Xbox One X (Project Scorpio) - wiki Xbox One


Xbox One X, a pierwotnie Project Scorpio, to nazwa konsoli, zapowiedzianej podczas targów E3 przez firmę Microsoft w dniu 13 czerwca 2016 roku. Urządzenie zapowiedziano jako rozwinięcie ósmej generacji konsol, czyli w tym przypadku Xboksa One, a nie jako zupełnie nową platformę, wymagającą odrębnie przygotowywanych gier.

Zapowiedź platformy spotkała się ze znacznym entuzjazmem ze strony graczy, a także producentów oraz wydawców oprogramowania. Graczy głównie ze względu na to, iż Xbox One okazał się sprzętem cierpiącym na znaczny deficyt mocy obliczeniowej. Wydawców i deweloperów natomiast uradowała potencjalna zmiana w sposobie funkcjonowania cykli wydawniczych konsol, co otwarcie pochwalały m.in. firmy Ubisoft, Take-Two oraz Electronic Arts.

W momencie ujawnienia konsoli, czego dokonał niejaki Phil Spencer, osoba pełniąca rolę szefa marki Xbox w Microsofcie, zapowiedziano, iż będzie ona dysponować mocą znacznie przekraczającą tę dostępną w PlayStation 4 oraz standardowym Xboksie One. Nie zdradzono jednak konkretnej specyfikacji sprzętowej urządzenia. 

Specyfikacja techniczna - spekulacje


Podczas czerwcowej zapowiedzi Xboksa One X (zwanego wówczas Project Scorpio) prowadzący konferencję Phil Spencer nie ujawnił szczegółowej specyfikacji urządzenia. Na podstawie garści fotek oraz późniejszych doniesień, m.in. dotyczących potencjalnej mocy obliczeniowej (4,5-krotnie większej od standardowego Xboksa One), wsparcia dla technologii VR oraz rozdzielczości 4K, przygotowano prawdopodobne podzespoły, jakie znaleźć można będzie w obudowie platformy. Poniższa specyfikacja nie została zatem potwierdzona przez firmę Microsoft. Jest jedynie spekulacją.

Prawdopodobna specyfikacja
Procesor

Procesor posiadający 8 rdzeni, najpewniej wytworzony w technologii Jaguar. Z niektórych spekulacji wynika, że może to być architektura Zen z obniżoną częstotliwością taktowania, Zen jednak dedykowane jest desktopom, a nie laptopom, z których chipów korzystają konsole ósmej generacji. Częstotliwość taktowania spodziewana jest na poziomie 2.2 GHz.

Grafika

Aby konsola była w stanie przetwarzać rozdzielczość 4K, a także zaoferować wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości spekuluje się, iż musi mieć układ graficzny przynajmniej trzykrotnie szybszy od tego w Xboksie One. Na podstawie ujawnionych informacji o mocy przerobowej równej 6 teraflopom, można wydedukować, że układ będzie posiadał około 60 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 850 MHz.

Pamięć

Podczas konferencji Microsoftu na E3 2016 zapowiedziano, że konsola dysponować będzie przepustowością pamięci równą 320 GB/s. To oznacza, że zastosowana zostanie pamięć GDDR5 (szyna 384-bitowa) lub pamięć G5X (szyna 256-bitowa), którą znaleźć można m.in. w GTX 1080 od firmy NVIDIA. W pierwszym przypadku konsola dysponować będzie 12 GB pamięci, a w drugim 8 GB.

Na podstawie szczątkowej i spekulowanej specyfikacji wywnioskować można, że sprzęt będzie znacznie szybszy od tego, który dostępny jest w ramach ósmej generacji konsol. Nie sposób jednak określić jaka jest specyfikacja techniczna, albowiem w momencie zapowiedzi urządzenia takowa nie została ujawniona.

Specyfikacja Techniczna - oficjalna


Kilka miesięcy po pierwotnej zapowiedzi Xboksa One X (zwanego wówczas Project Scorpio), w sieci pojawiła się oficjalna specyfikacja techniczna urządzenia. Co ciekawe, okazała się ona mniej więcej zgodna z tym, o czym wcześniej spekulowano. Microsoft zdecydował się bowiem pozostać przy procesorze Jaguar, tyle że zmodyfikowanym, a także podrasowanym układzie graficznym. Urządzenie dysponuje 12 GB pamięci GDDR5, zrezygnowano z szybkiego ESRAMu, na rzecz bardziej jednolitej architektury.

Parametry
ProcesorOsiem rdzeni x86, takowanych częstotliwością 2,3 GHz
Grafika40 jednostek obliczeniowych, taktowanych częstotliwością 1172 MHz
Pamięć12 GB GDDR5
Przepustowość pamięci326 GB/s
Hard Drive1TB 2.5 cala
Optical Drive4K UHD Blu-ray

Dzięki możliwościom technicznym konsoli Xbox One X, wszystkie gry, także te przeznaczone dla standardowego Xboksa One, mają działać lepiej. Jak przyznaje gigant z Redmont, deweloperzy nie będą musieli opracowywać specjalnych aktualizacji, wykorzystujących nową platformę.

Xbox One vs Xbox One X


Nawet ze spekulacji da się jednak przygotować niewielkie zestawienie ukazujące różnice, jakie występować będą prawdopodobnie pomiędzy konsolą Xbox One, a Xbox One X. Różnice te obrazuje poniższa tabelka. Zawiera ona jedynie podzespoły bazowe, a zatem procesor, układ graficzny oraz pamięć RAM. Pozostałe komponenty, choć nieujawnione,  będą najprawdopodobniej na poziomie standardowego Xboksa One.

Xbox OneXbox One X
Procesor

Układ Jaguar opracowany przez firmę AMD. Posiada 8 rdzeni, taktowanych z częstotliwością 1,75 GHz.

Układ Jaguar opracowany przez firmę AMD. Posiada 8 rdzeni, taktowanych z częstotliwością 2.3 GHz.
Grafika

Układ opracowany przez AMD, posiadający 12 jednostek obliczeniowych (GCN) taktowanych z częstotliwością 853 MHz.

Układ opracowany przez AMD, posiadający 40 jednostek obliczeniowych (GCN), taktowanych z częstotliwością 1172 MHz.
Pamięć

Dwa rodzaje pamięci:

  • 8 GB pamięci DDR3 o przepustowości 68 GB/s
  • 32 MB pamięci ESRAM o przepustowości 218 GB/s
Jeden rodzaj pamięci GDDR5, o przepustowości przekraczającej 326 GB/s i szynie 384-bitowej. Pojemność to 12 GB.

Xbox One X vs PlayStation 4 Pro


Xbox One X, jak i PlayStation 4 Pro w momencie zapowiedzi nowej platformy Microsoftu nie miały jeszcze sfinalizowanej architektury. Nie ujawniono również specyfikacji technicznej żadnego z urządzeń. Mimo to poniżej, w celach porównawczych, prezentujemy tabelkę, ukazującą różnice w podzespołach planowanych w obu urządzeniach. Choć to czysta spekulacja, z przecieków wynikało bowiem, że Project Scorpio jest mocniejszy od PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 ProXbox One X
ProcesorJaguar, 8 rdzeni, 2.1 GHzJaguar, 8 rdzeni, 2.3 GHz
Grafika36 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 911 MHz40 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 1172 MHz
Pamięć8 GB pamięci GDDR5, o przepustowości 218 GB/s12 GB pamięci GDDR5, o przepustowości 326 GB/s
Teoretyczna wydajność4,11 teraflopów6 teraflopów

Xbox One X vs PlayStation 4 vs PlayStation 4 Pro


Poniższe porównanie to zestawienie Xbox One X wobec jego dwóch najistotniejszych rywali, czyli PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro. Z tabelki wynika, że specyfikacja techniczna platformy Microsoftu to krok w przód w stosunku do konstrukcji Sony.

PlayStation 4PlayStation 4 ProXbox One X
Procesor1,6 GHz, 8-rdzeniowy AMD Jaguar2,1 GHz, 8-rdzeniowy AMD Jaguar2,3 GHz, 8-rdzeniowy AMD Jaguar
Grafika1.84 TFLOP AMD Radeon, 18 jednostek obliczeniowych, taktowanych częstotliwością 800 MHz4.2 TFLOP AMD Radeon, 36 jednostek obliczeniowych, taktowanych częstotliwością 911 MHz6 TFLOP AMD Radeon, 40 jednostek obliczeniowych, taktowanych częstotliwością 1172 MHz
Pamięć8 GB GDDR5, 176 GB/s8 GB GDDR5, 218 GB/s12 GB GDDR5, 326 GB/s
Dysk500 GB500 GB i 1 TB2 TB

Premiera i cena


Podczas czerwcowej prezentacji konsoli zapowiedziano, że premiera Xbox One X odbędzie się pod koniec 2017 roku. Dokładny termin ujawniono podczas targów E3 2017. W ich trakcie Microsoft zdradził, że premiera Xbox One X zaplanowana została na 7 listopada 2017 roku. Cenę platformy ujawniono nieco później, podczas targów gamescom 2017 - ustalono ją na poziomie 2099 zł.

Pierwszy nakład Xboksa One X to tzw. Project Scorpio Edition. Jest on mocno limitowany, a rozpoznać można go po odmiennej stylistyce górnej powierzchni urządzenia. W pudełku znaleźć można również specjalny stojak, umożliwiający ustawienie konsoli w pozycji pionowej.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 6 razy   ●   zmienił(a): 7541 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?