Stardew Valley (PS4) - okladka

Stardew Valley (PS4)

Premiera:
13 grudnia 2016
Premiera PL:
02 listopada 2017
Platformy:
Gatunek:
Symulacja / RPG
Język:
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (2)Gram (1)Ukończone (0)Kupię (0)

Opis Stardew Valley (PS4)
Dirian @ 23:21 29.11.2016
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!

Śr. długość gry: 93h 40min

+ czaswięcej

Stardew Valley to sandboksowa gra RPG, w której zajmujemy się uprawą i rozbudową farmy.

W produkcji wcielamy się w początkującego farmera, który rozbudowuje swoje gospodarstwo. Początkowo zaczynamy z małym polem uprawnym, by z czasem rozwinąć nasze gospodarstwo w wielką farmę. Naszym zadaniem jest uprawa kolejnych roślin, zbieranie plonów, hodowla zwierząt, wydobywanie miodu z pasieki, łowienie ryb itp. Ponadto konstruujemy kolejne budynki, takie jak stodoły czy silosy na paszę, usprawniające funkcjonowanie gospodarstwa.

Twórcy zaimplementowali do gry także elementy znane z klasycznych RPG-ów. Mamy więc rozwój postaci, bowiem nasz farmer rozwija z czasem kolejne umiejętności, jak łowienie ryb, górnictwo czy rolnictwo, ale nie brakuje także konwersacji z innymi postaciami. Te przeprowadzamy w okolicznej wiosce, zamieszkanej przez kilkadziesiąt rozmaitych NPC-ów. Persony te różnią się charakterem, wykonywanymi zawodami czy celami. Co ciekawe, istnieje tu nawet możliwość zawierania małżeństw czy wychowywania dzieci.

Stardew Valley kryje w sobie ponadto garść tajemnic, takich jak odkrywane z czasem sekrety pozostawiane przez dawno wymarłą cywilizację. Co więcej, zagłębiając się w tajemnicze podziemia możemy natrafić na różne artefakty, strzeżone przez niezbyt przyjaźnie nastawione potwory.

Gra oferuje prostą, ale przyjemną dla oka grafikę, utrzymaną w charakterystycznym, pikselowym stylu. Produkcja posiada tryb single player, gdzie przy każdym rozpoczęciu rozgrywki otrzymujemy losowo generowany teren, ale także kooperację, dla maksymalnie 4 osób.

Screeny z Stardew Valley (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosLucas-AT   @   10:40, 26.12.2016
Tak jak oczekiwałem, gra wciagnęła mnie niczym wir. Na poczatku szło mi jak krew z nosa, przez co można było się trochę zniechęcić, ale tym dalej w las, tym lepiej. Poznałem już trochę grę, farma powoli się rozbudowuje, a możliwości jest tyle, że nie wiadomo od czego zaczać. Gra bije grywalnościowo wiele produkcji AAA. Do tego jest masa sekretow. Ciesza tez roznego rodzaju questy, ktorych nie ma w Harvest Moon.

Sterowanie na konsoli wypadło przyzwoicie. Na poczatku zdziwiłem się, że - podobnie jak na PC - po menusach operujemy kursorem przy użyciu analoga. Ten na szczęście działa płynnie i intuicyjnie. Nie jest to jednak koniecznie, bo równie dobrze można używać przycisków na padzie np. R2 i L2 celem wybrania przedmiotów z menu podręcznego. Co ciekawe, kursorem możemy też zajrzeć do dziennika, ale wydaje się to zbędne, bo szybciej i wygodniej jest po prostu kliknać touch pad DualShocka. Sterowanie ma więc trochę pozostałości po wersji pecetowej, ale nie przeszkadza to, tylko stoi sobie z boku. Mogłoby być lepiej np. wybieranie pól do położenia nasion na pewno byloby wygodniejsze za pomoca krzyżaka a nie ręcznie kursorem, ale tak czy owak gra się wyśmienicie.