Najciekawsze gry niezależne na 2022 rok


zubal22 @ 22:19 23.03.2022
Filip "zubal22" Sudoł

Nie samymi dużymi premierami gracz żyje. Czas więc przyjrzeć się temu, co czeka nas wśród niezależnych wydawnictw w najbliższym czasie. A zdecydowanie jest na co!

Rok 2021 był dla branży rozczarowujący pod wieloma względami, zwłaszcza jeśli chodzi o gry wysokobudżetowe. Nadal jednak otrzymaliśmy rząd świetnych indyków, które wielu graczom pomogły zniwelować nieco posuchę wynikającą z braku dużych premier. 

Wraz z całkiem niezłymi prognozami i oczekiwaniami, z jakimi weszliśmy w Rok Pański 2022, przyszły także nadzieje na równie udany czas dla miłośników tytułów niezależnych. Zresztą o wszystkim przekonacie się w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury!

Przedmowa: o tych, którzy się nie dostali


Szybko wspomnę o grach, które zapowiadają się naprawdę nieźle, ale nie dostały się do tej zaszczytnej topki. Nie będę ukrywał — rok 2022 zapowiada się naprawdę dobrze, również w świecie indyczym, toteż konkurencja do zestawienia była niemała. Ja zaś zdecydowałem się na szybkie wyróżnienie poniższych pozycji:

  • Bear and breakfest — gra o prowadzeniu pensjonatu turystycznego w lesie... jako niedźwiedź. W pakiecie bogata fabuła, eksploracja, duże możliwości customizacji i rozbudowy naszego przybytku oraz humor. Przyjemna oprawa i intrygujący klimat, aż się wylewają! Nic tylko czekać!

  • Scorn — survival horror o niezwykle chorej atmosferze inspirowanej dziełami H.R. Gigera oraz Zdzisława Beksińskiego. Eksploracja tajemniczego, surowego, a zarazem organicznego świata, którzy zachwyci i przerazi niejednego fana gatunku! O ile tym razem zostanie wreszcie wydany.

  • Slime Rancher 2 — kontynuacja hitu z 2017 roku na zasadzie, lepiej, więcej, ładniej. Trafiamy na nową wyspę, zdobywamy nowe slime'y i odkrywamy nieznane wcześniej materiały.

  • Supraland Six Inches Under — połączenie Zeldy, Metroida oraz Portala, które stawia głównie na eksplorację i zagadki. Stworzona w zasadzie jako projekt szkoleniowy dla nowych nabytków ekipy odpowiedzialnej za oryginalne Supraland i stanowiące przedsmak mającego nadejść niebawem sequela. Gra już wyszła i jest dostępna do zakupu na Steamie.

  • Synthetik 2  sequel świetnego roguelike'a z 2018 roku, który nie zdobył większego uznania, ale na nie zasługuje ze względu na świetny balans gameplayu, feeling walki oraz uzależniające poczucie postępu. "Dwójka" zaś to wszystko ma szansę wynieść na zupełnie nowy poziom. Obecnie dostępne w Early Accessie, a planowane wydanie wersji 1.0 w tym roku.

Sprawdź także:

Scorn

Premiera: 14 października 2022
PC, XBOX X/S, PS5

Scorn to pierwszoosobowa przygodówka utrzymana w klimacie horroru, graficznie nawiązująca do konwencji dzieł Hansa Rudolfa Gigera lub Zdzisława Beksińskiego. Tytuł został...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   12:29, 24.03.2022
Ciekawe zestawienie! Zainteresował mnie Silt (chyba podobieństwem do Limbo). Stray też zapowiada się ciekawie. Chociaż moim faworytem i tak jest Scorn, czekam na tą grę z niecierpliwością.
1 kudosTheCerbis   @   12:37, 24.03.2022
Tylko i wyłącznie Stray! :3
1 kudosUxon   @   18:41, 27.03.2022
Zdecydowanie Stray. Najciekawszy protagonista od lat.
0 kudoslogan23   @   21:15, 27.03.2022
Mnie interesują dwie gry, Stray i Last Faith.
1 kudosfebra1976   @   21:46, 27.03.2022
Mnie zainteresował by następca genialnego "DarkWood". Lubie od czasu do czasu pograć w jakiegoś indyka ale musi być dobry, a nawet bardzo dobry. Powyższe zestawienie nie powoduje u mnie żadnych emocji.
Dodaj Odpowiedź