Jak poprawić wydajność gier na laptopie i PC? Poradnik.


bigboy177 @ 11:33 19.10.2021
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Optymalizacja komputera pod gry, to odwieczny problem każdego miłośnika dynamicznych rozgrywek. Wszyscy poszukują metod, by zwiększyć wydajność sprzętu podczas grania w ulubione tytuły, dlatego postanowiliśmy zebrać kilka najlepszych porad, które z pewnością powinny pomóc w optymalizacji Twojego sprzętu. Dowiedz się jak aktualizować sterowniki karty graficznej, jak zmienić ustawienia pod kątem gier oraz jak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom osiągnąć lepszą wydajność.

Kiedy odczujemy realny spadek wydajności naszego sprzętu podczas grania, nie powinniśmy od razu się zrażać do naszej maszyny! Istnieje wiele skutecznych narzędzi, które mogą poprawić pracę naszego komputera. Niektóre działania mogą wydawać się bardzo prozaiczne, jednak każda metoda ma swoje mocne strony, dlatego warto je poznać.

Dlaczego aktualizacja gry jest ważna?


Kiedy wchodzimy np. na Steam niejednokrotnie jest tak, że przy danym tytule gry jest dostępna „Aktualizacja” (wystarczy tylko kliknąć i rozpoczyna się automatyczne pobieranie), która daje nam wiele nowych możliwości od twórców danej produkcji. Przede wszystkim, update może poprawić nam jakość grafiki, dźwięku, postaci, może zwiększyć FPS-y (liczbę klatek na sekundę), a przy tym rozgrywka będzie dla nas o wiele bardziej skuteczna i ciekawsza. Dzięki temu działaniu ujrzymy grę w lepszym świetle. Często w funkcji „aktualizacja” producenci gry dodają nowości dla użytkowników gry. Warto też pamiętać, że każdy update ma odpowiednią „wagę”, musimy więc być przygotowani na wystarczającą ilość miejsca na dysku, w momencie  pobierania.

Zamykanie niepotrzebnych procesów działających w tle podczas gry


Zamykanie niepotrzebnych procesów w tle podczas gry jest na tyle istotne, że nie obciąża nam dodatkowo sprzętu komputerowego. Często jest tak, że kiedy uruchomimy grę, zacina się, rwie i kiedy uruchomimy „Menedżera zadań”, aby sprawdzić, w czym jest problem, widzimy  włączone zbędne programy, o których nie wiedzieliśmy. Warto zamknąć wszystko, co jest zbędne w tle, bowiem podczas ważnej akcji w trakcie rywalizacji, w najmniej oczekiwanym momencie może nam się zaciąć gra i nie zrobimy nic.

Czyszczenie systemu za pomocą programów do tego przeznaczonych


Jeżeli chodzi o programy do czyszczenia naszego komputera, to wyróżniamy płatne i bezpłatne. Jednym z najbardziej popularnych płatnych programów jest Norton, dla którego wymagana jest subskrypcja. Natomiast z tych bezpłatnych to CCleaner. Dzięki nim możemy  przeskanować nasz komputer. W Nortonie mamy kilka opcji skanowania: pełne, szybkie, niestandardowe. W tym przypadku zaleca się zastosowania tego pierwszego, bo wtedy mamy pewność, że Norton przeskanował cały system i nic nie zostało pominięte. Po skanowaniu dostajemy na Pulpicie informację podsumowującą jego przebieg. W CCleaner możemy oczyścić swój komputer, pozbyć się niepotrzebnych plików, które spowalniają pracę naszego urządzenia. Program ten posiada też funkcje ochrony prywatności, co jest bardzo istotne.

Aktualizacja sterowników do karty graficznej


Aktualizacja sterowników do karty graficznej  jest łatwa do wykonania. Na pasku zadań w wyszukiwarce wpisujemy: „Menedżer urządzeń” – pojawi nam się okienko z listą, na której musimy wyszukać „Karta graficzna”, następnie zaznaczyć ją dwukrotnie lewym przyciskiem myszy, aby zobaczyć dokładny model, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i pojawi nam się informacja „Aktualizuj sterownik”.  Warto robić aktualizacje sterowników, bo dzięki temu gra będzie zdecydowanie lepiej działać, zwiększy się liczba FPS-ów, co jest istotne dla graczy przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych manewrów. Nowe sterowniki mają olbrzymi wpływ na lepszą wydajność.

Ustawienie odpowiedniej rozdzielczości w grze


Rozdzielczość w grze jest ważna na tyle, że dzięki poprawnemu jej ustawieniu obraz jest zdecydowanie wyraźniejszy, co powoduje lepszą koncentrację na rozgrywce. W przypadku złej rozdzielczości  może się tak zdarzyć, że jakiś ważny element będzie nam znikał z pola widzenia, obraz stanie się rozmazany, za szeroki, bądź zbyt „ciasny”. Ustawienie najlepiej zrobić w samej grze, wówczas będziemy widzieć wszystko na bieżąco i wyraźnie.

Synchronizacja pionowa (V-sync)


Jest to synchronizacja czasu wyświetlania obrazu z odświeżaniem pamięci monitora, zależna od karty graficznej, która generuje klatki. Procesor graficzny tworzy je, a następnie wysyła do wyświetlacza. Często dzieje się tak, że odświeżanie monitora jest zbyt niskie, a co za tym idzie, wyświetla on zbyt małą liczbę klatek na sekundę, pogarsza się wówczas płynność i czytelność obrazu. Działanie monitora oraz karty graficznej powinno być zatem odpowiednio zsynchronizowane, aby nie następowało pogorszenie płynności i czytelności obrazu, co znacznie utrudnia wykonywanie wszelkich manewrów w grze.

Aktualizacja całości systemu


Co jakiś czas przy ikonie Windowsa na dolnym pasku zadań, kiedy wyłączymy komputer, pojawia się nam informacja o aktualizacji systemu, warto to zrobić, wystarczy po prostu nacisnąć prawym przyciskiem myszy na tę informację, pozostawić komputer włączony,  aktualizacja robi się automatycznie, następnie czytać wszystkie informacje, które są wyświetlane na ekranie monitora.

Wentylatory z wysoką mocą chłodzenia


Sprzęt, który się przegrzewa, to potężny wróg wydajności. Aby nie dopuszczać do spadków wydajności przez przegrzanie, warto zainwestować w sprzęt, który ma bardzo dobrej jakości wentylatory. Za bardzo dobry przykład mogą posłużyć przełomowe wentylatory piątej generacji AreoBlade 3D. To wentylatory, które są w stanie wytworzyć jeden z lepszych przepływów powietrza w laptopach. Znajdziemy je m.in. w Predator Helios 500 czy Predator Triton 300 SE. Nowoczesna technologia zapewnia niezbędne chłodzenie krytycznych komponentów i obudowy dzięki optymalizacji Votrex Flow oraz podkładce PowerGem.

Rozwiązania wspierające wydajność w rozgrywkach online


Jak zauważa Karol Szudzik, product manager w Acer Polska, w segmencie sprzętu gamingowego coraz częściej pojawiają się nowoczesne technologie, wspierające dynamiczną rozgrywkę. Bardzo dobrym przykładem jest karta Killer 2600, którą znajdziemy w Predator Orion 3000. Wydajność w sieci dzięki takiej karcie jest zawrotna, bo oscyluje w granicy 1 Gb/s. Co więcej, technologia Lag and Letency Reduction nadaje priorytet najważniejszym pakietom danych, dzięki czemu gracz szybko i płynnie korzysta z usług w sieci. Natomiast dzięki przełomowej technologii GAMEFAST urządzenie automatycznie zatrzymuje procesy, które nie są niezbędne do obsługi gier, dzięki temu jednostka centralna jest w stanie kierować zdecydowanie więcej zasobów w celu zapewnienia płynnej i dynamicznej rozgrywki.

Aplikacja Predator Sense


Predator Sense jest rozwiązaniem dostępnym tylko w komputerach gamingowych Acera. Jednak warto o tej aplikacji nadmienić, ponieważ daje graczowi szereg przydatnych funkcjonalności, pozwala m.in. monitorować system, podkręcać parametry oraz dostosowywać RGB do naszych preferencji. Dzięki niej możemy zwiększyć szybkość procesora, wówczas polepszy się wydajność i będziemy mieć większą liczbę klatek na sekundę (FPS). Możemy wybierać podświetlenie, a co ważne, kontrolować temperaturę wentylatorów. Aplikacja pozwala na synchronizację gier, poprzez zmianę ustawień, aby dopasować je do tych wymaganych. Jest to jedna, pełna aplikacja, w której mamy „Centrum Aplikacji”. Można ją również pobrać na telefon, warto pamiętać o sparowaniu.

Tak więc sposobów na poprawę wydajności jest wiele. Miejmy nadzieję, że wskazówki te pomogą niejednemu graczowi zwiększyć płynność i dynamikę gry. Pamiętajmy również o tym, że już wkrótce pojawi się aktualizacja do Windows 11, która jak wiadomo ma szereg funkcjonalności, które również realnie mogą wpłynąć na zwiększenie wydajności naszej maszyny.

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?