Test Cooler Master CK351 RGB - przystępnej cenowo klawiatury z optycznymi switchami


bigboy177 @ 11:51 26.05.2022
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

W dzisiejszych czasach wybór klawiatury nie jest łatwy. Na rynku jest mnóstwo konstrukcji, a zatem postaramy się Wam pomóc. Tym razem na warsztat wzięliśmy CK351 RGB od firmy Cooler Master.

Cooler Master robi bardzo dobre akcesoria, tudzież podzespoły komputerowe. Konstrukcje tego producenta miałem już okazje wielokrotnie sprawdzić i nie miałem im w zasadzie nic do zarzucenia. Co ważne, wysoka jakość nie była złudna, a wytrzymałość tymczasowa. Nawet po wielu latach użytkowania myszki, klawiatury oraz systemy chłodzące Cooler Master działają bardzo dobrze i można na nich polegać. Czy tak samo będzie w przypadku klawiatury Cooler Master CK351 RGB? Prognozować nie jestem w stanie, ale jeśli rozważacie jej zakup, koniecznie zapoznajcie się z niniejszą recenzją.

Specyfikacja Cooler Master CK351 RGB:

 • Rodzaj przełączników: Optyczne - Niebieskie;
 • Częstotliwość odświeżania: 1000hz;
 • Łączność: Przewodowa (USB);
 • Długość przewodu: 1,8 m;
 • Klawisze numeryczne: Tak;
 • Klawisze multimedialne / funkcyjne: Tak;
 • Obsługa makr: Tak;
 • Podświetlenie klawiszy: Tak (RGB);
 • Rodzaj podświetlenia:
  • Punktowe - każdy klawisz w innym kolorze;
  • Strefowe - każda strefa w innym kolorze;
  • Jednostrefowe - wszystkie klawisze w tym samym kolorze;
 • Podpórka pod nadgarstki: Tak;
 • Kolor: Szary;
 • Obudowa: Aluminiowa;
 • Dodatkowe informacje:
  • Podpórka pod nadgarstki;
  • Regulowane stopki;
  • Wytrzymałość 100 mln kliknięć;
  • Certyfikat IP58;
  • Regulacja jasności podświetlenia;
  • System On-the-fly;
 • Długość: 440 mm;
 • Szerokość: 140 mm;
 • Wysokość: 45 mm;
 • Waga: 904 g;
 • Gwarancja: 24 miesiące (gwarancja producenta).

Cooler Master CK351 RGB to bardzo estetycznie wykonane urządzenie. Kupujemy je w niewielkim kartonie, a w środku znajduje się nie tylko klawiatura, ale również specjalna podkładka pod nadgarstki, której zadaniem jest oczywiście odciążenie wymęczonych pisaniem dłoni. Klawiatura wykonana jest bardzo solidnie i estetycznie. Czarne key-capy zostały zamontowane w korpusie ze szczotkowanego aluminium – przynajmniej jeśli chodzi o wierzchnią część urządzenia. Od spodu jest plastik, cztery gumowe nóżki (dwie regulowane) oraz oczywiście przewód zasilający. Stylu klawiaturze nadaje fakt, że przyciski są niejako zawieszone ponad obudową, a LED każdego z klawiszy estetycznie całość podświetla.

Ochrona: Cooler Master CK351 RGB ma stopień ochrony IP58 w zakresie odporności na kurz i wodę. Oznacza to, że przypadkowe rozlanie napoju nie zaszkodzi klawiaturze.

Konstrukcja jest bardzo solidnie zmontowana. Nic nie skrzypi, nie trzeszczy, niełatwo też wygiąć klawiaturę, nawet jeśli dość mocno się do tego przyłożymy. Zaskoczony byłem w sumie tylko jednym – przewód zasilający urządzenie nie jest w oplocie. Ale z drugiej strony, nie przeszkadza to ani trochę w trakcie normalnego użytkowania Cooler Master CK351 RGB, a czasem może być zaletą – szczególnie jeśli macie biurka przykryte w całości podkładkami. Niektóre przewody w oplocie potrafią strzępić takie podkładki, a tu nie będzie z tym żadnego problemu.

W modelu klawiatury Cooler Master CK351 RGB, który dotarł do redakcji zastosowane zostały niebieskie przełączniki optyczne, które – przynajmniej na papierze – mają dysponować najwyższą trwałością, a także niesamowitą szybkością reakcji. Sprawdzić tego nie jestem w stanie, ale switche powinny wytrzymać 100 milionów naciśnięć, a czas odbicia wynosi zaledwie 0,2 sekundy. Oznacza to dużą precyzję oraz wygodę użytkowania. I to akurat jestem w stanie potwierdzić. Na klawiszach pisze się wyśmienicie, choć są dość głośne. Granie także sprawia mnóstwo frajdy, bo czujemy każdą aktywację. Rozstaw klawiszy jest – jak dla mnie – perfekcyjny, co przyczynia się do prawie zerowej ilości błędów i przypadkowych wciśnięć.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosBarbarella.   @   16:16, 10.06.2022
Już chyba z 5 razy przeczytałam ten artykuł. Ciągle mi ta klawiatura chodzi po głowie . Ta którą mam teraz , taka budżetowa za 7 dyszek ostatnio zaczyna mnie irytować i zastanawiam się czy będzie duża różnica w komforcie grana i pisania jeżeli szarpnę się na te trzy stówki { wersję CK350 widziałam za 270 zeta } .Czy klawiatura mechaniczna jest lepsza od membranowej ? No i zastanawiam się czy te funkcje dodatkowe związane z oprogramowaniem są mi potrzebne i czy ich będę używać , prawdę mówiąc nie kumam za bardzo o co w nich chodzi. A że właśnie dostałam wypłatę więc pokusa żeby kupić się spotęgowała .Wreszcie bym miała coś porządnego w tym moim budżetowym zestawie.
1 kudosbigboy177   @   20:19, 10.06.2022
Myślę, że warto. Kwestia tylko tego, czy nie będzie Ci przeszkadzało dość głośne stukanie klawiszy. Jeśli jest to potencjalnie problemem, polecam zmienić switche na brązowe. Są sporo cichsze. Kupując można w wielu miejscach wybrać wariant switchy.
0 kudosBarbarella.   @   20:37, 10.06.2022
Dzięki wielkie , prawie jestem zdecydowana. Uśmiech
0 kudoslogan23   @   22:09, 10.06.2022
Cytat: bigboy177
Myślę, że warto. Kwestia tylko tego, czy nie będzie Ci przeszkadzało dość głośne stukanie klawiszy. Jeśli jest to potencjalnie problemem, polecam zmienić switche na brązowe. Są sporo cichsze. Kupując można w wielu miejscach wybrać wariant switchy.
Ciekawe recenzja klawiatury, jedno co mnie nie przekonuje, to cena. czy 300 złotych, to nie dużo jak za taką klawiaturę, która delikatnie rzecz nazywając, jest przeciętna, posiada praktycznie wszystkie te same funkcje co inne klawiatury mechaniczne?.
0 kudosBarbarella.   @   23:02, 10.06.2022
No nie mam pojęcia . Z tego co Big pisze to cena jest przystępna jak na taka klawiaturę .Znalazłam co prawda model CK350 z brązowymi -cichymi switchami za 190 zeta ale no nie orientuję się czym one się różnią i skąd taka różnica w cenie. Wiem tylko że CK351 jest dwa razy trwalsza { 100 mln kliknięć klawiszy } od CK350 .{ 50 mln }
2 kudosbigboy177   @   12:53, 11.06.2022
CK351 ma switche optyczne - mają m.in. krótszy czas reakcji i większą wytrzymałość. Ale CK350 ze switchami brązowymi też będzie zacna. Nie testowałem jej co prawda, ale wydaje mi się, że ogólna konstrukcja i funkcje są podobne. Różnią się tylko switchami.
1 kudosBarbarella.   @   14:02, 11.06.2022
Ok .To biorę 351. Jak szaleć to szaleć . Jeszcze do tego jakaś dobra mycha i mogę kupować Dark Soulsy . Szczęśliwy Dzięki za ten artykuł bo sama bym nie wpadła na to żeby coś dobrego i bardziej komfortowego kupić .

Na Komputroniku znalazłam Outemu Brown , to chyba te ciche switche i na dodatek najtaniej.
2 kudosBarbarella.   @   21:02, 15.06.2022
Kupiona. Drugi dzień się z nią bawię i nie żałuję tych 300 zeta. W porównaniu z moją poprzednią różnica bardzo duża .Łatwiejsza w obsłudze . nie naciskam tak często 2 klawiszy na raz .Heh , przez pół godziny bawiłam się migającymi literkami , siorka przy tym była i co chwila żeśmy się darły ŁAAAAŁŁŁ jak gupie. Szczęśliwy Fajna klawa . Teraz jakiś test myszki by się przydał . Uśmiech
0 kudosbigboy177   @   23:54, 15.06.2022
Cytat: Barbarella.
Teraz jakiś test myszki by się przydał . Uśmiech
Będzie niebawem test całkiem, całkiem fajnej Szczęśliwy
Dodaj Odpowiedź