XCOM: Enemy Unknown (PC) - okladka

XCOM: Enemy Unknown (PC)

Premiera:
09 października 2012
Premiera PL:
12 października 2012
Platformy:
Gatunek:
Strategiczna
Język:
Producent:
Wydawca:
Dystrybutor:
Strona:

ObserwujMam (52)Gram (14)Ukończone (18)Kupię (8)

Opis XCOM: Enemy Unknown (PC)
DevMat @ 16:31 09.01.2012

Śr. długość gry: 29h 45min

+ czaswięcej

XCOM: Enemy Unknown to gra wzorowana na pierwszej części tejże serii. Za jej wykonaniem stoi studio Firaxis Games, natomiast wydania podjęło się 2K Games.

Produkcja, podobnie jak pierwowzór, reprezentuje gatunek klasycznej strategii z turowym systemem walki. Gracz kieruje poczynaniami organizacji XCOM, której zadaniem jest ochrona Ziemi przed atakami z kosmosu. Aby tego dokonać niezbędne jest zarządzanie bazami, przeszukiwanie wraków, prowadzenie badań oraz współpraca z państwami, dzięki którym funkcjonuje cały system.

Baza w grze XCOM: Enemy Unknown wzorowana jest na tej z pierwszej odsłony sagi. Mamy zatem potężny podziemny kompleks, a w nim mnóstwo różnych instalacji. Jedne odpowiadają za rozwój technologii, inne pozwalają wdrażać tą technologię w życie, a jeszcze inne zapewniają informacje na temat ogólnej sytuacji na planecie.

Wylatując z bazy, przenosimy się na różne tereny dookoła ziemi. Zabawa przełącza się wówczas na tryb turowy, a gracz wykonuje swe posunięcia naprzemiennie z obcymi. Kluczem do sukcesu jest umiejętne planowanie, zarządzanie surowcami oraz, co najważniejsze, dbanie o dobre zdrowie podopiecznych. Żołnierze za każdą poprawnie zrealizowaną misję otrzymują bowiem punkty doświadczenia, które następnie składają się na awansy oraz dodatkowe umiejętności. Snajper może zacząć strzelać celniej, szturmowiec po wykonaniu ruchu będzie w stanie strzelać, a wsparcie podleczy swoich kompanów. Wojak, który straci życie w boju, na zawsze znika z drużyny.

XCOM: Enemy Unknown działa na silniku Unreal Engine 3, a zatem oprawa wizualna jest płynna, przejrzysta i efektowna. Tytuł prezentuje wysoki poziom wykonania, zarówno na komputerach, jak i konsolach Xbox 360 i PlayStation 3.


Wkład w encyklopedię mieli:   dabi132,
PEGI: Od 18 latZawiera przemocZawiera kontrolowane rozgrywki sieciowe
Screeny z XCOM: Enemy Unknown (PC)
Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosM3f   @   23:21, 16.10.2012
Przyjemnie sie gralo (po skonczeniu gry opinia), niemniej nie jest to juz strategia w pelnym tego slowa znaczeniu. Zbyt wiele uproszczen, zarzadzanie baza i logistyka/sprzetem zredukowane do minimum, duzo idiotyzmow ze strony AI, ktore prawie zawsze zachowuje sie tak samo, darmowy ruch i zawsze zauwazani zolnierze przez wroga troche zepsuly wrazenie z gry, ktorea mogla byc doskonala. Niemniej - dalej jest dobra, albo i bardzo dobra, aczkolwiek chyba wlacze Terror from the Deep znowu, bo to jednak calkiem inna jakosc...
0 kudosKrru   @   06:57, 21.02.2013
Enemy Unknown w porównaniu z oryginałem jest znacznie bardziej przystępne.