Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (PC)

ObserwujMam (1045)Gram (439)Ukończyłeś (690)Kupię (301)

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów vs The Elder Scrolls V: Skyrim PC


Raaistlin @ 22:23 15.01.2012
Wojciech "Raaistlin" Onyśków


.::   Wstęp   ::.

Ubiegły rok był z perspektywy fanów cRPG rokiem bardzo udanym. Co prawda nie dostaliśmy masy nowych tytułów, ale ukazały się dwa, które w zupełności wystarczyły każdemu fanatykowi gatunku. Polska produkcja w postaci drugiego Wiedźmina ukazała się wcześniej, natomiast pod koniec roku na poletku pojawił się Skyrim i już od początku został okrzyknięty przez wielu najlepszą produkcją ostatnich dwunastu miesięcy. Te właśnie tytuły stają w szranki w naszym zestawieniu - który z nich jest lepszy?

.::   Fabuła   ::.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów: Historia rozgrywająca się w Temerii rozpoczyna się klasycznie – amnezją głównego bohatera – Geralta. Ten ucieka z więzienia, po czym wplątuje się w królobójstwo. Zostaje oskarżony o zabicie jednego z możnowładców. Nie pozostaje mu nic innego, jak oczyścić własne imię i znaleźć prawdziwego złoczyńcę. Fabuła przedstawiona w dziele CD Projekt RED aspiruje do miana genialnej, z naciskiem na ostatnie słowo. Czeka na nas wiele wątków pobocznych, a raz podjęta decyzja będzie się za nami ciągnąć aż do samego końca. Wszystko to sprawia, iż do gry można powracać wielokrotnie, za każdym razem przeżywając coś zupełnie innego. Questy otrzymujemy od mocno nakreślonych postaci, które na długo zapadają w pamięci, a wszystko to w swojskim klimacie polskiego średniowiecza – oczywiście z domieszką potworów i magii. Deweloperzy powinni się uczyć od polskiego studia, jak ciekawie przeplatać poszczególne wątki, aby te nie stały się monotonne.

The Elder Scrolls V: Skyrim: Skyrim na tle samej fabuły nie prezentuje się tak wybornie, jak jego przeciwnik, jednak tu także nie ma się o co zbytnio czepiać. Wcielamy się w mitycznego Dovahkina, Smocze Dziecię, który ma za zadanie poznać przeznaczenie, rozwiązać zagadkę powracających latających gadów i wytłuc je w pień, zapewniając mroźnej prowincji Skyrim spokój na długie lata. Opowieść prowadzona jest w sposób liniowy (mowa oczywiście o wątku głównym), a na naszej drodze stają dość typowe postaci. Nikt, o kim później warto pamiętać. Wątek główny w Skyrim należy potraktować jako jedną z licznych dróg, którymi można podążyć podczas poznawania mroźnego kontynentu.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
10/10
The Elder Scrolls V: Skyrim
8/10

Screeny z Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosJackieR3   @   22:08, 28.08.2012

W Skyrima nie grałem jeszcze ale że jak sądze z opinii jest on spadkobiercą Obka który mi nie przypadł do gustu więc zdecydowanie Wiedźmin 2.
0 kudosSzymono111   @   21:26, 29.08.2012
To w takim razie ten temat powinien się nazywać:"Różnice pomiędzy Wiedźminem 2 ,a Skyrimem".
Z resztą jak ktoś chce poznać dobre strony obydwóch programów,to wejdzie w obydwa tematy i sobie poczyta opinie graczy.
W ogóle do mnie nie trafia oceniania dwóch zupełnie innych gier RPG. To tak jak by...oceniać Syberie 2 i FlatOuta 2.
0 kudosbat2008kam   @   21:30, 29.08.2012
Obie gry są grami cRPG, więc ich porównanie ma sens. Tak ja napisałem - jest sporo elementów, które można w nich porównać i w tym artykule to udowodniono. Fabuła, system walki, oprawa audiowizualna, świat czy długość rozgrywki to właśnie te elementy.
0 kudosJackieR3   @   22:04, 29.08.2012

Cytat: Szymono111
To w takim razie ten temat powinien się nazywać:"Różnice pomiędzy Wiedźminem 2 ,a Skyrimem".
Z resztą jak ktoś chce poznać dobre strony obydwóch programów,to wejdzie w obydwa tematy i sobie poczyta opinie graczy.
W ogóle do mnie nie trafia oceniania dwóch zupełnie innych gier RPG. To tak jak by...oceniać Syberie 2 i FlatOuta 2.

Z Syberią i FlatOuyem przesadziłeś,to inne gatunki,natomiast Wiedźmin i Skyrim są porównywalne.
Natomiast trochę racji jest w tym że po co porównywać.Różnice między oboma RPG-ami są wyraźne i każdy kto trochę się interesuje,czyta zapowiedzi i recenzje nawet bez grania ma już trochę wyrobioną opinię na to co mogą mu zaoferować te gry.Oraz wybrać tę która mu bardziej odpowiada.
0 kudosBubtownik   @   17:28, 14.08.2013
Przed zagraniem w Wiedźmina 2 nie wiedziałem czy wolę otwarty czy zamknięty świat,czy wolę dojrzałą fabułę czy liniową.Ale po zagraniu w Wieśka już wyspecjalizowałem sobie jakie cRPG lubię najbardziej.Wolę gry typu Wieśka 2,ponieważ bardziej mnie wciągają i nie nudzą,a Skyrim nudzi się po przegraniu (w moim przypadku 70h) kilkunastu godzin.Mam nadzieję że Wiedźmin 3 będzie miał fabułę jeszcze lepszą niż w ''dwójce'' mimo otwartego świata.
0 kudosJackieR3   @   07:58, 15.08.2013
A ja właściwie tak do końca to nie wiem co mi bardziej odpowiada.Fabuła i konkretność Wieśka czy rozlazłość The Elder Scrolls.
Tutaj opowiedziałem się za Wiedźminem ale otwarty świat też kusi żeby w niego wejść.Mam cichą nadzieję że nowy Wiedźmin będzie Wielką Grą z wciągającą fabułą i pięknym,otwartym światem.I wtedy Bethesdy,Biowery czy inksze będą mogły przestać robić gry Zadziorny
0 kudossebogothic   @   09:31, 15.08.2013
A ja tam wolę Wiedźmina 3, który połączy rozbudowany wątek fabularny z otwartym światem Szczęśliwy Należy do tego dodać ukłon w stronę serii Gothic. We Wiedźminie 3 pojawią się obszary do których nie będziemy mieć dostępu, bo stoi przed nim jakiś potężny potwór. Myślę, że to dobre rozwiązanie. A i pod względem żywego świata Wiedźmin 3 z pewnością pobije i Skyrima, i Wiedźmina 3, i pierwsze Gohtiki.
0 kudosMicMus123456789   @   11:05, 15.08.2013
Zapominasz, że na każdego przeciwnika jest sposób ;p Niezależnie od levela i tak znajdzie się sposób na przejście.
0 kudosTUKANISKO74   @   03:38, 21.09.2017
Szczerze ? Wiedźmin 2 jest irytujący i nędzny, dlaczego ? ano choćby dlatego, że sypie sie tam urwami na lewo i prawo co mnie osobiście zniesmaczyło. Nie jestem wrogiem soczystej mowy ale jak ktoś klnie co drugie słowo to znaczy że jest analfabetą nie potrafiącym sklecić jednego zdania.
Co do SKYRIM'a mam jak najlepsze zdanie i gram go po raz trzeci tym razem edycja special
z modami co zmienia nieco otoczenie i dodaje nowe lokacje, praktycznie inna gra tylko z tym samym wątkiem głównym, tylko grać i nie umierać Uśmiech
0 kudosshuwar   @   07:46, 21.09.2017
Cytat: TUKANISKO74
dlatego, że sypie sie tam urwami na lewo i prawo
No co poradzisz... jak mieszkańcy są prostakami? Ale Geralt aż tak mięsem nie rzucał Uśmiech

A na poważnie... uważasz, że gra jest nędzna tylko dlatego, że NPC'e przeklinają?
0 kudosguy_fawkes   @   08:41, 21.09.2017
Dokładnie, dość nędzny ten argument. ;) Czyli fakt, że ma znacznie lepiej skrojone postaci, porusza ciągle aktualne problemy, a świat jest szary i nie sposób tutaj być nieskazitelnym paladynem w lśniącej zbroi to pies, bo ktoś tutaj przeklnie? Ok.
0 kudosLucas-AT   @   17:25, 21.09.2017
Cytat: TUKANISKO74
jak ktoś klnie co drugie słowo to znaczy że jest analfabetą nie potrafiącym sklecić jednego zdania.

A skąd wiesz jak byś się zachowywał, gdybyś mieszkał w takiej Wyzimie i na każdym kroku ktoś mogłby Ci poderżnąć gardło, a jeśli nie, to innym razem po wyjściu z domu zabić by Cię mogły jakieś potwory?
0 kudosshuwar   @   18:36, 21.09.2017
O to to... albo wychędożyć za rogiem w ciemną noc Uśmiech Pokręcony Diabelski pomysł
0 kudosIgI123   @   08:24, 22.09.2017
Ale zacznijmy od tego że zarzut iż postacie ,,klną co drugie słowo" to krzywdzące nadużycie. Bluzgi w Wiedźminach są używane naturalnie i z kunsztem - nawet Talara bym w to wliczył, bo tak po prostu została ta postać przedstawiona.
No, ale pewnie kolega TUKANISKO to tylko czasami ,,kurde felek", a i to bardzo rzadko i się bardzo tego wstydzi.
0 kudosTUKANISKO74   @   13:11, 25.09.2017
Cytat: shuwar
Cytat: TUKANISKO74
dlatego, że sypie sie tam urwami na lewo i prawo
No co poradzisz... jak mieszkańcy są prostakami? Ale Geralt aż tak mięsem nie rzucał Uśmiech

A na poważnie... uważasz, że gra jest nędzna tylko dlatego, że NPC'e przeklinają?


Nie gdyby nie te bluzgi to całkiem całkiem ale nie jest to jakaś super gra ( przeszedłem ją dopiero jak nie miałem w co grać ).

PS.
To nie był argument przeciw grze ale odczucia jakie mam w stosunku do gry jak już mówiłem nie jestem przeciwnikiem bluzgów jako takich ( np tak jak w W1 i W3 ) sam potrafię pojechać ale klęcie zamiast mowy to niesmaczne i głupie.
Wiem, że to tylko gra ale mimo wszystko bluzgi w całej grze to gruba przesada ( gdyby to była jedna dwie lokacje to spoko ale cały świat W2 klnie na potęgę - nie kupuję tego ).
Dodaj Odpowiedź