Braid (PC) - okladka

Braid (PC)

Premiera:
10 kwietnia 2009
Premiera PL:
27 sierpnia 2010
Platformy:
Gatunek:
Logiczna / Zręcznościowa
Język:
Producent:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (69)Gram (5)Ukończone (27)Kupię (2)

Opis Braid (PC)
Redakcja MiastoGier.pl @ 18:20 24.07.2009

Śr. długość gry: 5h 15min

+ czaswięcej

Braid to gra platformowa stworzona przez ojca serii Mario. Podobieństwa na tym się jednak nie kończą. Gra bazuje na całej mechanice znanej z gier o hydrauliku poszukującym księżniczki Peach. Wzorem duchowego poprzednika, także tu naszym głównym celem jest odnalezienie ukochanej, jednak cała historia została nieco lepiej opowiedziana, niż w Mario. Przed każdym ze światów mamy ustawione kilka książek, a w nich mieszczą się klimatyczne cytaty świadczące o pięknej i nieszczęśliwej miłości głównego bohatera. Wcielamy się w chłopca o imieniu Tim, który oprócz umiejętności skakania, posiada także możliwość cofania czasu, co jest o tyle pomocne, że gra jest dość trudną produkcją, w której śmierć jest częścią gameplayu.

Także pojedynki z bossami przypominają te z Mario; przede wszystkim dlatego, że walczymy ze smokiem, który to posiada klucz do przejścia przez drzwi do komnaty. Na miejscu standardowo okazuje się, że Księżniczka ,,is in another castle''.

Całość jest oprawiona w prostą, ale śliczną oprawę graficzną, która nadaje grze klimatu i głębi, zaś muzyka wprowadza nas w błogi czas zadumy i... smutku. Bo taka jest ta produkcja - genialna, ciekawa, ale także bardzo smutna. Mimo to powinien w nią zagrać każdy - próżno szukać drugiej tak wciągającej gry platformowej.


Wkład w encyklopedię mieli:   bat2008kam,
PEGI: Od 12 latZawiera przemocZawiera mocny język
Screeny z Braid (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudoswamakar   @   22:03, 20.11.2010
Gra jest po prostu świetna. Pełno myślenia i ciekawa ( inna ) grafika fajnie się prezentują. Może nie jest za długa, ale wciąga na długo.
0 kudosroxa175   @   21:06, 10.08.2011
Fajnie się gra, chociaż przy dłuższym graniu trochę nudzi.. Trochę zbyt kolorowa grafika, ale ogólnie gra podobała mi się.
0 kudosguy_fawkes   @   16:49, 16.09.2011
Braid w końcu doczekał się momentu, w którym się za niego zabrałem. I nie żałuję, bo to jak na swą kolorową oprawę i platformową konwencję to naprawdę ciekawa, dojrzała gra. Sporo tu zagadek, nie do końca logicznych, a sprawę utrudnia brak tutoriala z prawdziwego zdarzenia i porad, więc wszystkie niuanse trzeba odkrywać samemu, kombinując.
Minimalizm w sterowaniu i próbowanie różnych rozwiązań aż do znalezienia tego właściwego przypomina mi Limbo, z tym że akurat tutaj nie da się zginąć. Cofanie czasu i możliwość płynnego poruszania się od świata do świata sprawiają, że Braida dobrze jest włączyć nawet na kilka minut, bo oto w drodze do szkoły/pracy wykoncypowało się sposób, w jaki zdobyć jakiś konkretny puzel, bo podczas gry głównym zadaniem jest kompletowanie elementów układanki. Szkoda tylko, że operowanie kluczami nie jest do końca bezbłędne i np. w jednym etapów próbuje z nim wskoczyć wyżej, ale prawie zawsze mi wypada, choć na filmiku z wersji na X360 wszystko działa jak powinno.
Do tego jeszcze dochodzi prosta, aczkolwiek bardzo klimatyczna, wprowadzająca odpowiedni nastrój muzyka - bowiem bohaterem gry jest nowożytny Mario, który również stracił swoją księżniczkę, tyle że z własnej winy. Opowieść jest gorzka, ale może ów bohater znajdzie światełko w tunelu.

UPTADE: Ukończyłem Braida. Końcowe sceny są enigmatyczne jak cała gra. Niemniej jednak trzeba pochwalić Jonathana Blowa za pomysł. W Braida warto zagrać, a jego niedawna obecność na coverze CD-A powinna być dodatkową zachętą, bo w normalnej sprzedaży tytuł ten nie jest tani.
Gra jest krótka, ale moim zdaniem kończy się w dobrym momencie, bo z racji wielu chwil frustracji i trudnych zagadek niewielu by wytrzymało dłuższy scenariusz.
0 kudosdudek90r   @   21:13, 27.02.2012
Gra świetna, fajna oprawa ale jak napisano wyżej po dłuższym czasie troszkę mnie z muliła Dumny
0 kudosfebra1976   @   17:26, 03.03.2012
A ja dopiero teraz się w nią zaopatrzyłem 5zeta jest ceną nie do pogardzenia Uśmiech
0 kudossebogothic   @   13:33, 11.07.2012
Gram od czasu do czasu, ale nieraz aż boli głowa. Miesza się wszystko, bo na każdej planszy obowiązują inne zasady sterowania czasem.
0 kudosUxon   @   15:47, 22.03.2013
To fakt, z początku ciężko to wszystko ogarnąć ale gdy już się załapie podstawowe mechanizmy rozgrywki i sposób myślenia twórców (czy może twórcy) to gra daje mnóstwo frajdy. I co jeszcze na plus, jest momentami naprawdę trudna (a to dziś rzadkość). Jeśli ktoś nie grał a waha się czy kupić to polecam serdecznie.
0 kudoskamilczan4   @   20:38, 15.04.2014
Gra fajna, ma ładną grafikę, muzykę, a poza tym to chyba platformówka z najtrudniejszymi zagadkami i najbardziej złożoną fabułą w jaką kiedykolwiek grałem. Jednak przy dłuższym posiedzeniu nieco męczy.
0 kudosnovy13   @   21:35, 25.07.2014
Gra dobra, po latach ją powtórzyłem bo mi tego rodzaju gra logiczna była potrzebna i znowu zauroczyła. Najlepsze jest to że waży 120 mb a grafa fajna, muza też i posiada nie najgorszą fizykę ruchu.
0 kudosJacen22   @   17:24, 13.09.2014
Czy ktoś zebrał wszystkie gwiazdki po jak się je wszystkie zbierze podobno jest inne zakończenie.

EDIT: A wogóle jak zebrać te gwiazdki? Zawstydzony Bo ukończyłem cztery światy z wszystkimi puzzlami i ani jedną nie zebrałem Zawstydzony
I tak przy okazji gra jest naprawdę Hardcore. (głównie dla młodszych)
0 kudosUxon   @   18:11, 16.10.2014
Zebranie wszystkich gwiazdek bez solucji graniczy z cudem. Ja znalazłem chyba z 5, co do reszty musiałem się posłużyć następującym filmikiem Uśmiech klik
0 kudosJacen22   @   14:10, 26.10.2014
WIELKI SPOILER!
Teraz trochę zastanowiłem się nad fabułą Braida. Jest tajemnicza i zagadkowa. Gdy wczytałem się w książki, zrozumiałem. Tim jest człowiekiem mądrości. Używa innego języka niż inni. Nie zadaje się z innymi, normalnymi ludźmi. Tim chce uratować Księżniczkę od potwora. Lecz... on sam jest tym potworem. Nie widzi, że sprawia krzywdę innym, nawet samemu sobie. Menu też nabiera sensu. Manhattan w płomieniach. Bo Księżniczka była bombą nuklearną w alternatywnym zakończeniu. Więc co chciał nam przekazać Jonathan Blow? Cóż teorii jest wiele...
Dodaj Odpowiedź