Ilu rodziców, tyle opinii – czyli o graniu przez dzieci na tablecie


Fixit @ 23:37 11.04.2022

Tablet to bardzo dobre rozwiązanie dla młodszych i starszych graczy. Telefon nie zawsze jest odpowiednio duży, a konsolę lub laptop nie zawsze możemy zabrać w podróż. Tablet pasuje wówczas idealnie.

Dzieci lubią technologię, dlaczego więc nie wykorzystać tego do rozwoju ich umiejętności poznawczych, instalując gry edukacyjne? Takie pytanie warto zadać sobie szczególnie w okresie zimy i przedwiośnia, gdy aura nie sprzyja aktywnościom na zewnątrz. Choć i na majówce czy w drodze na urlop kilkucalowy towarzysz podróży może podratować w kryzysowych momentach.

Rodzice i opiekunowie stający przed wyborem, jakie gry zainstalować, znajdą poniżej całą gamę propozycji, podzielonych kategoriami wiekowymi.

Propozycje w kategorii 5-8 lat:

Propozycje w kategorii 8-12 lat:

Propozycje w kategorii 13-16 lat:

Propozycje w kategorii 16+:

Bezpieczeństwo najmłodszych jest kluczowe, dlatego zarówno pod kątem oprogramowania, jak i samego urządzenia warto przygotować tablet, zanim wręczy się go pociesze. Rafał Bołd, Product Manager z Fixit podpowiada, jakie są trzy niezbędne elementy, o które trzeba zadbać:

  1. Włączenie blokady rodzicielskiej – niezbędne, by ograniczyć dostęp tylko do tych aplikacji, z których dziecko może i powinno korzystać.
  2. Instalacja oprogramowania antywirusowego, z dodatkowymi opcjami zabezpieczającymi.
  3. Zabezpieczenie ekranu folią lub szkłem ochronnym, by w momencie upadku, pęknięty ekran nie zranił dziecka.

Blokada rodzicielska pozwala zarówno ograniczyć dostęp do funkcji i aplikacji, ale także korzystać z tych dozwolonych w czasie ograniczonym przez opiekuna. Daje to pełną kontrolę nad urządzeniem i tym, ile czasu pociecha spędzi nad ekranem. Dodatkowo, możliwość zablokowania wybranych stron www czy aplikacji, bez blokowania całości urządzenia poza wybranymi grami, daje możliwość wykorzystania tabletu do nauki czy rozrywki, choć nadal w kontrolowany sposób.

Urządzenia mobilne mogą być zabezpieczane dedykowanym oprogramowaniem antywirusowym, co wpływa na zabezpieczenie software. Hasło, które jest kluczowe w zabezpieczeniu rodzicielskim, nie powinno być łatwe do odgadnięcia (więc imię pociechy czy jej data urodzenia nie będą najlepszym pomysłem). Specjaliści od lat rekomendują, by silne hasło generować lub tworzyć z ciągu liter, cyfr i znaków specjalnych.

Zabezpieczenie tabletu powinno być dostosowane do trybu i stylu życia korzystających z niego osób. Zatem, wspomniane już powłoki chroniące ekran, stanowią podstawową ochronę. Biorąc pod uwagę warunki, w jakich będzie używany tablet, zdecydowaną rekomendację zdobywają pokrowce i etui, które zabezpieczają brzegi i porty urządzenia w razie upadku. Rodzice kilkulatków docenią je także za łatwość czyszczenia z wszelkich przekąsek i resztek. Popularne etui typu „rugged”, czyli te z zamykaną klapką na ekran, dodatkowo zabezpieczają ten newralgiczny element przed uszkodzeniami

„Rugged” to nie tylko forma etui, ale także określenie stosowane wobec modelu o ponadprzeciętnej wytrzymałości na upadki, wstrząsy i warunki określane mianem ekstremalnych. Nieprzypadkowo produkty dla edukacji często są certyfikowane militarnymi zabezpieczeniami na zalania, upadki czy wstrząsy.

Gry dla najmłodszych mogą świetnie sprawdzać się w rozrywce starszych odbiorców, więc każdy, kto pielęgnuje w sobie dziecięcy pierwiastek, może okryć dzięki naszej liście całkiem przyjemne tytułu gier. Jednak odwrotna sytuacja jest znacznie poważniejsza – najmłodszych trzeba chronić przed niepożądanymi treściami, reklamami i powiadomieniami oraz kontrolować, w co i ile grają” mówi Rafał Bołd, Product Manager z Fixit.

Ostatnie kilka lat udowadnia, że podział na świat wirtualny i rzeczywisty zaciera się, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dlatego warto zastanowić się, czy lepiej walczyć z chęcią pogrania na tablecie, czy też wykorzystać to pragnienie do bezpiecznej, rozwojowej zabawy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fixit.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?