VPN online - dlaczego warto go używać


NordVPN @ 09:32 27.01.2022

Prywatność i bezpieczeństwo w sieci idą w parze z „VPN”. Dowiedz się, dlaczego powinieneś rozważyć zainstalowanie VPN na swoich urządzeniach.

Zalety korzystania z VPN online

Połączony VPN Online na laptopie

Jeśli kiedykolwiek spędziłeś choć kilka minut na poszukiwaniu informacji o prywatności w sieci, z pewnością natknąłeś się na słowo „VPN”. Co oznacza ten skrót? Czy dzięki VPN-owi rzeczywiście możesz chronić swoją tożsamość w Internecie? Dowiedz się, co możesz zyskać, łącząc się z siecią za pomocą tej technologii.

VPN – definicja

Zainstalowanie VPN online na urządzeniu podłączonym do sieci może pomóc Ci zachować prywatność, ale to niejedyna zaleta tego rozwiązania. Zanim przekonasz się, dlaczego jeszcze warto rozważyć korzystanie z tej technologii, powinieneś poznać, czym właściwie jest sieć VPN.

Usługa VPN (Wirtualna Sieć Prywatna) to – w skrócie – pośrednik między Tobą a resztą świata. Kiedy połączenie VPN jest aktywne, Twój komputer nie kontaktuje się bezpośrednio z usługą, do której dostęp chcesz uzyskać, lecz najpierw przesyła żądanie do serwera VPN, a dopiero on przekazuje je dalej. Wydaje się więc, że droga, którą muszą przebyć dane, jest dłuższa, co w kontekście działania Internetu stanowi wadę, a nie zaletę – dlaczego więc tak wielu użytkowników poleca korzystanie z VPN?

Korzyści płynące z używania VPN online

Korzystanie z VPN na laptopie i telefonie komórkowym

Głównym powodem, dla którego tak wiele osób poleca VPN online, jest prywatność użytkownika. Jak wpływa na nią Wirtualna Sieć Prywatna? Jeśli łączysz się z daną usługą poprzez VPN, jej właściciel nie wie, że Ty to Ty – nie widzi bowiem Twojego prawdziwego adresu IP. Ma dostęp jedynie do adresu IP serwera VPN, przez który się łączysz – a ten jest współdzielony przez tysiące innych użytkowników.

Jakie korzyści zapewnia ukrywanie swojego prawdziwego adresu IP oraz co daje VPN poza tym?

Maskowanie lokalizacji

Adres IP to identyfikator umożliwiający innym użytkownikom sieci komunikowanie się z Tobą, który niesie ze sobą dość istotne informacje. Ten ciąg liczb jest w stanie powiadomić właścicieli witryn o tym, z jakiej lokalizacji je odwiedzasz. Chociaż wiedza o tym, gdzie przebywasz, jest zazwyczaj przybliżona, to być może nie chcesz udostępniać komuś danych na temat tego, w jakim kraju (lub nawet mieście) się znajdujesz.

Zmiana IP online poprzez VPN sprawi, że właściciele witryn zobaczą nie Twój prawdziwy adres i lokalizację, lecz te należące do serwera VPN. Może on znajdować się nawet na innym kontynencie. Ukrywanie własnego adresu IP utrudnia także potencjalnym hakerom przeprowadzanie ataków i włamań do konkretnych urządzeń.

Zabezpieczanie danych

Jeśli nie jesteś nowicjuszem i już wcześniej interesowałeś się prywatnością online, być może wyżej przedstawiona zaleta VPN skojarzyła Ci się z takim rozwiązaniem jak bramka proxy. Co to takiego? Proxy to również serwer pośredniczący między użytkownikiem a witryną, która odwiedza. Co w takim razie odróżnia bramkę proxy od VPN? Tak naprawdę niewiele – Wirtualna Sieć Prywatna jest bowiem bardziej rozbudowanym serwerem proxy.

Dlaczego w takim razie powinieneś rozważyć korzystanie z VPN, a nie proxy? Chociaż zasada działania obu technologii jest taka sama – opiera się na przekierowywaniu danych przez zewnętrzny serwer – to VPN oferuje znacznie więcej funkcji, na przykład zaawansowane szyfrowanie informacji. Dane, które przesyłasz przez sam proxy, nie są w żaden sposób zabezpieczone, przez co mogą zostać przechwycone na przykład przez cyberprzestępców. VPN jest inny – tworzy szyfrowany „tunel”, dzięki czemu Twoje informacje są bezpieczne i nie przydadzą się nikomu, nawet jeśli trafią w niepowołane ręce.

Omijanie cenzury w Internecie

Podróżowanie do poszczególnych miejsc na świecie niemal zawsze wymaga korzystania z VPN. Polska jest bowiem krajem, który (na szczęście) nie blokuje zagranicznych platform internetowych. Jeśli jednak udajesz się w podróż – czy to w celach zawodowych, czy rekreacyjnych – do takich miejsc jak Chiny, Rosja czy Wenezuela, musisz mieć na uwadze to, że sytuacja wygląda tam zupełnie inaczej. Niektóre państwa kontrolują i cenzurują to, co ich obywatele zamieszczają w sieci, a inne całkowicie blokują zagraniczne witryny i media społecznościowe – polski VPN może więc okazać się konieczny do zachowania kontaktu z bliskimi i światem.

Pamiętaj jednak, by dokładnie sprawdzić to, jak kraj, do którego się wybierasz, traktuje korzystanie z VPN na swoim terytorium. Państwa silnie cenzurujące Internet mogą bowiem uważać takie praktyki za nielegalne.

Unikanie geoblokad

Programy VPN maskujące prawdziwe adresy IP użytkowników nie tylko umożliwiają ukrywanie lokalizacji i omijanie cenzury. Pozwalają też na unikanie geoblokad, czyli blokowania dostępu do treści w określonych miejscach na świecie. Z geoblokadami codziennie mierzą się na przykład klienci serwisów streamingowych, którzy – choć płacą za dostęp do filmów i seriali – mają dostęp do innych bibliotek niż klienci znajdujący się w innych krajach.

Zmiana adresu IP poprzez online VPN pozwala „udawać”, że jest się w innym miejscu na świecie niż w rzeczywistości – a co za tym idzie, mieć dostęp do treści niedostępnych w danym kraju.

Ochrona podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Prawdopodobnie przynajmniej raz zdarzyło Ci się korzystać z Internetu udostępnianego przez lotnisko, hotel, kawiarnię czy supermarket. Czasami jest to konieczne ze względu na tymczasowy brak dostępu do danych mobilnych w telefonie czy słaby zasięg. Publicznych sieci Wi-Fi wyjątkowo często muszą używać osoby pracujące poza domem (np. w kawiarniach) i podróżujące.

Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie sieci Wi-Fi nie są bezpieczne. Ich właściciele nierzadko po prostu nie kładą odpowiedniego nacisku na ochronę, przez co dane użytkowników łączących się z publicznymi sieciami są narażone na kradzież. Wielu cyberprzestępców wykonuje ataki Man-in-the-middle polegające właśnie na podsłuchiwaniu danych wędrujących w takich niezabezpieczonych sieciach.

Co daje bramka VPN w takiej sytuacji? Przede wszystkim wspomniane już wcześniej szyfrowanie danych. Dla przykładu, jeśli logujesz się do mediów społecznościowych przez dobry VPN, informacje logowania są zaszyfrowane i nie mogą zostać odczytane przez osobę postronną. Zapewnia to ochronę nawet w przypadku korzystania z publicznego, potencjalnie niezabezpieczonego Wi-Fi.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Korzystanie z Wirtualnej Sieci Prywatnej wiąże się z licznymi korzyściami – i nie chodzi tutaj tylko o maskowanie adresów IP czy prywatność, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo w Internecie, w którym czai się wiele niebezpieczeństw. Ochrona VPN to temat zwracający uwagę coraz większej rzeszy internautów. Jeśli zamierzasz do niej dołączyć – pamiętaj o tym, by rozważnie wybrać swojego usługodawcę. Istnieją bowiem dostawcy, którzy co prawda udostępniają serwery VPN, jednakże nie oferują zadowalających prędkości łącza czy zaawansowanych funkcji dodatkowo zabezpieczających użytkowników. Szukaj więc informacji na własną rękę i wybierz taki VPN, który spełni Twoje oczekiwania.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosshuwar   @   06:55, 28.01.2022
"choć płacą za dostęp do filmów i seriali – mają dostęp do innych bibliotek niż klienci znajdujący się w innych krajach" ... czyli namawiacie do łamania postanowień regulaminów i kradzieży? Puszcza oko Wydawcy streamimowi opłacają licencje za materiały, a cena uzależniona jest od tego, w ilu regionach świata te materiały są wyświetlane.

Co innego, jeśli przedstawilibyście sprawę w inny sposób. Sam kiedyś, pomimo opłaconego abonamentu HBO GO, z niewiadomych mi przyczyn zostałem zablokowany przez wydawcę z powodu rzekomego oglądania treści poza Polską. Telewizor podłączony był jednak do netu w mojej chałupie, stojącej w Szczecinie, wpięta przez router brzegowy znajdujący się w Politechnice Szczecińskiej (na co wskazywały logi z routingu) bez jakiegokolwiek proxy, czy VPN po drodze. Koniec końców zostałem zablokowany, pomimo zapłacenia za usługę. Wtedy możliwe, że VPN byłby rozwiązaniem.

Skończyło się jednak na tym, że nic z HBO nie chcę mieć już wspólnego.