Strona główna » Sprzęt » Podgląd tematu
Monitor Samsung LC27FG73FQUXEN a G-Sync

Offline
Olgierd40 //grupa Mieszczanie » [ Obywatel (exp. 142 / 200) lvl 6 ]0 kudos
Czołem,

W ostatnim czasie wzmocniłem swoją konfigurację GTXem 1080Ti oraz monitorem Samsung LC27FG73FQUXEN 144 Hz, 1ms, Free Sync. Ekran ten wspiera technologię Free Sync, zaś jak wszyscy pewnie wiedzą, NV w ostatniej wersji sterownika dodała możliwość włączenia G-Sync również w monitorach z FSync. Postępując zgodnie z instrukcją (czyt.: włączenie w panelu NV obsługi G-Sync przez monitor bez certyfikatu), odpaliłem tą funkcję, włączyłem Free Sync w monitorze i zacząłem testować działanie tego rozwiązania w grach. Prawdę mówiąc wygląda to nieźle, aczkolwiek na przykład w GTA V płynność obrazu pozostawia sporo do życzenia, kiedy nagle ze 100 FPS framerate spada do poziomu 70 kl/s. Wiem że to drastyczny spadek, jednak byłem przekonany że synchronizacja odświeżania ekranu z prędkością generowania klatek sprawi, iż nie będzie to tak odczuwalne. Prawdę mówiąc odnoszę wrażenie, że dropy nie były aż tak dokuczliwe za czasów kiedy grałem na monitorze z 60 Hz odświeżaniem i włączonym V-Sync.
Powyższe objawy skłaniają mnie teraz do refleksji, czy za taki stan rzeczy odpowiada to, że być może mój monitor nie do końca dogaduje się z kartą NV na płaszczyźnie synchronizacja odświeżania/klatkaż (w końcu mój ekran nie znajduje się na liście monitorów FSync przetestowanych przez NV), czy też tak to po prostu wygląda, niezależnie od włączonej funkcji G-Sync - przy dużych różnicach w ilości FPS płynność bardzo odczuwalnie spada (kiedy jest stabilne 70, gra subiektywnie jest niemal tak płynna, jak przy stabilnych 100). Cały czas żyłem w przekonaniu, że G-Sync/Free Sync ma ponosić płynność obrazu właśnie w takich scenariuszach, kiedy następują spore wahania ilości generowanych klatek, jednak ja bardzo odczuwam spadki w płynności.

W związku z powyższym zastanawiam się nad następującymi rozwiązaniami:
1. Zwrócić monitor i kupić coś innego (za 300 ziko więcej mogę kupić monitor Lenovo o nieco gorszych parametrach - czas reakcji matrycy 4 ms vs aktualnie 1 ms, reszta parametrów taka sama, jednak będzie on wyposażony w G-Sync) - ten scenariusz niezbyt mi odpowiada ze względu na kombinacje z oddaniem ekranu i zamawianiem nowego; poza tym nie mam pewności, czy z G-Sync faktycznie będzie lepiej
2. Zachować monitor i liczyć, że NV jakoś doszlifuje w kolejnych sterownikach współpracę FSync i sprawa ulegnie poprawie (o ile faktycznie problemem jest działanie na linii G-Sync-FSync)

Liczba czytelników: 465373, z czego dziś dołączyło: 10.
Czytelnicy założyli 47844 wątków oraz napisali 645859 postów.