Jego premiera miała miejsce w 2012 roku, a do tej pory w nagrodach rozdano blisko 100 milionów dolarów! Turnieje w Counter-Strike: Global Offensive odbywają się na całym świecie, a jako że mamy do czynienia z pierwszoosobową strzelanką, starcia wymagają niesamowitej koordynacji, zręczności oraz umiejętności ze strony uczestników. Przez to potyczki ogląda się na krawędzi krzesła.

Przedostatnim tytułem, na który chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę, a jednocześnie zamykającym podium jest Fortnite. To względnie nowy projekt, bo wydany w 2017 roku, a już zdołał przyciągnąć do siebie miliony graczy z całego świata. W efekcie na pulę nagród wydano do tej pory blisko 90 milionów dolarów.

Fortnite opracowane zostało przez Epic Games, a reprezentuje ono niebywale popularny gatunek Battle Royale. Gracze trafiają tu na sporych rozmiarów mapę, a następnie starają się na niej przetrwać, pozyskując surowce, stawiając struktury i walcząc z rywalami. Zwycięża ostatni stojący. Potyczki – ze względu na swoją strukturę – potrafią być długie, ale są bardzo emocjonujące i przyciągają miliony oglądających. Fortnite odpowiedzialne jest za niebywały sukces Epic Games i można spokojnie założyć, że jeszcze długo będzie w szczytowej formie.

Ostatnią produkcją, o której wypadałoby wspomnieć jest dzieło studia Riot Games, czyli League of Legends. To gra, która swoją strukturą przypomina DOTA 2. Oba tytuły należą do tego samego gatunku i oferują podobną mechanikę rozgrywki. LOL, bo tak w skrócie nazywany jest projekt Riot Games zadebiutował w 2009 roku, a do tej pory w ramach rozgrywek w nim rozdano ponad 75 mln dolarów. Turnieje nadal oczywiście są organizowane, a to oznacza, że pula będzie bezustannie rosła. Szczególnie, że sama gra także się rozwija, a jej uniwersum powoli migruje do innych mediów. Niedawno zadebiutował np. animowany serial w świecie League of Legends zatytułowany Arcane.

Na powyższych przykładach lista najpopularniejszych gier esportowych się oczywiście nie kończy. Warto jeszcze choćby wspomnieć o takich tytułach, jak World of Tanks, StarCraft II, PUBG oraz Overwatch. Każdy ma swój wkład w tę gałąź wirtualnej rozrywki i każdy inspiruje graczy z całego świata do walki. Nie powinno to być jednak zaskoczeniem, tak to już jest z grami komputerowymi!

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?