Rise of the Tomb Raider (PS4) - okladka

Rise of the Tomb Raider (PS4)

Premiera:
11 października 2016
Premiera PL:
11 października 2016
Platformy:
Gatunek:
Akcja
Język:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (29)Gram (3)Ukończone (15)Kupię (6)

Opis Rise of the Tomb Raider (PS4)
Materdea @ 13:34 11.06.2014
Mateusz "Materdea" Trochonowicz
Klikam w komputer i piję kawkę. ☕👨‍💻

Śr. długość gry: 17h 20min

+ czaswięcej

Rise of the Tomb Raider to kolejna odsłona znanej serii gier akcji, której pierwsza część pojawiła się na rynku w 1996 roku. Produkcja jest kontynuacją wydanego w 2013 roku restartu cyklu pod tytułem Tomb Raider.

Główną bohaterką znów jest młoda pani archeolog, Lara Croft. Fabuła w tej części jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z poprzedniczki, a zatem po ucieczce z japońskiej wyspy Croftówna zaraz rusza w kolejną eskapadę. Tym razem postawiła sobie za cel spełnienie magnum opus swojego tragicznie zmarłego ojca - odszukanie zaginionego przed wiekami miasta Kitież. Według legend spoczywa tam źródło nieśmiertelności, mogące odwrócić losy świata. Kitież, podobno, znajduje się na terytorium Syberii, dokąd wyrusza ze swoim przyjacielem - Jonahem.

Miejsce akcji nie jest typowym otwartym światem, ponieważ nie możemy swobodnie się po nim poruszać. Syberia została podzielona na mniejsze oraz większe segmenty, które odblokowujemy wraz z postępami w fabule. Świat gry obfituje nie tylko w główne zadania związane z kampanią dla pojedynczego gracza, ale również szereg pobocznych aktywności. W Rise of the Tomb Raider znajdziemy klasyczne znajdźki, grobowce oraz jaskinie do eksploatacji, a także mniejsze zadania oraz wyzwania zlecane nam przez postacie niezależne.

Lara Croft, jak na łowcę przystało, może obrać dwa sposoby rozprawienia się z przeciwnościami - albo przemknięcie za plecami oponentów, albo bezpardonowe ich zaatakowanie. W zależności od tego, jaki preferujemy styl, Lara odnajdzie się w obu - wystarczy, byśmy w odpowiednim kierunku rozwinęli naszą protagonistkę. Drzewko umiejętności dzieli się na trzy - specjalizację Awanturnika, Łowcy oraz Tego Trzeciego. Jeśli stawiamy na bezszelestne działania, kierujemy się w stronę Łowcy i Tego Trzeciego. Z kolei jeśli chcemy budzić grozę i niszczyć wszystkich na swojej drodze, powinniśmy zdecydować się na Awanturnika. Każde z drzewek posiada odpowiednią ilość umiejętności do zdobycia, które specjalizują się tylko w danej dziedzinie.

Ogromną rolę w Rise of the Tomb Raider pełnią, znane z poprzedniej odsłony serii, obozy. Stanowią punkty kontrolne w obrębie danej lokacji, pozwalając nie tylko rozdysponować zdobyte punkty doświadczenia, ale również ulepszyć nasz ekwipunek, stworzyć nowe przedmioty oraz amunicję. Powraca system craftingu, a więc kreowania elementów inwentarza dzięki znajdowanym w świecie gry surowcom. Oprócz naturalnych składników takich jak drzewo czy liście roślin, deweloperzy porozrzucali w rozmaitych zakamarkach skrzynie z nieco bardziej specjalistycznymi rzeczami - nakrętkami czy też fragmentami metalowych części. Do tego należy doliczyć również możliwość skórowania zwierząt, co także powiększa nasze zapasy o skóry i ew. pozostałe elementy penetrowanego stworzenia.

Całość oparta została technologii na Foundation Engine, a więc autorskim silniku grafiki studia Crystal DynamicsRise of the Tomb Raider prezentuje efektowne krajobrazy, realistycznie wyglądające warunki pogodowe (np. śnieg) oraz tekstury najwyższej jakości. Wszystko przy utrzymaniu stałych 30 klatek na sekundę.

Screeny z Rise of the Tomb Raider (PS4)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
1 kudosLoczek3545   @   11:45, 23.06.2018
Mieszane odczucia... Gra się przyjemnie, ale kompletnie niczym nie zaskakuje, a czasem nawet wręcz przeciwnie, potrafiła zirytować i znużyć. Poprzednia część, choć bardzo podobna to grało mi się w nią zupełnie inaczej i zdecydowanie lepiej. Graficznie na PS4 potrafi ukłuć mocno w oko, szczególnie obiekty w tle, na których pikseloza bawi się w najlepsze Dumny . A dubbing bardzo przyjemny, choć niedopracowany pod względem technicznym. Częste niedokończenie lub stopniowe wyciszanie wypowiedzi w środku zdań. Ogólnie spodziewałem się czegoś lepszego, szczególnie że gierka mocno trzymała się swojej ceny, aż do teraz, gdzie na spokojnie można nówkę zgarnąć za 7 dyszek Uśmiech .
0 kudoswojteklog   @   11:27, 19.02.2021
Gra jest bardzo fajna, nawet wciaga. Za duzo znajdziek, polowe czasu gry przepada na to i ulepszenia broni, ciezko to pominac gdyz caly czas cos sie swieci nam przed oczami.

Natomiast bardzo ciekawe misje i watek glowny, chetnie ta gre wlaczalem oczekujac czegos nowego za kazdym razem i sie nie zawiodlem.