Najciekawsze gry niezależne na 2022 rok


zubal22 @ 22:19 23.03.2022
Filip "zubal22" Sudoł
Puść odrobinę funku.

1. Hollow Knight: Silksong

Pierwszy może być tylko jeden. A pośród gier niezależnych nie ma chyba drugiej tak oczekiwanej gry, jak Hollow Knight: Silksong. Ten sequel do wydanej przez Team Cherry metroidvanii z 2017 roku ma wszelkie zadatki na to, by jakością nie tylko zbliżyć się, ale może i przebić oryginał

Pierwsza część serii, czyli rzecz jasna Hollow Knight, to nie tylko jedna z najlepszych produkcji niezależnych czy metroidvanii, ale czołówka gier komputerowych w ogóle! Niezwykły klimat ponurej baśni, soczysty i wymagający gameplay, niezła eksploracja oraz mający sens backtracking - to tylko część zalet gry. Do nich zaliczyć można też niezwykłe lore, rzadko spotykany setting podziemnego świata, oraz wpasowującą się w całość sugestywną muzykę. To wszystko złożyło się na jedyny w swoim rodzaju tytuł, który w 2017 pokazał wszystkim, jak należy tworzyć coś ciekawego i unikalnego w świecie elektronicznej rozrywki.

Silksong jako sequel na wszelkich gameplay prezentuje się w zasadzie jak naprawdę rozbudowane DLC do oryginału. Czy to źle? Absolutnie nie! Szata graficzna ma tutaj znaczenie jedynie w kwestii budowania klimatu, bo motorem napędowym jest eksploracja i walka, a te – jeśli zawierzyć materiałom z rozgrywki – zapowiadają się jeszcze bardziej dynamicznie. Dostajemy nową protagonistkę, zaimplementowano inny, bardziej wertykalny system walki, a także od groma nowych NPC-ów, pomniejszych wrogów oraz bossów.

Na pierwszy rzut oka to, co wygląda niemal jak pierwowzór, po bliższej weryfikacji jawi się jako coś, co od Hollow Knighta może być lepsze pod praktycznie każdym względem. Jak dobrze wiemy, zwycięskiego składu się nie zmienia, a jedynie poprawia niedoróbki i usprawnia pod każdym możliwym względem. Należy więc liczyć na to, że twórcy faktycznie wiedzą, co robią i dostarczą nam rozgrywkę na jeszcze wyższym poziomie niż ta znana z oryginału. O to łatwo nie będzie, bo połączenie platformówki z grą akcji oraz eksploracją rodem z metroidvanii w pierwowzorze zostało przygotowana wzorowo. Ba! To praktycznie do dzisiaj niedościgniony wzór dla innych produkcji z gatunku. Jeśli więc Team Cherry zadba o odpowiednie przygotowanie Silksonga, by prezentował się jako możliwie najlepsza wersja "jedynki", to niewykluczone, że będzie to nie tylko najlepszy indyk, ale i topka gier 2022 roku w ogóle.

Omawianie daty premiery Silksong nie jest proste. Nikt nie podał oficjalnej i ostatecznej informacji na ten moment, a sama gra miała wyjść początkowo w 2019 roku. Mimo wszystko chyba można być spokojnym, o to, że niedługo sytuacja się wyklaruje. Plotki głoszą, że konkrety usłyszymy niebawem. Wierzę, że po tych 3 latach od pierwotnie ogłaszanego debiutu w końcu doczekamy się wydania nowego Hollow Knighta. Wierzę też, że będzie to miało miejsce w przeciągu najbliższych miesięcy, bo to produkcja potencjalnie na tyle dobra, że wręcz potrzebna!


Co sądzicie o naszym zestawieniu? Czekacie na jakieś pozycje z wymienionych tutaj, a może słyszycie o nich po raz pierwszy? Koniecznie dajcie nam także znać o swoich typach na ciekawe premiery wśród gier niezależnych!

Sprawdź także:

Scorn

Premiera: 14 października 2022
PC, XBOX X/S, PS5

Scorn to pierwszoosobowa przygodówka utrzymana w klimacie horroru, graficznie nawiązująca do konwencji dzieł Hansa Rudolfa Gigera lub Zdzisława Beksińskiego. Tytuł został...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudospetrucci109   @   12:29, 24.03.2022
Ciekawe zestawienie! Zainteresował mnie Silt (chyba podobieństwem do Limbo). Stray też zapowiada się ciekawie. Chociaż moim faworytem i tak jest Scorn, czekam na tą grę z niecierpliwością.
1 kudosTheCerbis   @   12:37, 24.03.2022
Tylko i wyłącznie Stray! :3
1 kudosUxon   @   18:41, 27.03.2022
Zdecydowanie Stray. Najciekawszy protagonista od lat.
0 kudoslogan23   @   21:15, 27.03.2022
Mnie interesują dwie gry, Stray i Last Faith.
1 kudosfebra1976   @   21:46, 27.03.2022
Mnie zainteresował by następca genialnego "DarkWood". Lubie od czasu do czasu pograć w jakiegoś indyka ale musi być dobry, a nawet bardzo dobry. Powyższe zestawienie nie powoduje u mnie żadnych emocji.
Dodaj Odpowiedź