FIFA 14 (PC)

ObserwujMam (87)Gram (36)Ukończone (9)Kupię (7)

FIFA 14 vs. PES 2014 - zwycięzca może być tylko jeden PC


Dirian @ 19:28 06.10.2013
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!


.::   Wstęp   ::.

Jak co roku, w okresie września-października debiutują kolejne odsłony dwóch, obecnie jedynych liczących się na rynku piłkarskich kopanek - FIFA i Pro Evolution Soccer. Przez ostatnie kilka lat bezsprzecznie rządziła piłka od Electronic Arts, miażdżąc dzieło Konami chociażby wynikami sprzedaży. Tegoroczne Pro Evo miało powrócić w glorii i chwale, ale - jak mogliście przeczytać w naszej recenzji - nie wszystko poszło zgodnie z planem. Teksty poświęcone obu grom dostępne są na stronie, a teraz czas na bezpośrednią analizę poszczególnych elementów obu gier. Zapraszam!

.::   Pierwsze wrażenia z rozgrywki   ::.

FIFA 14: Odpalając FIFE 14 po raz pierwszy nie spodziewałem się rewolucji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, EA Sports nie wprowadziło do zabawy silnika IgniteM, który pojawi się w nextgenowej wersji, ale dopracowało to, co widzieliśmy w poprzedniej odsłonie. Już po kilku przeprowadzonych akcjach widać zmiany - gameplay jakby spowolniono, piłkarze stali się bardziej ociężali, a rozgrywka przez to zyskała na taktyce. Różnice w teorii kosmetyczne, ale w praktyce jak najbardziej widoczne i pozytywne.

Pro Evolution Soccer 2014: Konami zapowiadało rewolucję w serii, i - przynajmniej pod względem gameplayu - ją otrzymaliśmy. Nowy silnik, Fox Engine, wprowadził do rozgrywki świeże, na bieżąco liczone animacje, zastępując tym samym nudne, powtarzalne ruchy piłkarzy z poprzednich odsłon. Dostrzegalna jest też przemodelowana fizyka sposobu poruszania się piłki, dużo lepsza, niż do tej pory. Pro Evo w końcu doczekało się silnika, spełniającego panujące obecnie standardy.

FIFA 14
8/10
Pro Evolution Soccer 2014
8/10

Screeny z FIFA 14 (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosRonaldo_   @   17:32, 07.10.2013
Dla mnie i tak PES jest lepszy od FIFY.
0 kudoszabijasty   @   19:20, 07.10.2013
Ja za to lubię pograć i w Fifę i w Pro Evo.
0 kudospromil47   @   21:30, 07.10.2013
nie rozumiem dlaczego pes dostal 5 za licencje i tryby gry skoro ma licencje UEFA i jak fifa w trybach podobno nic się nie zmieniło
0 kudosDirian   @   21:36, 07.10.2013
Cytat: promil47
nie rozumiem dlaczego pes dostal 5 za licencje i tryby gry skoro ma licencje UEFA i jak fifa w trybach podobno nic się nie zmieniło


Za tryby dostał 5 bo są ubogie względem FIFY, do tego niczego większego do zabawy nie wprowadzono. FIFA zaś oferuje multum trybów, które nawet jeżeli niewiele się zmieniły, to nadal jest ich od groma i zapewniają sporo zabawy.

Co do licencji - ok, ma licencje na Ligę Mistrzów i Ligę Europejską, ale co z tego, skoro gra nie ma licencji na np. wiele angielskich klubów, przez co granie w tą całą "Ligę Mistrzów" znacząco traci na satysfakcji? FIFA ma dużo więcej licencji, w tym roku dodano (po przerwie) polską Ekstraklasę, stąd ocena jest sporo wyższa, mimo braku rozgrywek UEFA, które jak wspomniałem w Pro Evo są i tak wybrakowane.
0 kudosSinBoy   @   09:14, 09.10.2013
Co do PESa mam wrażenie, że siadają wszyscy w czerwcu i pada tekst "Chłopaki. Jak zapewne wiecie mamy czerwiec, zostały 4 miesiące aby wypuścić nowego PESa. Wypadałoby się zabrać za niego. Wydać jak najmniej a zarobić to co zarobimy." Wiem, w tym roku można też tak powiedzieć o konkurencji ale weźmy pod uwagę, że na PS3 potraktowali po macoszemu bo jednak PS4 teraz jest ich priorytetem.
0 kudosgabriel0602   @   10:27, 11.10.2013
Mam PES 14 nie narzekam Szczęśliwy wole PESA ale FIFA też może byc Dumny
0 kudoswisniaboss   @   19:49, 12.10.2013
Jak dla mnie w ostatnich latach FIFA wygrywa z PES'em :>
0 kudosurban1212   @   22:08, 13.10.2013
PES,robi cały czas postępy,ale jednak to nie to samo co Fifa.
0 kudosBuuny   @   19:45, 14.10.2013
jestem fanem fify grałem na ps2 wtedy przeszło mi przez myśl czy nie przerzucić się na PES'a ze względu na grafikę ale jednak to fifa ma wszystkie licencje i zostanę przy fifie już do mojego końca. Święty
0 kudosjarlaxe5   @   00:55, 19.10.2013
Nie zgadzam sie kompletnie z ta recenzja. Po pierwsze sa atrybuty gry ktore sa wazniejsze i sa mniej wazne wiec jak mozna po prostu sumowac punkty z poszczegolnych kategorii ? Powiedzmy ze PES ma lepszy gameplay np 9:8 ale gorszy dzwiek np. 7:9, to czyni PESa gorsza gra bo po zsumowaniu jest 16:17 ? Co jest najwazniejsze w tego typu grach ? oczywiscie gameplay ktory w PESie daje znacznie wiecej przyjemnosci, licencje czy sklady to malo znaczacy dodatek dla dzieci ktore to satysfakcjonuje ze pograja sobie Liverpoolem zamiast jakiegos Marsyide Red czy cos w tym stylu. Mysle ze dojrzalszy gracz wezmie swoja ulubiona druzyne i nie bedzie patrzyl na jej nazwe, wazne zeby zawodnicy byli Ci sami. Naprawde nie rozumiem co jest lepszego w Fifie poza trybami rozgrywki. PES jest bardziej jak symulator, mecze sa realistyczne, fizyka jest genialna - roznorodnosc ruchow podobnych do tych w rzeczywistosci. Za to Fifa wyglada jak arcade'owka, taki plastik, pilkarze poruszaja sie tak sztucznie ze to az razi w oczy, wystarczy zobaczyc zawodnika ktory czasami biegnie sprintem bez pilki, zreszta ten z pilka tez, jak to w ogole wyglada ?! Naprawde nie moge zrozumiec co ludzie widza w Fifie.
0 kudosDirian   @   18:24, 20.10.2013
Cytat: jarlaxe5
Nie zgadzam sie kompletnie z ta recenzja.

To nie recenzja, tylko kontra - porównanie obu gier. Ich osobne recenzje znajdziesz na stronie.

Cytat: jarlaxe5
Co jest najwazniejsze w tego typu grach? Powiedzmy ze PES ma lepszy gameplay np 9:8 ale gorszy dzwiek np. 7:9, to czyni PESa gorsza gra bo po zsumowaniu jest 16:17


Owszem, najważniejszy jest gameplay, niemniej na jego finalny odbiór wpływa sporo rozmaitych składników. PES po wprowadzeniu nowego silnika oferuje znacznie polepszony gameplay, o czym wspomniałem, ale nadal daleko mu do ideału. Finalna ocena kontry składa się z kilku składników, a nie tylko jednego. Oceniamy produkt jako całość. Co z tego, że Pro Evo oferuje niezły gameplay, skoro pozostałe elementy pozostawiają wiele do życzenia? To jakbyś kupił grę wyścigową i oferowałaby ona świetny tryb jazdy, ale tylko jeden samochód, jeden tryb zabawy i dwa tory.

Cytat: jarlaxe5
Naprawde nie rozumiem co jest lepszego w Fifie poza trybami rozgrywki. PES jest bardziej jak symulator, mecze sa realistyczne, fizyka jest genialna - roznorodnosc ruchow podobnych do tych w rzeczywistosci. Za to Fifa wyglada jak arcade'owka.


FIFA oferuje lepszą oprawę wizualną, lepszy soundtrack, szerszy zakres licencji, sprawiające więcej satysfakcji strzały i doskonalsze tryby - jest grą bardziej kompletną. Jeżeli chodzi o realizm - tak, Pro Evo jest nieco bardziej realistyczne, ale to już zależy od gustów. Grywalność obu gier, jeżeli chodzi o gameplay, jest na zbliżonym poziomie - jedni stawiają na realizm, inni na arcade. Dlatego w pierwszych wrażeniach, gdzie opisałem właśnie doświadczenia z rozgrywki, wystawiłem obu grom remisową ocenę.
Dodaj Odpowiedź