Amnesia: A Machine for Pigs (PC)

ObserwujMam (44)Gram (8)Ukończone (16)Kupię (7)

Amnesia: A Machine for Pigs vs Outlast - co bardziej straszy? PC


Zidan @ 19:05 12.10.2013


.::   Wstęp   ::.

Jakiś czas temu, niemal równocześnie obserwowaliśmy premierę dwóch ciekawie zapowiadających się horrorów, klimatem nawiązujących do świetnie przyjętego Amnesia: Mroczny Obłęd. Pierwszy z tych tytułów to na dobrą sprawę duchowy spadkobierca jedynki, zatytułowany Amnesia: A Machine for Pigs, wyprodukowany jednak przez inną grupę twórców, niż dzieło sprzed trzech lat. Natomiast drugą propozycją jest intrygująco zapowiadający się Outlast, modelem rozgrywki wyraźnie czerpiący właśnie z produktu Fictional Games. Obydwa tytuły już zdążyłem zrecenzować na naszych łamach, najwyższa więc pora, by ostatecznie rozstrzygnąć wciąż występujący spór: która gra jest lepsza? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części tekstu.

.::   Strach   ::.

Amnesia: A Machine for Pigs: Gdy odpaliłem grę po raz pierwszy i spędziłem z nią kwadrans, miałem wrażenie, że będziemy mieć do czynienia z czymś podobnym do Mrocznego Obłędu. Cały czas czekałem na jakieś niebezpieczeństwo, które zdawało się czyhać na mnie za każdym zakrętem, ale koniec końców – działo się niewiele, aż w końcu przestałem bać się tworu The Chinese Room. Wraz z postępem w rozgrywce, tylko momentami serce zaczynało bić mi szybciej, a klimat zaszczucia, który towarzyszył przy okazji „jedynki”, gdzieś się ulotnił. Owszem, czasem pikawa zaczynała pulsować z większym zdecydowaniem, ale niestety nie ma co oczekiwać wielkiego napięcia.

Outlast: Tutaj od samego początku dało się wyczuć czające się zagrożenie, które – ku mojemu sporemu zaskoczeniu – bardzo rzadko opuszcza. Co rusz działo się coś, co mogło podnieść ciśnienie, a sama świadomość tego, że takie rzeczy towarzyszą nam non stop, dodatkowo potęgowała poczucie strachu. Wprawdzie Outlast niekiedy cierpi na pewną tendencyjność w tej kwestii, ale Red Barrels – twórcy gry – wykazali się sporą inwencją i dokładnie wiedzieli co zrobić, by gracz nie mógł spać spokojnie. Jest strach i są ciary!

Amnesia: A Machine for Pigs
6/10
Outlast
8/10

Screeny z Amnesia: A Machine for Pigs (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosroxa175   @   19:13, 17.10.2013
Mam zarówno jedną jak i drugą grę i zgodzę się, że Outlast wygrywa ten pojedynek ze zdecydowanie dużą przewagą. Uśmiech
0 kudosIgI123   @   20:31, 17.10.2013
Maszyna - spore rozczarowanie w stosunku do pierwszej części i chyba największy zawód roku, chociaż nie jest to gra tragiczna. Outlast - chyba najlepszy horror ostatnich lat, chociaż za dużo tu jumpscareów, a za mało pola do popisu naszej głowie. Ale klimat wgniata w fotel.
0 kudosbinio1   @   22:47, 17.10.2013
Cytat: IgI123
Maszyna - spore rozczarowanie w stosunku do pierwszej części i chyba największy zawód roku, chociaż nie jest to gra tragiczna. Outlast - chyba najlepszy horror ostatnich lat, chociaż za dużo tu jumpscareów, a za mało pola do popisu naszej głowie. Ale klimat wgniata w fotel.


Podpisuje się pod tym.
0 kudosRonaldo_   @   09:06, 18.10.2013
Dla mnie Outlast wygrywa zdecydowanie jeszcze przy żadnej grze się tak nie bałem iść dalej jak w Outlast. Zobaczymy jak będzie z The Evil Within.
0 kudospetrucci109   @   11:33, 18.10.2013
Z pewością kupię i przejdę Outlast. Ale też coraz bardziej skłaniam się, żeby przejść Amnesię - pierwszą część na początek.
0 kudosAndziorka   @   11:38, 18.10.2013
Widzę,że opinie niezbyt fajne.. szkoda, bo uwielbiam Amnesię i myślałam, że jej nowa część będzie równie dobra. W każdym bądź razie na pewno dopadnę i przekonam się na własnej skórze Uśmiech
0 kudosurban1212   @   20:48, 19.10.2013
Grałem w obie gry i jak dla mnie zdecydowanie,Outlast
0 kudoswisniaboss   @   00:07, 20.10.2013
Czyli muszę zagrać w Outlast skoro jest tak wychwalane Uśmiech
Dodaj Odpowiedź