Najciekawsze gry-komedie


zubal22 @ 13:41 23.11.2022
Filip "zubal22" Sudoł

Gatunek komedii w świecie gier o dziwo jest kierunkiem dosyć ciekawym i zawiera w sobie parę niezłych perełek. Mówimy tu zarówno o tych nieco bardziej poważnych, pastiszowych, jak i odjechanych produkcjach, w których chyba każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Sytuacja w Polsce i na Świecie ostatnio coraz bardziej się zmienia i niekoniecznie na lepsze. My jednak nie o tym, wszak prowadzimy tu portal o grach komputerowych, a nie polityczny. Od prawdziwego życia nikt nie ucieknie, o tyle nadal warto w wolnej chwili oddać się przyjemnej, niezobowiązującej, a nieraz po prostu głupiej rozgrywce, co rzecz jasna nasza branża jest w stanie dostarczyć. Przed Wami zestawienie najciekawszych gier-komedii. Od klasycznych piaskownic pełnych zabijania niewinnych i czarnego humoru, przez przygodówki point&click, po pastisze gatunku RPG. Nawet jeśli nie jesteście fanami komedii, zwłaszcza w grach, to i tak polecam zostać i przyjrzeć się liście zaprezentowanych tu tytułów, bo pomimo że wiele z nich to absurdalne i odjechane produkcje, znajdą się tu także nietuzinkowe pozycje. Tak czy owak, zapraszamy do lektury.

Deponia


Na dobry początek leci moja ulubiona seria gier z gatunku point & click — Deponia. Jak się zresztą okaże, na liście znajdzie się więcej produkcji tego typu.

Czym jest Deponia? To klasyczna gra typu wskaż i kliknij, w której eksplorujemy kolejne lokacje, rozmawiamy z napotkanymi postaciami oraz rozwiązujemy zagadki (często nie)logiczne za pośrednictwem znajdowanych przedmiotów. Celem nadrzędnym jest natomiast umożliwienie naszemu głównemu bohaterowi – Rufusowi – ucieczkę z tytułowej zaśmieconej planety, na której jedyną perspektywą jest brak perspektyw.

Cechą rozpoznawczą Deponii jest jej nieodżałowany, głupkowaty, a nie raz i subtelny humor przemycany w dialogach, elementach otoczenia oraz zagadkach. Wszystko to zostało bardzo zgrabnie wpisane w lokacje i klimat, dzięki czemu świat, wykreowany przez znakomite w tych tematach Daedalic Entertainment, potrafi wciągnąć i zaciekawić.

Na serię Deponia składają się cztery gry, a każda jest warta Waszej uwagi, nawet jako produkcje do niezobowiązującego pogrania w chłodniejszy, deszczowy wieczór. Cykl ten w całości możecie sprawdzić na PC-tach.

Darkside Detective


The Darkside Detective to druga gra w naszym zestawieniu oraz kolejny point&click, w którym sztampowy dla tego gatunku gameplay nadrabia naprawdę dobry klimat oraz idiotyczny wręcz humor. W jego wyniku w zasadzie co chwilę będziecie mieć okazję, by parsknąć mimowolnie śmiechem.

W ramach tej przygody pokierujemy poczynaniami detektywa Francisa McQueena, którego wspomaga średnio rozgarnięty oficer Dooley z miejscowej policji. Celem tego beznadziejnego w swych działaniach duetu jest powstrzymanie toczących się w Twin Lakes City zbrodni na tle okultystycznym. Mamy tu do czynienia z 9 stosunkowo krótkimi scenariuszami detektywistycznymi, a na każdy przyjdzie nam poświęcić w zasadzie z 10-20 min. Krótki czas idealnie współgra z głupkowatym scenariuszem i dialogami, dzięki czemu The Darkside Detective udanie wciąga w swoje mikro opowieści, bawi i nie nudzi. Pozostawia nam to skondensowaną dawkę zabawy w odkrywanie tajemnic Twin Lakes City, wypełnionego krwiożerczymi mackami, portalami, duchami mafii czy zwyczajnymi™ zombie.

W The Darkside Detective zagracie na komputerach, Switchu, PS4 oraz Xboxie One.

Sąsiedzi z Piekła Rodem


Jedna z gier mojego dzieciństwa i raczej dosyć dobrze wszystkim znana produkcja, w której - sterując poczynaniami niejakiego Woody’ego - przeprowadzimy swoisty odwet na irytującym sąsiedzie, uprzykrzając mu codzienne życie wymyślnymi psikusami.

Sąsiedzi z Piekła Rodem to dosyć prosta gra logiczna, w której chodzi tylko o jedno: zamienienie życia naszego sąsiada w istne piekło. Od niegroźnych kawałów, pokroju domalowania wąsów portretowi matki sąsiada czy jajka w mikrofali, przez klasyczną skórkę z banana na kafelkach, po dodawanie środków na rozwolnienie gdzie się da i doprowadzenie do porażenia prądem. Może na papierze nie wygląda na coś niezwykle wymyślnego, zwłaszcza dzisiaj, ale w dziwny sposób wciąga, bawi i zmusza do kombinowania, by stworzyć idealny łańcuch pułapek, dzięki któremu zaliczymy grę na 100%.

Sąsiedzi doczekali się swojego zremasterowanego wydania w 2020 roku, w którym uwzględniono obie oryginalne odsłony cyklu. Pakiet ten, zatytułowany Neighbours back form Hell, zakupicie na komputery osobiste, telefony z Androidem oraz iOS-em, a także na PS4, Xbox One oraz Switcha.

Sprawdź także:

Sąsiedzi z Piekła Rodem: Słodka Zemsta

Premiera: 20 czerwca 2003
PC, PS2, XBOX, GC, WII, DS

Sąsiedzi z Piekła Rodem: Słodka Zemsta to gra przygodowo-strategiczna, stworzona i wydana przez firmę Jowood. Znajdujemy się w niej w świecie sąsiedzkiej złośliwości, któ...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
2 kudosBarbarella.   @   09:13, 24.11.2022
Fajna lista . Tylko Kijek Prawdy i Postal 2 z tego zaliczyłam i obydwie gry chore i świetne. Dodałabym do tej listy Borderlands 2 a szczególnie DLC z Tiny Tiną kreującą grę. Też się tam uśmiałam. Jeśli chodzi o Postal 2 to przypomniał mi się tekst Kolesia gdy za często wciskałam quicksave'a " Moja babcia przeszła by prędzej tę grę gdyby sejwowała tyle co ty " Rozbawiony
0 kudosIgI123   @   14:26, 24.11.2022
Sąsiedzi z Piekła Rodem, cóż to za gra była.
0 kudosMaterdea   @   20:48, 26.11.2022
Cała seria Deponia - zdecydowana polecajka!
0 kudosBarbarella.   @   21:50, 26.11.2022
Ja nieźle chichotałam przy Bulletstormie ale trudno to zaliczyć do gry komedii. Uśmiech