Test obudowy Cooler Master Silencio S600 - cicho i z klasą


Dirian @ 13:41 13.01.2021
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Bardzo solidna obudowa z matami tłumiącymi dźwięki.

Firma Cooler Master przez ostatnie lata wyrosła na jednego z ciekawszych graczy na rynku akcesoriów i sprzętu komputerowego. Tajwańska korporacja w swojej ofercie posiada różnego rodzaju obudowy, w tym modele wyciszone. Nie tak dawno temu zaprezentowano jednak odświeżoną ofertę, w skład której weszła m.in. testowana dziś obudowa Cooler Master Silencio S600.

Jak sama nazwa sugeruje, to obudowa dla osób, którym zależy przede wszystkim na możliwie jak najbardziej skutecznym wyciszeniu podzespołów znajdujących się wewnątrz. Pomagają w tym przede wszystkim maty wygłuszające, zamontowane na bocznych panelach. Swój udział w skutecznym blokowaniu szumu wentylatorów ma też zwarta, względnie zamknięta konstrukcja Silencio S600.

Specyfikacja Cooler Master Silencio S600:

  • Wymiary: 478 mm x 209 mm x 470,5 mm
  • Waga: 8,6 kg
  • Maksymalny rozmiar płyty głównej: ATX
  • Maksymalna wysokość coolera CPU: 167 mm
  • Maksymalna długość karty graficznej: 398 mm
  • Wentylatory zainstalowane: 1x120 mm przód, 1x120 mm tył
  • Miejsce na dyski: 5x 2,5, 3x 3,5

Obudowa na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo elegancko. Możemy wybrać wersję z oknem (szkło hartowane) lub bez - ta druga powinna lepiej tłumić hałas, bo zamiast szkła mamy w tym miejscu wspomniane maty tłumiące dźwięk.

Przód wykonano z bardzo solidnego, lekko chropowatego plastiku - to drzwiczki, po których otwarciu otrzymujemy dostęp do sporych rozmiarów filtra przeciwkurzowego. Możemy go łatwo zdemontować i wyczyścić, choć z uwagi na plastikowe żeberka - proces odkurzania jest nieco utrudniony. Za filtrem znajduje się jeden cichy i jednocześnie wydajny wentylator 120 mm. Taki sam umieszczono na tyle, do odprowadzania ciepłego powietrza.

Drzwiczki nawet po ich zamknięciu nie odcinają dostępu powietrza na froncie. Projektanci Cooler Master zdecydowali się na umieszczenie pod drzwiczkami dwóch dużych otworów, dzięki czemu przedni wentylator ma skąd zasysać powietrze. To sprawia, że wentylacja w obudowie, mimo jej zamkniętej struktury, stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. Możemy ją ponadto nieco poprawić, montując na przodzie dodatkowy wentylator 120 / 140 mm. Co warte odnotowania, obudowa umożliwia też montaż napędu DVD / Blu -ray - co dzisiaj jest raczej rzadkością.

Na górze obudowy obudowy znajdziemy dwa porty USB 3.0, gniazdo jack 3.5 mm (niestety pojedyncze), przycisk do włączania i osobny do resetowania, a także czytnik kart pamięci SD. Szkoda, że zabrakło tutaj portu USB typu C, który bywa przydatny. Jako że obudowa nie posiada żadnego podświetlenia w środku, nie znajdziemy też tutaj oczywiście przycisku do sterowania tymże podświetleniem, czy chociażby regulacji prędkości wentylatorów. Te posiadają jednak wtyki 4-pin, więc prędkości możemy regulować za pomocą oprogramowania płyty głównej. Co ważne, na topie obudowy znajdziemy domyślnie zamontowany plastikowy panel tłumiący dźwięk, który w razie potrzeby możemy zastąpić filtrem przeciwkurzowym - jest dołączony do zestawu. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie by zamontować tam dodatkowe wentylatory (1x120mm lub 2x120mm gdy zdemontujemy koszyk na napęd 5,25) i poprawić odprowadzanie ciepłego powietrza z procesora - choć kosztem gorszego tłumienia hałasów.

 

Sprawdź także:
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudoslazyman   @   21:34, 16.01.2021
398 cm - jak pisze autor o maksymalnej długości karty graficznej = 3,98 metra. 1 metr = 100 cm.

To samo tyczy się coolera na procesor, który według autora tekstu ma 1 metr 67 centymetrów wysokości.

Pędzę do sklepu!
0 kudosfebra1976   @   22:16, 16.01.2021
To pędź.
Tylko uważaj na zakrętach, mróz mamy i śnieg to i ślisko może być.
0 kudosDirian   @   15:24, 17.01.2021
Cytat: lazyman
398 cm - jak pisze autor o maksymalnej długości karty graficznej = 3,98 metra. 1 metr = 100 cm.

To samo tyczy się coolera na procesor, który według autora tekstu ma 1 metr 67 centymetrów wysokości.

Pędzę do sklepu!

Poprawione.