Test Acer Predator Orion 3000 - gotowiec gotowy na wszystko!


bigboy177 @ 11:57 09.08.2022
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Orion 3000 to nowy gotowiec od firmy Acer. Jeśli szukacie rozwiązania typu plug & play, to koniecznie się nim zainteresujcie. Nie jest idealny, ale powinien spełnić oczekiwania większości graczy.

Firma Acer tworzy bardzo dobre laptopy oraz podzespoły i akcesoria komputerowe. Na rynku są też jednak gotowce od tego producenta, czyli pełnoprawne – choć niekoniecznie pełnowymiarowe – blaszaki, a jednym z nich jest Acer Predator Orion 3000, który kilka tygodni temu trafił w redakcyjne progi na testy. Sprzęt ten postanowiliśmy oczywiście dokładnie sprawdzić, bo w kompaktowej obudowie zamknięto naprawdę wydajny gamingowy pecet. Jak radzi on sobie podczas zabawy w najpopularniejsze gry? Jaka rozdzielczość jest w jego przypadku optymalna? Na to i więcej pytań odpowiedź znajdziecie w niniejszej recenzji.

Specyfikacja Acer Predator Orion 3000:


  • Procesor: Intel Core i5-12400F (2,5 – 4,4 GHz);
  • Pamięć: 16 GB DDR4 RAM;
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce RTX 3060 (12 GB VRAM);
  • System: Windows 11 Home,
  • Nośnik danych: 512 GB SSD;
  • Łączność: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax; Bluetooth 5.0;
  • Złącza: USB 3.1, 2x USB 3.0, 4x USB 2.0; HDMI; 3x DisplayPort,
  • Wymiary: 38,5 x 17,5 x 37,7 cm;
  • Waga: 10 kg;
  • Cena w dniu publikacji: 5999 złotych.

Zacząć wypadałoby od ogólnych wrażeń estetycznych. Acer Predator Orion 3000 to tzw. konstrukcja customowa. Chodzi o to, że wiele zastosowanych w nim podzespołów przygotowanych zostało specjalnie na potrzeby opisywanego tu komputera. Tak właśnie jest w przypadku obudowy, której nie dostaniecie w formie samodzielnego sprzętu. Została skrojona prawdopodobnie przez inżynierów Acera (albo na zamówienie u innej firmy) tak, aby pomieściła wszystkie komponenty bazowe, a przy okazji jest bardzo estetycznie wykonana i kompaktowa.

Wymiary obudowy to 38,5 x 18,5 x 38,8 (wysokość x szerokość x głębokość) centymetrów, co oznacza, że powinna się ona zmieścić w zasadzie wszędzie. Atutem jest też waga, która zamyka się w 10 kg, a dzięki temu dość łatwo przeniesiemy Oriona 3000 w dowolne miejsce, np. śmigając do jakiegoś znajomego (lub znajomej) na LAN party. Warto w tym momencie wspomnieć, że przenoszenie ułatwia znajdujący się na górze uchwyt. Jest dobrze wyprofilowany, a dzięki temu komputer niesie się pewnie i wygodnie.

Jeśli chodzi o jakość materiałów, szaleństwa nie ma. Wszystkie elementy są albo z metalu albo z plastiku. Są najczęściej dobrej jakości i wydaje mi się, że będą nam służyć przez długi czas i szybko się nie zniszczą. Nie jest to na pewno jakość premium, którą znamy z droższych obudów, ale jednocześnie nie sposób się do czegokolwiek przyczepić. Jest estetycznie, minimalistycznie i nowocześnie. Na plus zaliczyłbym tu też bonusowy panel boczny wykonany z hartowanego szkła. Pozwala on w efektowny sposób uwydatnić walory naszego blaszaka i pochwalić się podświetleniem.

Skoro o podświetleniu mowa, fani RGB będą zachwyceni. Zgodnie z dzisiejszymi trendami, Orion 3000 posiada kilka elementów wyposażenia, które wyposażono w LEDy. Dzięki temu możemy podświetlić kartę graficzną, wentylatory (z przodu oraz z tyłu), a także pasek na górze obudowy. Trochę szkoda, że np. płyta główna nie ma jakiś ciekawych akcentów, tudzież cooler zamontowany na procesorze, ale z drugiej strony, nie sposób narzekać, bo obecne „bajery” i tak powinny być wystarczające dla większości fanów gamingowego szaleństwa.

We wnętrzu obudowy zamontowano płytę główną Acer B660, a na niej umieszczono wszystkie komponenty. Najważniejsze z punktu widzenia gracza są oczywiście trzy z nich. Pierwszym jest procesor Intel Core i5-12400 – to bardzo wydajna jednostka i mimo że mamy do czynienia z i5, a nie i7, w żadnym razie nie powinniście się obawiać o to, że w jakikolwiek sposób będzie ograniczać pozostałe podzespoły. Konstrukcja Intela jest wydajna i świetnie sprawdza się w praktycznie wszystkich zastosowaniach. Przy okazji nie jest przesadnie ciepła i nie ma jakiegoś ogromnego zapotrzebowania na energię.

Drugim kluczowym komponentem blaszaka jest pamięć RAM. W Orion 3000 zastosowano kości HyperX Fury DDR4 16 GB (2x 8 GB, 3200 MHz). Trzecim – prawdopodobnie najważniejszym z punktu widzenia gracza – jest natomiast karta graficzna. Acer zastosował w swojej konstrukcji kartę firmy NVIDIA, a dokładniej GeForce’a RTX 3060 (12 GB GDDR6). Konfigurację uzupełnia dysk Western Digital SN530 512 GB (M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe) oraz zasilacz 500 W (80 PLUS Gold) - prawdopodobnie od firmy LiteOn. Wszystko ze sobą idealnie współgra i – jak na gotowca przystało – nie musimy się niczym martwić i z niczym kłopotać. Wyciągamy komputer z kartonu, podłączamy monitor, myszkę i klawiaturę, a po chwili możemy się już cieszyć zabawą.

Jak widać w powyższym akapicie oraz w specyfikacji technicznej, Orion 3000 wyposażony został w kartę NVIDIA GeForce RTX 3060, posiadającą 12 GB pamięci GDDR6. Nie jest to topowy model, co przekłada się na możliwości naszego blaszaka. Zdecydowanie najlepiej radzi on sobie w rozdzielczości Full HD (1080p), a czasem całkiem nieźle sprawuje się też w 2K (jeśli zjedziemy w dół niektóre detale). Ponieważ mamy do czynienia z GeForcem RTX, możemy skorzystać z dobrodziejstw technologii DLSS (oraz ray-tracingu), która podnosi wydajność bez widocznego spadku jakości, ale nawet wtedy warto zapamiętać, że konstrukcja Acera najlepiej będzie się sprawdzać w Full HD – przynajmniej jeśli chcecie grać w najwyższych detalach.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   13:37, 09.08.2022
Na całe szczęście nie jestem Ultrasem i nie liczę tych klatek na sekundę . 6 koła za kompa w życiu nie dam { Jak wygram miliony w Lotto to kupię kompa za 20 koła } .Mojego kupiłam 3 lata temu za jakieś 2 tysiaki i ciągle ciągnie co mu zainstaluję. No i jeszcze ta pamięć . Rozumiem że dołożyć dysku HDD się nie da , trzeba ten co jest wymienić na inny ?
0 kudosbigboy177   @   14:22, 09.08.2022
Cytat: Barbarella.
Trzeba ten co jest wymienić na inny ?

Dokładnie tak.
0 kudosBarbarella.   @   15:03, 09.08.2022
No to kicha .Sama kupuję gotowce i to budżetowe a tu za taką kasę mały obciach . Według mnie te dyski SSD 500 GB im na magazynie leżą i chcą je upchnąć . A jak obudowa na zamówienie oryginalna to nie dało się dodatkowego dysku wpakować. No u mnie muza w GTA 5 w User Music zajmuje 449 GB .Wariatka ? Tak. Takie też w gry grają.