Jak duże są zakłady na esporty w porównaniu z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi?


bigboy177 @ 12:19 16.05.2022
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Zakłady online w ciągu ostatnich 20 lat zaczęły wypierać te z salonów stacjonarnych. Jednym z obszarów tego rynku, którego popularność drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat, są zakłady esportowe. W tym artykule opowiemy o rynku zakładów esportowych, która to nisza stanowi obecnie znaczącą część rynku gier hazardowych.

Co to jest esport?


Zanim przejdziemy dalej, warto powiedzieć, co dokładnie rozumiemy pod pojęciem esportu. Esport to gry wideo, w których drużyny i gracze rywalizują ze sobą w meczach i turniejach. Fani mogą oglądać mecze za pośrednictwem platform streamingowych, takich jak Twitch i YouTube, lub na żywo w halach sportowych, w których odbywają się mecze.

Jak wygląda obecny rynek zakładów esportowych?


O rozwoju rynku zakładów esportowych w ostatnich latach może świadczyć fakt, że przychody brutto z gier generowane przez zakłady esportowe na całym świecie mają wzrosnąć z 343 milionów dolarów w 2020 roku do 862 milionów dolarów w 2024 roku. Ta ostatnia liczba, zaczerpnięta z danych dostarczonych przez H2 Gambling Capital, plasuje esport w pierwszej piątce sportów, w których można zawierać zakłady na świecie. Wielkość rynku zakładów na esport jest więc dość znacząca.

Liczba ta odpowiada 3,2% udziałów w globalnym przychodzie z zakładów sportowych, jeśli pominąć wyścigi konne i wyścigi chartów. W maju 2020 r. przychód w esporcie zbliżył się do poziomu 6 mln dolarów. Około 40,7% przychodów z gier brutto w tym sektorze generowanych jest w Europie, gdzie według szacunków mieszka 16% fanów esportu na świecie. Wynika to z bardziej liberalnych przepisów dotyczących zakładów sportowych online w porównaniu do tych obowiązujących w USA. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka około 12% fanów esportu na świecie, ale generuje się tam zaledwie 11,8% przychodów brutto z tego sektora.

Rynek gier hazardowych stanowi niewielką część większego przemysłu sportów elektronicznych. Większość widzów esportu, którzy uprawiają hazard, jest w wieku 26-35 lat i ma wysokie dochody i pracuje w pełnym wymiarze godzin. Nie ma zbyt wielu raportów dotyczących roku 2021, ale wiele danych wskazuje na to, że branża rozwija się w podobnym tempie, co cała branża esportowa.

Jeśli przyjrzymy się największym przejęciom i sponsoringowi w latach 2020 i 2021, trudno oszacować globalny rynek zakładów esportowych na więcej niż kilkaset milionów dolarów. Sytuacja zmieniła się wraz z regulacją zakładów w USA w 2022 roku i ekspansją mobilnego esportu, która wciąż trwa, więc oczekuje się, że do 2025 roku branża ta odnotuje duży wzrost do 1,15 mld dolarów.

Trendy na nadchodzące lata w esporcie


Według firmy 2CV, zajmującej się globalnymi badaniami konsumenckimi, oraz firmy ProdegeMR ten wzrost liczby nowych graczy ma następujące przyczyny:

  • podwojenie globalnych przychodów z gier sportowych do 14 miliardów dolarów w 2020 roku;
  • w ostatnich latach esport stał się popularny, przekształcając się z niszy w główną formę rozrywki na całym świecie, a sprzedaż biletów przenosi się z areny do Internetu;
  • choć kiedyś esport stanowił część tradycyjnej branży sportowej, dzięki obecnym zmianom stał się pełnoprawną gałęzią przemysłu.

Według raportu Valuates Reports wielkość globalnego rynku esportu ma osiągnąć 1860,2 mln USD do 2026 roku, z 691,6 mln USD w 2019 roku, przy CAGR na poziomie 15,1% w prognozowanym okresie 2021-2026. Z kolei raport firmy Market Insights jest jeszcze bardziej optymistyczny. Analitycy rynku dochodzą do wniosku, że globalny rynek zakładów esportowych został wyceniony na 12670 mln USD w 2020 roku i przewiduje się, że osiągnie 20730 mln USD do 2027 roku przy średnim wzroście rocznym wynoszącym 13,1% w prognozowanym okresie.

Istotną rolę w popularności esportu odgrywają streamingi. Transmisje na żywo odnotowały gwałtowny wzrost – z 1,97 biliona godzin obejrzanych w 2019 roku do 3,93 biliona w 2020 roku! Rośnie również liczba gier transmitowanych na żywo – w 2020 r. fani obejrzeli ponad 27 miliardów godzin gier esportowych w serwisach Twitch, YouTube Gaming i Facebook Gaming. Usprawniony, intuicyjny interfejs wprowadzany na rynek przez takie firmy jak choćby Esports Technologies będzie bezproblemowo integrował się z przodującymi platformami streamingowymi i zaoferuje fanom wciągające doświadczenia związane z zakładami. Bukmacherzy, którzy korzystają z gier online, będą mieli możliwość sprawdzania kursów w czasie rzeczywistym i obstawiania zakładów swojej przeglądarce. Wszystkie technologie dostępne w przeglądarce będą zasilane danymi w czasie rzeczywistym przez czołowych graczy na rynku bukmacherskim.

Podsumowując: rynek esportu znajduje się w początkowej fazie rozwoju, w związku z czym panuje na nim niewielka konkurencja. Mimo popularności lig esportowych kolejne firmy wchodzą na rynek, aby zdobyć przewagę konkurencyjną i rozszerzyć swoją obecność geograficzną. Każdego roku możemy więc spodziewać się nowych rewolucji, na czym zyskają fani i osoby zainteresowane obstawianiem.

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosBarbarella.   @   17:31, 22.05.2022
No dobra . Lecę obstawiać do Fortuny na jakichś e-sportowców. Może że e-ligę mistrzów wygra e -legia.