Najciekawsze gry niezależne na 2022 rok


zubal22 @ 22:19 23.03.2022
Filip "zubal22" Sudoł
Burza psia krew.

3. Sifu

Klasyczna historia o młodym, gniewnym adepcie sztuki kung-fu, który podąża drogą zemsty, chce pomścić śmierć swojej rodziny i odkryć prawdę na jej temat. Całość utrzymana w widoku trzecioosobowym, w ładnej oprawie graficznej oraz przygotowana przez studio Soclap, znane z nietuzinkowego Absolvera. W Sifu wspomniani twórcy stawiają wyłącznie na przygodę dla jednego gracza, odrzucając moduł wieloosobowy znany z ich poprzedniego dzieła. W efekcie mamy ciekawą, świetnie zapowiadającą się rozgrywkę z interesującą mechaniką, która nieco przywodzi na myśl roguelite.

Rozgrywka w Sifu polega na eksploracji plansz i starciach z hordami (dosłownie) wrogów, z którymi protagonista radzi sobie zarówno dzięki znajomości kung-fu oraz otoczeniu w jakim się znajduje. Przeciwnicy różnią się zwinnością, stylem walki oraz orężem, jaki dzierżą, a my musimy na to wszystko reagować. W wypadku kopniaka od dołu należy podskoczyć lub odskoczyć, atak od góry oznacza szybki przykuc, a do tego mamy także parowanie i… tu dochodzimy do najciekawszej rzeczy. Sifu w starciach łączy elementy znane z Sekiro oraz serii Batman: Arkham. Mamy tu bowiem paski postawy, które po wypełnieniu możemy zamienić na kombos, który wykończy wroga jednym uderzeniem! Efektowny, ale i efektywny zabieg. Do tego wiele elementów naszego środowiska jest interaktywna, dzięki czemu możemy chwycić leżącą nieopodal miotłę i tłuc nią adwersarzy lub pchnąć jednego z wrogów na barierki, albo rozbić go o stół. Inspiracje widoczne gołym okiem, ale jak się uczyć, to od najlepszych.

Protagonista ma w swoim posiadaniu tajemniczy medialion. W razie zgonu pozwala mu on powrócić zza grobu, by mścić się jeszcze dłużej. Jest w tym jednak pewien haczyk. Kolejne śmierci sprawiają, że bohater staje się coraz starszy, a po osiągnięciu określonego wieku – ostatecznie kończy swój żywot. Warto jednak czasem polec w walce, bo dzięki temu możemy rozwijać postać, dzięki czemu z biegiem lat nasz mistrz kung-fu staje się coraz silniejszy.

W tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać, że mamy ledwie jeden żywot na zrobienie tylu rzeczy ile się da. Najpewniej szybko polegnie się tu w walce, ale każda porażka – jak to w roguelite’ach – uczy i sprawia, że wychodzimy z niej bogatsi o doświadczenia. Osobiście myślę, że warto zagrać, bo gra oferuje ciekawe systemy, połączone z solidnym gameplayem. Czego więcej chcieć w grze traktującej o sztukach walki?

Jeśli rozważacie zakup, zerknijcie do naszej recenzji.

Sprawdź także:

Scorn

Premiera: 14 października 2022
PC, XBOX X/S, PS5

Scorn to pierwszoosobowa przygodówka utrzymana w klimacie horroru, graficznie nawiązująca do konwencji dzieł Hansa Rudolfa Gigera lub Zdzisława Beksińskiego. Tytuł został...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   12:29, 24.03.2022
Ciekawe zestawienie! Zainteresował mnie Silt (chyba podobieństwem do Limbo). Stray też zapowiada się ciekawie. Chociaż moim faworytem i tak jest Scorn, czekam na tą grę z niecierpliwością.
1 kudosTheCerbis   @   12:37, 24.03.2022
Tylko i wyłącznie Stray! :3
1 kudosUxon   @   18:41, 27.03.2022
Zdecydowanie Stray. Najciekawszy protagonista od lat.
0 kudoslogan23   @   21:15, 27.03.2022
Mnie interesują dwie gry, Stray i Last Faith.
1 kudosfebra1976   @   21:46, 27.03.2022
Mnie zainteresował by następca genialnego "DarkWood". Lubie od czasu do czasu pograć w jakiegoś indyka ale musi być dobry, a nawet bardzo dobry. Powyższe zestawienie nie powoduje u mnie żadnych emocji.
Dodaj Odpowiedź