Piranha Bytes opowiada o powstawaniu gry Risen!


bigboy177 @ 23:46 21.10.2009
Marcin "bigboy177" Trela
Czasem coś piszę, czasem programuję, czasem projektuję, czasem robię PR, a czasem marketing... wszystko to, czego wymaga sytuacja. Uwielbiam gry, nie cierpię briefów reklamowych!

Nie ulega wątpliwości, że Risen jest jedną z najlepszych i najbardziej wciągających gier RPG bieżącego roku. Tytuł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę studia Piranha Bytes i zdobył pochlebne opinie graczy i krytyków z całego świata.

Nie ulega wątpliwości, że Risen jest jedną z najlepszych i najbardziej wciągających gier RPG bieżącego roku. Tytuł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę studia Piranha Bytes i zdobył pochlebne opinie graczy i krytyków z całego świata. Dlatego też postanowiliśmy, specjalnie dla naszych czytelników (dla Was) przygotować wywiad z twórcami. Jego tłumaczenie znajdziecie poniżej. Zapraszamy więc do lektury.

MiastoGier.pl: Jak długo trwał proces tworzenia gry Risen.

Piranha Bytes: Pomysł na fabułę oraz zarys gry Risen był w naszych głowach jeszcze w trakcie tworzenia Gothic 3, ale produkcja zaczęła się dopiero w czerwcu 2007 roku. Cały proces pochłonął mniej więcej dwa lata.

MG: Ilu ludzi pracowało nad grą, którzy wcześniej mieli okazję tworzyć sagę Gothic? Czy był to ten sam team, czy może część ludzi przeszła do Spellbound by pracować nad Arcanią? Ilu ludzi pracowało ogólnie.

PB: Główna część ekipy Piranha Bytes jest całkiem mała. Jesteśmy bardzo mocno związaną grupą około 25 w pełni zaangażowanych deweloperów. Praktycznie wszyscy pracowali wcześniej przy marce Gothic. Jesteśmy bardzo wybredni jeśli chodzi o to, kto zostaje Piranią, więc ludzie, którzy tutaj pracują dzielą tą samą pasję i poświęcenie, co osoby odpowiedzialne za założenie studia. Dla większości ludzi to jest "Zostań chwilę, zostań na zawsze" :) Nikt z głównych członków ekipy nie poszedł tworzyć Arcanię. Wszyscy chcieli zostać i opracować Risen. Ogólnie w projekt było zaangażowanych 120 osób, w skład tej grupy wchodzą testerzy, ludzie odpowiedzialni za lokalizacje oraz głosy.

MG: Co było najtrudniejsze podczas procesu dewelopingu?

PB: Przez ostatnie 10 lat nauczyliśmy się wielu rzeczy na temat tego, co dobrze funkcjonuje w grach RPG, a co nie. W przypadku Risen mieliśmy świetną okazję by wziąć najlepsze rzeczy z naszych poprzednich gier i złożyć je w całość w zupełnie nowy sposób. Ten 'nowy sposób' nie był jednak łatwy do uchwycenia. Musieliśmy wykombinować dlaczego niektóre elementy tak świetnie działały w naszych poprzednich produkcjach, co trzeba odpuścić, a co warte jest zachowania. Prowadziliśmy długie i niezwykle ożywione dyskusje na te tematy i ostatecznie sądzę, że udało nam się znaleźć dokładnie połączenie elementów rozgrywki, które działają świetnie, zarówno dla graczy, którzy nie grali wcześniej w nasze gry, jak i dla weteranów serii Gothic.

MG: Czy trudno było programować na Xbox 360? Czy proces ten jest znacznie odmienny od tego dla komputerów PC?

PB: Próbowaliśmy dostarczyć to samo doznanie na Xbox 360, co na komputerach PC - zatem zawartość, questy, dialogi oraz podstawowa mechanika są identyczne, ale na konsolach masz znacznie większe restrykcje jeśli chodzi o pamięć operacyjną. Ogólnie jednak, tworzenie dla konsoli nie było tak trudne, aczkolwiek biorąc pod uwagę różne ograniczenia, deweloping okazał się trudniejszy niż pierwotnie zakładaliśmy.

MG: W jaki sposób wymyśliliście Risen? Czy gra miała być od początku nową marką, czy może miała stanowić sequel serii Gothic, jakieś rozszerzenie?

PB: Jak wcześniej wspomniałem, fabuła Risen zrodziła się długo przed faktycznym procesem jej powstawania. Nie było więc istotne dla jakiego uniwersum i bohaterów jest przeznaczona. Ostatecznie opracowaliśmy zupełnie nowy świat, sądzę jednak, że fabuła i mechanika rozgrywki sprawdziły by się w każdych klimatach.

MG: Dlaczego nie przygotowaliście wersji Risen dla PS3?

PB: Xbox 360 jest znacznie bliższy komputerom PC niż PS3. Piranha Bytes zawsze skupiała się na tworzeniu gier dla PC. Było nam więc łatwiej stworzyć edycję dla Xboxa 360, niż dla PS3.

MG: Jaka jest ulubiona gra RPG Piranha Bytes?

PB: Gramy w mnóstwo gier i jest wiele wspaniałych produkcji na rynku. Każdy członek ekipy ma swoją ulubioną grę i każdy dzięki temu dokłada coś od siebie do naszych własnych produkcji. To jest właśnie wspaniałe w tym, że posiadamy tak nieliczne grono.

MG: Czy planujecie kontynuować historię Risen?

PB: Zobaczymy :) Jeśli będziecie chcieli abyśmy to zrobili, na pewno przyjrzymy się sprawie.

MG: Co sądzicie o Arcania? Czy uważacie, że zachowa klimat serii Gothic? Czy będzie to zupełnie inna, nowa marka?

PB: Nie wiemy zbyt wiele na temat Arcanii, mamy te same informacje co Wy. Ale życzymy Spellbound powodzenia w podjęciu wyzwania. Opublikowane do tej pory screeny wyglądały całkiem nieźle, choć różniły się od tego, co my zrobiliśmy. Było to jednak do przewidzenia, wszak styl i klimat definiowane są przez osoby pracujące nad grą (nie są oni zwani artystami bez powodu).

MG: Co jest najważniejszym elementem każdej z Waszych gier?

PB: Bez wątpienia fabuła i postaci. Tworzymy świat, a następnie w nim historię. Pozostałe elementy rodzą się z tego.

MG: Na jednym z zachodnich portali pojawiła się recenzja, w której autor marudzi na temat skomplikowania gry, braku strzałek wskazujących następne punkty docelowe itd. Czy to możliwe, że gry Piranha Bytes są zbyt trudne dla graczy z zachodu, a w szczególności dla tych z USA?

PB: Poziom trudności Risen jest bez wątpienia przystosowany do graczy mniej hardkorowych, niż np. w Gothicu, ale wciąż chcemy zatrzymać pewne elementy rozgrywki, które gracze mogą uważać za 'zbyt hardkorowe'. To kwestia stylu i jeśli kupujesz naszą grę zawsze będzie miała charakterystyczne dla nas rozwiązania.

MG: Gothic i Risen są bez wątpienia bardzo unikatowymi grami RPG. Skąd więc czerpiecie inspiracje?

PB: Mamy określony styl tworzenia gier i pewne złote zasady są w każdej z nich. Inspiracja pochodzi natomiast z wielu źródeł - gier, filmów, muzyki. Dodatkowo, mamy bardzo bliski sobie zespół, a więc pomysły przychodzą z szeregu kierunków, których niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie nakreślić.

MG: Czy chcielibyście by Gothic lub Risen trafił na ekrany kin?

PB: Tak.

MG: Ile kosztowało stworzenie gry Risen?

PB: Wiele, wiele godzin. :)

MG: Co sądzicie o Wiedźminie, mieliście okazję w niego zagrać ?

PB: Wielu członków naszej ekipy grało oczywiście w Wiedźmina i jest to świetna gra. Mam nadzieję, że nasze poprzednie gry były dla niego jakąś inspiracją i my również zaczerpnęliśmy co nieco, przy tworzeniu Risen. Mamy więc do czynienia z braniem i dawaniem. :)

MG: Czy mogliście opowiedzieć jakąś ciekawą anegdotę związaną z grą Risen ?

PB: Różnych śmiesznych wypadków było całe mnóstwo, nie wiem więc gdzie zacząć. Szczególnie sporo humorystycznych momentów przysporzył symulowany świat. Jest w grze pewien bardzo 'ekscytujący moment' kiedy otwierasz wielką bramę i wrogowie powinni zacząć Cię atakować - problem w tym, że otworzyliśmy ją w nocy, a wszystkie stwory po prostu spały. Całkowicie zrujnowało to ów 'ekscytujący moment'. :)

MG: Opiszcie grę Risen w jednym zdaniu.

PB: Jeśli kochałeś Gothic I i II - Risen jest stworzony dla Ciebie!

Myślę, że ostatnie zdanie idealnie podsumowuje cały powyższy tekst i nie ma sensu bym dopisywał coś więcej!

Sprawdź także:

Risen

Premiera: 02 października 2009
PC, XBOX 360

Risen to gra z gatunku cRPG stworzona przez słynne niemieckie studio Piranha Bytes - ojców marki Gothic. Produkcja jest jej duchowym spadkobiercą. Znaczna część mechanizm...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosmax111167   @   23:57, 21.10.2009
Ja jestem za kontynuowaniem serii Risen, bo naprawdę wyszła Piranhi bardzo dobra gra.
Ekranizacja Gothica mogła by zrobić furore jak Heniu Portier Szczęśliwy
To prawda, że jak ktoś kocha Gothica ale I i II to pokocha Risenka Uśmiech

Ciekawy wywiadzik
0 kudosseth   @   00:03, 22.10.2009
Reżyser: Uwe B.... i podziękuje

Jeśli mieliby robić to chcę Petera Jacksona ;)
0 kudosMicMus123456789   @   07:18, 22.10.2009
mam nadzieje że będzie Risen 2
0 kudosMarandil   @   16:44, 22.10.2009
Wywiad rzeczywiście ciekawy Uśmiech mam nadzieję, że pomysł aby powstał film na postawie Risen czy Gothica, zostanie kiedyś zrealizowany, mógłby on odnieść spory sukces.
0 kudoskonto_skasowane   @   17:37, 22.10.2009
Jackson się w sumie sprawdził w kwestii filmu fantasy, więc... ;) Ciekawe... Szczęśliwy
0 kudosfreddiebulsara   @   22:54, 23.10.2009
Ja tak prawde mowiac jeszcze w Risen nie gralem, ale napewno niezapomne o tym tytule, ale poki co oszczedzam sily na Dragon Age.... Uśmiech tak jak mowie risen kiedys zagosci na moim kompie Uśmiech pozdro!
0 kudosMicMus123456789   @   08:47, 24.10.2009
Do premiery Dragon Age: Początek zostało jeszcze trochę czasu. Według mnie ekranizacja Gothica czy Risena to byłby kiepski pomysł ale to moja opinia i każdy może mieć swoją na ten temat
0 kudossebogothic   @   21:26, 18.12.2011
Fajny wywiadzik, dopiero go odkryłem xD Ciekawe kto odpowiadał na pytania? Zapewne Michael Hoge ;P No, i racją jest, że Wiedźmin czerpie z serii Gothic mnóstwo rzeczy, co oczywiście jest zaletą. W ogóle to dużo współczesnych erpegów czerpie garściami z Gothica.
0 kudosgregory16mix   @   22:07, 18.12.2011
Że też tego nie czytałemSzczęśliwy Świetne było pytanie:
Cytat: MG
Na jednym z zachodnich portali pojawiła się recenzja, w której autor marudzi na temat skomplikowania gry, braku strzałek wskazujących następne punkty docelowe itd. Czy to możliwe, że gry Piranha Bytes są zbyt trudne dla graczy z zachodu, a w szczególności dla tych z USA?
Oraz ta wymuszająca powagę odpowiedźSzczęśliwy wydaje mi się, że odpowiadający chciał powiedzieć, że Ci z USA są inniSzczęśliwy

Ale co najważniejsze, w razie próby zekranizowania Gothica czy Risena nie będzie problemów z zgodąSzczęśliwy
0 kudosFox46   @   03:07, 24.12.2011
Szkoda że im tylko konsolowa nie wyszła mam nadzieję że dwójki nie schrzanią na konsolę
Dodaj Odpowiedź