Mafia: The City of Lost Heaven to wyjątkowa, niezwykle rozbudowana fabularnie opowieść o mafijnych zatarczkach, będąca do dnia dzisiejszego klasykiem gatunku gier akcji. Powstała ona w studiu Illusion Softworks, a jej wydania podjęła się firma TalonSoft.
Produkcja przedstawia nam Amerykę z lat trzydziestych poprzedniego stulecia. Mamy więc bardzo barwny okres, w którym kwitły hazard, prostytucja oraz handel wszelkimi niedozwolonymi towarami. Idealny czas dla każdego potencjalnego gangstera. Dlatego też był to moment największego rozkwitu przestępczości zorganizowanej.
W Mafia: The City of Lost Heaven wcielamy się w młodego mężczyznę o imieniu Thomas Angelo. Wiedzie on spokojne życie w tytułowym mieście Lost Heaven, aż pewnego pięknego wieczoru, pracując jak co noc jako taksówkarz, wpada w sam środek mafijnej intrygi. Grupa bandziorów ucieka przed policją i trafiają do wnętrza samochodu Thomasa. Ten, nie mając wyboru, pędzi z uciekinierami na pokładzie, starając się zgubić stróżów prawa. Wreszcie mu się udaje, a następnie znajduje pracę u niejakiego Dona Salieriego. To właśnie dla niego realizował będzie znaczną część swoich misji, jeżdżąc po mieście, strzelając, napadając i zabijając. Co ciekawe, produkcja opowiedziana jest w formie retrospekcji. Jej fabuła stanowi opowieść wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości.
Produkcja stanowi przedstawiciela gatunku akcji, z widokiem TPP. Protagonistę obserwujemy więc dzięki kamerze zawieszonej za jego plecami. Kiedy jedziemy jakimś samochodem możemy natomiast korzystać z dwóch widoków - TPP, albo FPP, wtedy akcję obserwujemy z wnętrza bardzo ładnie wymodelowanych aut. Oczywiście wszystkich zgodnych historycznie i dysponujących odmiennymi osiągami oraz przyczepnością.
W sumie na potrzeby Mafia: The City of Lost Heaven opracowano dwadzieścia zadań, a każde sprawia, że protagonista brnie coraz wyżej w mafijnych szeregach. Zaczyna jako najzwyklejszy sługus, zyskując szacunek oraz wsparcie swoich kolegów. Tytuł oferuje wyłącznie zabawę dla jednego gracza, nie ma w nim rozgrywek wieloosobowych.
Od strony technicznej, projekt wygląda wyśmienicie. Do jego powstania zastosowano trójwymiarowy silnik graficzny, a narzędzie pozwoliło opracować nie tylko bardzo szczegółowe projekty samochodów, ludzi i wirtualnego miasta, ale również wyreżyserowano na nim wyśmienite scenki przerywnikowe. Silnik to także wiele drobnych smaczków jak np. przepisy drogowe (za ich łamanie ściga policja) oraz zaawansowana, jak na swoje czasy, fizyka.
Wkład w encyklopedię mieli: Kaleder21,
PodglądBICodeURLIMGCytatSpoiler