Mafia: The City of Lost Heaven (PC) - okladka

Mafia: The City of Lost Heaven (PC)

Premiera:
29 sierpnia 2002
Premiera PL:
27 listopada 2002
Platformy:
Gatunek:
Akcja
Język:
- napisy
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (528)Gram (166)Ukończone (223)Kupię (25)

Opis Mafia: The City of Lost Heaven (PC)
Redakcja MiastoGier.pl @ 02:00 14.06.2009

Śr. długość gry: 26h 36min

+ czaswięcej

Mafia: The City of Lost Heaven to wyjątkowa, niezwykle rozbudowana fabularnie opowieść o mafijnych zatarczkach, będąca do dnia dzisiejszego klasykiem gatunku gier akcji. Powstała ona w studiu Illusion Softworks, a jej wydania podjęła się firma TalonSoft.

Produkcja przedstawia nam Amerykę z lat trzydziestych poprzedniego stulecia. Mamy więc bardzo barwny okres, w którym kwitły hazard, prostytucja oraz handel wszelkimi niedozwolonymi towarami. Idealny czas dla każdego potencjalnego gangstera. Dlatego też był to moment największego rozkwitu przestępczości zorganizowanej.

W Mafia: The City of Lost Heaven wcielamy się w młodego mężczyznę o imieniu Thomas Angelo. Wiedzie on spokojne życie w tytułowym mieście Lost Heaven, aż pewnego pięknego wieczoru, pracując jak co noc jako taksówkarz, wpada w sam środek mafijnej intrygi. Grupa bandziorów ucieka przed policją i trafiają do wnętrza samochodu Thomasa. Ten, nie mając wyboru, pędzi z uciekinierami na pokładzie, starając się zgubić stróżów prawa. Wreszcie mu się udaje, a następnie znajduje pracę u niejakiego Dona Salieriego. To właśnie dla niego realizował będzie znaczną część swoich misji, jeżdżąc po mieście, strzelając, napadając i zabijając. Co ciekawe, produkcja opowiedziana jest w formie retrospekcji. Jej fabuła stanowi opowieść wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości.

Produkcja stanowi przedstawiciela gatunku akcji, z widokiem TPP. Protagonistę obserwujemy więc dzięki kamerze zawieszonej za jego plecami. Kiedy jedziemy jakimś samochodem możemy natomiast korzystać z dwóch widoków - TPP, albo FPP, wtedy akcję obserwujemy z wnętrza bardzo ładnie wymodelowanych aut. Oczywiście wszystkich zgodnych historycznie i dysponujących odmiennymi osiągami oraz przyczepnością.

W sumie na potrzeby Mafia: The City of Lost Heaven opracowano dwadzieścia zadań, a każde sprawia, że protagonista brnie coraz wyżej w mafijnych szeregach. Zaczyna jako najzwyklejszy sługus, zyskując szacunek oraz wsparcie swoich kolegów. Tytuł oferuje wyłącznie zabawę dla jednego gracza, nie ma w nim rozgrywek wieloosobowych.

Od strony technicznej, projekt wygląda wyśmienicie. Do jego powstania zastosowano trójwymiarowy silnik graficzny, a narzędzie pozwoliło opracować nie tylko bardzo szczegółowe projekty samochodów, ludzi i wirtualnego miasta, ale również wyreżyserowano na nim wyśmienite scenki przerywnikowe. Silnik to także wiele drobnych smaczków jak np. przepisy drogowe (za ich łamanie ściga policja) oraz zaawansowana, jak na swoje czasy, fizyka.


Wkład w encyklopedię mieli:   Kaleder21,
PEGI: Od 18 latZawiera przemocZawiera mocny język
Screeny z Mafia: The City of Lost Heaven (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudossebogothic   @   20:18, 01.11.2016
Ech, ostatnio powróciłem sobie do Mafii by przejść po raz drugi, ale gdzieś w siódmej misji mi się odechciało. Po raz pierwszy grałem kilka lat temu i pamiętam, że gameplay też mnie mocno frustrował, ale jednak przebrnąłem. Zapewne dlatego, iż to był pierwszy raz i grałem głównie dla klimatu oraz historii. Teraz to nie były wystarczające powody by dalej walczyć z grą. Nie mam też zbytnio na to czasu. Co jak co, ale Mafia jest strzelanką, czasami też walczymy wręcz i te elementy okrutnie się zestarzały. Wiele się teraz robi różnych remasterów czy remake'ów. Z chęcią zagrałbym w część pierwszą na silniku takiej Mafii II. Z pewnością grałoby się przyjemniej. Do Mafii II też będę miał niedługo drugie podejście i mam nadzieję, że ta gra choć trochę zrekompensuje to, iż nie udało mi się przebrnąć przez "jedynkę". A co jak co, ale "dwójka" też klimacik ma pierwszorzędny.
0 kudosshuwar   @   07:37, 02.11.2016
A ja po ograniu M3 zastanawiam się na kolejnym ograniu M2 (to byłby już chyba 4 raz). Przyglądałem się również M1 ale jakoś tak ta leciwość mnie odrzuca. Jak mi się komp zepsuje i zmuszony będę grać na słabym laptopie, wtedy pomyślę Uśmiech
0 kudosGuilder   @   17:47, 02.08.2017
Można tę grę gdzieś dostać w dystrybucji cyfrowej? Nie ma jej na Steamie, GOG-u, Kinguinie czy G2A. Gdzieś czytałem, że to z powodów licencyjnych.
0 kudosdabi132   @   18:58, 02.08.2017
Nie ma szans na dostanie pierwszej Mafii w wersji na Steam czy nawet na GOG. Prawdopodobnie została usunięta ze Steam'a z powodu problemów z licencją na piosenki w niej zawarte. Jedyna szansa, żeby pograć w pierwszą część serii, to kupno wersji pudełkowej np. na allegro.
0 kudosGuilder   @   21:45, 02.08.2017
Trochę lipa, bo nie mam napędu optycznego w swoim laptopie.
Kicha z tymi przepisami licencyjnymi jest czasami.
0 kudosguy_fawkes   @   10:30, 03.08.2017
Smutne, ale takie są współczesne realia. Zresztą, to nie pierwszy tytuł, który przez niejasną sytuację z prawami autorskimi nie jest już dostępny w sprzedaży. Radzę Ci kupić wydanie pudelkowe, póki jeszcze nie kosztuje majątku - kto wie, może kiedyś kupisz napęd zewnętrzny (drogi w końcu nie jest), bo takich staroci możesz odkryć więcej. Ewentualnie pozostaje wersja konsolowa, ale z tego, co kojarzę, PC dorobiła się poprawek zmniejszających np. wysoki poziom trudności wyścigów.
0 kudosguy_fawkes   @   08:28, 20.10.2017
Podbijam temat, bo Mafia wróciła do dystrybucji cyfrowej - póki co można ją kupić na GOG-u w cenie niewiele ponad 40 zł:
https://www.gog.com/game/mafia
Aktualnie nie ma polskiej wersji językowej, ale ponoć z czasem ma się pojawić.
0 kudosGuilder   @   08:37, 20.10.2017
Tylko, że jest ona ponoć dźwiękowo "wykastrowana" z tego, na co się skończyła licencja. Osobiście kupiłem na OLX-ie za 20 złotych wersję z Extra Klasyki.
Niemniej jest to o tyle ważny news, że w ogóle prowadzi się sprzedaż tej gry, w jakiejkolwiek wersji. To fantastyczny tytuł, który nawet dziś daje sporo satysfakcji z grania. Lepszej gry o "tradycyjnej" mafii do tej pory chyba nie dostaliśmy.
0 kudosdabi132   @   08:40, 20.10.2017
Może za jakiś czas w końcu wróci na Steam'a pierwsza Mafia.
0 kudosshuwar   @   10:22, 20.10.2017
No zagrałbym... ale niestety odrzuca mnie ona estetycznie Smutny
0 kudosdabi132   @   10:41, 20.10.2017
Cytat: shuwar
No zagrałbym... ale niestety odrzuca mnie ona estetycznie Smutny

A daj spokój. Może i zestarzała się graficznie dość mocno, ale to ciągle kawał dobrej gry o mafii że świetną fabułą i bohaterem. Czego nie można powiedzieć o trójce.
0 kudosLoczek3545   @   15:11, 07.04.2018
Po kilku wcześniejszych podejściach, które zawsze kończyły się gdzieś na połowie gierki, przeszedłem ją! Szczęśliwy Świetny klimat, historia jak "zwykły" kierowca stał się jednym z najbardziej szanowanych typów w mieście i zakończenie, które powiem szczerze, że jednak mnie trochę zaskoczyło Uśmiech . Jedną rzecz do której muszę się przyczepić jest zbyt wolne tempo, które często odrzuca i przez głowę przechodzi myśl, czy czasem sobie tego nie odpuścić. Bardzo wolno się rozkręca i do tego to ciągłe jeżdżenie. Dla tych co za wcześnie odpuścili: wracajcie i przetrwajcie dość długi "początek" bo później sami się przekonacie, że warto było! Szczęśliwy
0 kudosTheCerbis   @   15:33, 07.04.2018
Bo takie gry trzeba było zaczynać poprzedniej dekady. :> Ale tak, Mafia jest warta ogrania nawet dziś. Świetna gra, ze świetnym klimatem i dobrą fabułą oraz grywalnością. Wyjątkowa.
0 kudosTheCerbis   @   10:10, 26.04.2018
O, może przetestuje, gdy będę miał czas.
Dodaj Odpowiedź