MEGAMOD: Horn of the Abyss - druga młodość Herosów


Kawira @ 13:47 21.09.2020
Maciej "Kawira" Domański

Bardzo lekki i przyjemny mod, który jest bardziej rozszerzeniem aniżeli przeróbką.

Witajcie w kolejnym MEGAMOD. Tym razem bierzemy pod lupę mod, którego osobiście nie znałem, a ostatnio sporo namieszał. Mowa o Horn of the Abyss dla stareńkiego już Heroes of Might & Magic III, dzięki któremu gra przeżywa drugą młodość.

W klasyczne „Herosy 3” zagrywał się w dzieciństwie chyba każdy kto przekracza co najmniej 20 lat życia. Swojego czasu rosyjski zespół modderów stworzył konwersję In The Wake of Gods dodającą sporo zawartości, balans frakcji, zmian mechanicznych i wiele innych drobnostek. To wszystko zaś było opcjonalne, przez co bardziej casualowi gracze mieli zawrót głowy z mnogością "ptaszków", a wyjadacze cieszyli się jak głupi. Wtedy jednak jedna rzecz była poza zasięgiem entuzjastów – dodawanie nowych frakcji bez zastępowania starych.

Pierwszy raz o HotA usłyszałem od kolegi, który stwierdził, że woli to od WoGa, więc może sam powinienem spróbować. Osobiście preferuję piątą odsłonę serii, ale ostatnio postanowiłem wrócić do „trójeczki”, by zobaczyć co tam też ciekawego stworzyli. Już teraz napomknę, że w przeciwieństwie do wyżej wspomnianej modyfikacji mamy tu do czynienia bardziej z rozszerzeniem. Wszystko co znajdziecie podchodzi albo pod nową zawartość, albo zmiany balansu. Oznacza to, że główny target stanowią przede wszystkim puryści oraz bardziej casualowi gracze, którzy nie chcą się męczyć ze skomplikowanymi ulepszeniami.

Najbardziej oczywisty dodatek stanowi dziesiąty, neutralny obóz zwący się Cove. Opiera się on głównie na piratach wspomaganych morskimi bestiami, wprowadzając przy tym armatę będącą lepszą wersją balisty. Działo można nabyć nie tylko w ich fortecy, ale także specjalnym budynku na mapie, więc potencjalnie każdy ma szansę położyć na nim łapy. Jeśli zaś chodzi o specyfikę frakcji, to opiera się na stosunkowo tanich, lecz mocno ofensywnych jednostkach. Ponadto tylko tutaj zakupicie 3 poziom ulepszenia jednej z nich. Nie wiem czy to jednorazowy bajer, czy raczej zapowiedź przyszłości, bo twórcy ostro pracują nad kolejną wersją o czym później. Teren wokół fortu jest bagienny co oznacza znacznie spowolnioną inwazję większości wrogów.

Nowe jednostki wprowadzają skille takie jak zemsta czy ignorowanie ataku przeciwnika. Ten drugi pojawia się także jako jedna z nowych umiejętności bohaterów (drugi wariant to ignorowanie mocy) pozwalając radzić sobie z bardziej wyspecjalizowanymi herosami. Nie są to jedyne nowości, znajdziemy też sporo innych talentów, a niektóre zostały zmienione. Podobnie zresztą z bohaterami. Oprócz tego na mapie znajdziemy szereg nowych budynków w tym tzw. warehouse, czyli odpowiedniki młynów, lecz skupione na jednym z surowców. Ponadto pojawiły się nowe tereny pustkowi, siedliska bestii, wcześniej wspomniany sklep z działami oraz zatrzęsienie lokacji wodnych. Zabawę umili także skromne 150 nowych artefaktów, w tym 5 setów. Nie wspomniałem jeszcze o wielu innych, drobnych nowościach, ale pozwolę wam je odkryć w trakcie zabawy.

!—pagebreak--!

Wszystko to zostało zbalansowane przede wszystkim pod gry wieloosobowe, bo autorzy Horn of the Abyss chcą wskrzesić rywalizację w HoMM III. Oznacza to także zmianę w starych frakcjach, czyli przede wszystkim nerf dla zbyt mocnej Nekropolii. Rzeczy zbyt słabe wyrzucono lub zastąpiono nowymi starając się rozszerzyć sensowne możliwości do maksimum.

No dobra, to jak się gra w to cudo? Generalnie na pierwszy rzut oka nie licząc nowego menu głównego, ze starą muzyką, nie zauważycie różnicy co nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli lubicie grać na losowych mapach, to się jednak nie rozczarujecie, bowiem zaserwowano nam jeszcze większe rozmiary z bardziej inteligentnymi algorytmami generującymi. Przetestowałem i mogę śmiało stwierdzić, że ta losowość w końcu ma jakąś logikę.

Sama zabawa wygląda dokładnie tak samo, jak w starych, poczciwych Herosach. Jest szybko, lekko i przyjemnie, a nowości pojawiają się całkiem subtelnie. Zdecydowaną większość funkcji budynków odkryłem bez pomocy wiki, zatem spokojnie można grać bez uprzedniego studiowania. Nie napotkałem zbyt wielu nowych bohaterów, ale zauważyłem, że utrzymano konwencję, a nowe twarze wpasowują się w lore. Jeśli chodzi o nową frakcję to nie tylko świetnie wpasowuje się w klimat gry, ale została też bardzo dobrze wykonana. Nawet utwór przygrywający w oknie zamku bardzo szybko wpadł mi w ucho. Jako ciekawostkę dodam, że nie wzięła się z powietrza, a stanowi przeniesienie niegrywalnej frakcji z siódmej odsłony serii. Niestety grałem tylko przeciw AI, więc trudno mi skomentować sam balans i czy faktycznie jest tak dobry, jak sami twórcy się chwalą. Dodam za to, że HotA współdziała z modem HD, który dostosowuje grę do dzisiejszych standardów. Zdecydowanie polecam używanie obu naraz.

Obecna wersja jest całkiem przyjemna, choć osobiście brakuje mi paru nowinek z WoGa, w tym nawet takiej pierdoły, jak animowane drzewa. Łatwość oraz wierność oryginałowi stanowią zarówno wadę, jak i zaletę, choć wiem, że nie brakuje purystów, którzy preferują tylko nową zawartość. Mod nie jest jednak zakończony, a już całkiem niedługo, bo jeszcze w tym roku czeka nas kolejny update. Wprowadzi on przede wszystkim kolejną frakcję wzorowaną na anulowanym Factory z jednego z oficjalnych dodatków. Autorzy nazwali ją Forge i podobnie jak pierwowzór wprowadzi do „Hirołsów” steampunkowy klimat. Osobiście polecam mod, chociażby w celach edukacyjnych. Ostrzegam jednak, że syndrom jeszcze jednej tury nadal mocno trzyma!

Sprawdź także:

Heroes of Might & Magic III: Shadow Of Death

Premiera: 22 marca 2000
PC

The Shadow of Death to niesamowity dodatek do trzeciej części słynnej już serii Heroes of Might and Magic. Czterech odważnych śmiałków musi odnaleźć legendarny miecz Anie...

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
2 kudosbalic87   @   11:54, 22.09.2020
Wspaniale wprost nie mogę się doczekać kolejnej grywalnej frakcji i zacząć nimi grac od nowa Szczęśliwy
0 kudosgajda1000   @   08:57, 25.09.2020
Gdzie mogę pobarć? Uśmiech Kocham Heroes III
2 kudosKawira   @   19:38, 25.09.2020
Cytat: gajda1000
Gdzie mogę pobarć? Uśmiech Kocham Heroes III

Służę pomocą. Ja ściągałem stąd Uśmiech
heroes3wog.net/horn-of-the-abyss/
0 kudosgajda1000   @   12:58, 26.09.2020
Cytat: Kawira
Cytat: gajda1000
Gdzie mogę pobarć? Uśmiech Kocham Heroes III

Służę pomocą. Ja ściągałem stąd Uśmiech
heroes3wog.net/horn-of-the-abyss/

Suuper Uśmiech Łap Kudosa, dzięki za pomoc ! Ogrywam Uśmiech
1 kudosKawira   @   14:57, 26.09.2020
Cytat: gajda1000
Cytat: Kawira
Cytat: gajda1000
Gdzie mogę pobarć? Uśmiech Kocham Heroes III

Służę pomocą. Ja ściągałem stąd Uśmiech
heroes3wog.net/horn-of-the-abyss/

Suuper Uśmiech Łap Kudosa, dzięki za pomoc ! Ogrywam Uśmiech

Baw się dobrze Uśmiech
Dodaj Odpowiedź