Recenzja Cyberpunk 2077 - Jedyna oficjalna książka o świecie gry


Dirian @ 13:09 23.10.2020
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Świetny wstęp do świata Cyberpunk 2077.

Nakładem wydawnictwa Znak niespełna kilka dni temu ukazała się bardzo ciekawa pozycja, którą powinni zainteresować się w zasadzie wszyscy gracze, wyczekujący zbliżającej się wielkimi krokami premiery Cyberpunk 2077. Dzieło o dość niefortunnej nazwie Cyberpunk 2077 - Jedyna oficjalna książka o świecie gry okazuje się stanowić fantastyczny wstęp do dość zakręconego świata, w którym będzie toczyć się akcja nadchodzącej produkcji CD Projekt RED!

Sama książka jest utrzymana w konwencji bardzo solidnego art-booka, ale niech Was to nie zmyli! Dzieło posiada bowiem także całą masę opisów i fabularyzowanej treści, której zadaniem jest zapoznanie nas z realiami uniwersum. Znajdziemy tu w zasadzie wszystkiego po trochu. To świetny wstęp do zrozumienia geopolityki, jaka rządzi tym światem; jego historii, kultury czy rozmaitych ciekawostek. Możemy rzucić okiem na najczęściej używane bronie, przyjrzeć się rodzajom występujących pojazdów (wraz z ich producentami!) czy dowiedzieć co nieco o każdej z 6. dzielnic, z jakich składa się kryjące wiele zagadek cyber-miasto Night City.

Publikacja jest także udanym przewodnikiem społeczno-kulturalnym, opisującym aktualne trendy panujące w Cyberpunk 2077. Poczytamy nie tylko o popularnych influencerach, ale także braindanserach, rządzących miastem korporacjach oraz niższych warstwach społecznych, próbujących odnaleźć swoje miejsce w tym nieprzyjaznym biedocie otoczeniu. Dowiemy się jak działają i czym kierują się stróże prawa, ale także - co chyba bardziej interesujące - rozmaite gangi i przestępcy. Poznamy przedstawicieli różnych dziwnych, niebezpiecznych frakcji, z którymi następnie przyjdzie nam się zmierzyć - lub przynajmniej spotkać - w trakcie rozgrywki.

Książkę czyta się naprawdę świetnie i widać, że autor tekstów, Marcin Batylda, całkowicie wsiąknął w opisywany przez siebie świat. Jednocześnie całość jest napisana na tyle przystępnie, że nawet osoby niemające do tej pory styczności z uniwersum, w trakcie lektury poczują się jak w domu. Fantastycznie wypadają też wszelkie obrazki koncepcyjne, często zapełniające całe strony tej prawie 200-stronnej lektury. Jest ich cała masa, są wyraźne, kolorowe i niezwykle efektowne - jak na porządny artbook przystało! Fani uniwersum (przyszli lub obecni) będą wniebowzięci.

Wiele dobrego można też powiedzieć o wykonaniu Cyberpunk 2077 - Jedyna oficjalna książka o świecie gry. Wydawnictwo Znak, przy współpracy z Dark Horse Books, postarało się o odpowiednią jakość wydruku. Twarda, szalenie efektowna oprawa, robi wręcz furorę na książkowym regale, a papier, czy jakość druku, to najwyższa półka. Książkę dorwiecie już za około 50 zł, co jak na tak dobrze wydane i świetnie zredagowane dzieło, jest kwotą w zasadzie niewielką. Nie znajdziecie lepszego pomysłu, by umilić sobie oczekiwanie na premierę Cyberpunk 2077!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki dziękujemy wydawnictwu Znak.

Sprawdź także:

Cyberpunk 2077

Premiera: 10 grudnia 2020
PC, PS4, XBOX ONE, PS5, XBOX X/S

Cyberpunk 2077 to produkcja rodzimego studia CD Projekt RED, znanego wcześniej z serii Wiedźmin. Tytuł to przedstawiciel gatunku RPG akcji, jednak tym razem świat fantasy...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
2 kudosmrPack   @   20:37, 23.10.2020
Kupiłem by łatwiej wejść w świat Cyberpunk 2077 i jestem zadowolony. Jak dla mnie całkiem solidna pozycja.
0 kudosthiefi   @   12:17, 26.10.2020
Jestem zainteresowany tą książką, ale martwi mnie bardzo mała ilość tekstu, za wiele z tego się nie wyciągnie.
Wolałbym 1 stronę obrazki, na prawo cała strona bitego tekstu.
Ja nigdy nie czytałem nic z Cyberpunka i chciałbym, żeby ten przewodnik mi wszystko streścił, a nie tylko wskazał, że istnieje coś tam.
1 kudosDirian   @   15:08, 26.10.2020
Cytat: thiefi
Jestem zainteresowany tą książką, ale martwi mnie bardzo mała ilość tekstu, za wiele z tego się nie wyciągnie.

Książka na pewno nie rozkłada uniwersum Cyberpunka na czynniki pierwsze, ale nie powiedziałbym, że tekstu jest mało. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z tymi realiami wcześniej, to uważam, że książka fajnie w ten świat wprowadza. Idąc w drugą stronę - gdyby tekstu było więcej, to mogłoby być to przytłaczające w odbiorze dla przeciętnego czytelnika.

Tu mamy ogólniki, ale też garść smaczków - jestem zdania, że jeśli chcesz liznąć tego świata przed rozgrywką, to nie będziesz zawiedziony Uśmiech
0 kudosDirian   @   11:57, 27.10.2020
Cytat: TheCerbis
A co tu robi Ken Follet? Uśmiech


A leży sobie, dla porównania wielkości Dumny
0 kudosTheCerbis   @   12:13, 27.10.2020
Tak też mi się zdawało. :>

Trochę offtop, ale oglądałeś adaptacje "Filarów Ziemi" oraz "Świata bez końca"?
0 kudosDirian   @   12:23, 27.10.2020
Cytat: TheCerbis
Trochę offtop, ale oglądałeś adaptacje "Filarów Ziemi" oraz "Świata bez końca"?


Niet, tak ogólnie to moja pierwsza książka Folleta. Zaciekawił mnie opis, to wziąłem na spróbowanie. Na razie mi się podoba, ale jestem gdzieś w 1/3 Cool
1 kudosGuilder   @   13:29, 27.10.2020
Prawdziwy internauta dla skali używa banana. Dumny
0 kudosTheCerbis   @   15:18, 27.10.2020
Cytat: Dirian
Niet, tak ogólnie to moja pierwsza książka Folleta. Zaciekawił mnie opis, to wziąłem na spróbowanie. Na razie mi się podoba, ale jestem gdzieś w 1/3 Cool
To bardzo polecam zarówno książki jak i miniseriale. Generalnie Filary były pierwsze, ale widzę, że ta nowa książka jest prequelem. Uśmiech
0 kudosDirian   @   16:32, 27.10.2020
Cytat: TheCerbis
Generalnie Filary były pierwsze, ale widzę, że ta nowa książka jest prequelem. Uśmiech


Ano, dlatego właśnie się nią zainteresowałem. Seriale pewnie kiedyś ogarnę - jak już przeczytam książki, dzięki za polecajkę. W sumie to nawet gra jest, przygodówka, ale nie grałem... Podobno też niezła.
0 kudosTheCerbis   @   18:23, 27.10.2020
A jest, Daedalic stworzył i na pewno będę chciał kiedyś ją nadrobić.

Żeby było tematycznie, to zaczyna mnie zastanawiać kwestia Cyberpunka... A konkretnie tego, kiedy finalnie on wyjdzie. Dumny
0 kudosego78th   @   00:05, 02.11.2020
Świetne wprowadzenie do uniwersum. Bardzo dobrze wydana pod względem wizualnym. Podoba mi się jak zaprojektowano kolejne rozdziały. Przemyślana publikacja za cenę odpowiadającą jakości i zawartości.
Dodaj Odpowiedź