Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (Xbox One) - okladka

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (Xbox One)

Premiera:
11 marca 2016
Premiera PL:
11 marca 2016
Platformy:
Gatunek:
Zręcznościowa / RPG
Język:
Producent:
Dystrybutor:
brak danych
Strona:

ObserwujMam (0)Gram (0)Ukończone (2)Kupię (0)

Opis Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (Xbox One)
Materdea @ 09:37 20.08.2019
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Wielbiciel literatury przez małe p, gier przez duże G, a także muzyki (tu już bez wyróżnień). Do tego klasyczna męska elegancja, savouir-vivre i szeroko pojęta estetyka. Kontakt: m.trochonowicz@miastogier.pl

Śr. długość gry: 14h 52min

+ czaswięcej

Ori and the Blind Forest to baśniowa produkcja platformowa utrzymana w klimacie metroidvanii. Tytuł przygotowany został przez niezależne studio Moon.

W Ori and the Blind Forest wcielamy się w postać Oriego - początkującego ducha lasu, który chcąc dowiedzieć się nieco więcej o sobie oraz o otaczającym go środowisku, musi ruszyć na podbój nieznanego.

Rozgrywka w Ori and the Blind Forest polega na swobodnym (bez konkretnych celów) poruszaniu się po dwuwymiarowym i często zakręconym niczym labirynt otoczeniu. W trakcie eksploracji poznajemy nowe, równie fantastyczne co sam Ori, postacie, które pełnią rolę narratorów. Dostęp do niektórych miejsc jest zwyczajnie zablokowany do czasu otrzymania np. konkretnej umiejętności lub rozwiązania danej łamigłówki - wtedy wracamy do tamtego miejsca, by dalej odkrywać fabułę.

Ori and the Blind Forest wykorzystuje również elementy RPG. Dzięki akcjom wykonywanym przez głównego bohatera zdobywamy punkty doświadczenia, które potem, na rozbudowanym drzewku, wymieniamy na przydatne umiejętności, częstokroć odblokowując sobie dostęp do kolejnych warstw świata.

Ori and the Blind Forest prezentuje ręcznie rysowane tła. Tytuł działa w sześćdziesięciu klatkach na sekundę oraz rozdzielczość 1080p.


Definitive Edition:

Wydanie Definitive Edition wprowadza do zabawy dwie zupełnie nowe lokacje, a także dodaje Oriemu kolejne dwie świeże umiejętności. Od teraz możemy również łatwo powracać do poprzednich lokacji, korzystając z opcji szybkiej podróży. Ponadto twórcy wprowadzili dodatkowe poziomy trudności - łatwy, przeznaczony dla niedzielnych graczy oraz najtrudniejszy, gdzie zabawę zaczniemy tylko z jednym życiem.

PEGI: Od 7 latZawiera przemoc
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosguy_fawkes   @   20:54, 23.08.2019
Mam słabość do platformówek takich jak właśnie Ori - cudownie kolorowych, ale też jednocześnie bardzo atmosferycznych i wymagających więcej myślenia, aniżeli małpiej zręczności w stylu Super Meat Boya. Oczywiście bystre oko i szybkie palce też się tu przydadzą, ale ze względu na swój metroidvaniowy charakter środek ciężkości przesunięto na eksplorację i otwieranie sobie kolejnych dróg nowymi zdolnościami. Wśród oklepanych podwójnych skoków i dashy są takie cuda, jak odbijanie się w powietrzu od pocisków niektórych przeciwników, co pozwala pokonywać duże dystanse (także w pionie) bez tak ikonicznych dla tego rodzaju gier platform. Czasem też da się gdzieś dostać bez jakiejś umiejętności, ale wymaga to nie lada kombinowania.

Mnie udało się zrobić in-game'owe 100%, co według licznika w samej konsoli zajęło mi niespełna 20h. Wydanie Definitive Edition wprowadza m.in. 2 nowe lokacje, ale też szybką podróż, bez której trochę nie wyobrażam sobie grania w Ori, bo przemierzanie całej mapy, by wyczyścić ją do zera bez warpów zjadało pewnie masę czasu.

W trakcie tych kilkunastu godzin dałem się kupić prostej historyjce o przyjaźni, miłości i poświęceniu, bo choć oprawa jest baśniowa, przekazywane wartości są jak najbardziej rzeczywiste i uniwersalne. Polecam Ori and The Blind Forest każdemu, kto lubi gry z duszą, zwłaszcza platformówki.