Project Scorpio - wiki Xbox One


Project Scorpio to kodowa nazwa konsoli, zapowiedzianej podczas targów E3 przez firmę Microsoft w dniu 13 czerwca 2016 roku. Konsolę zapowiedziano jako rozwinięcie ósmej generacji konsol, czyli w tym przypadku Xboksa One, a nie jako zupełnie nową platformę, wymagającą odrębnie przygotowywanych gier.

Zapowiedź urządzenia spotkała się ze znacznym entuzjazmem ze strony graczy, a także producentów oraz wydawców oprogramowania. Gracze głównie ze względu na to, iż Xbox One okazał się sprzętem cierpiącym na znaczny deficyt mocy obliczeniowej. Wydawców i deweloperów natomiast uradowała potencjalna zmiana w sposobie funkcjonowania cykli wydawniczych konsol, co otwarcie pochwalały m.in. firmy Ubisoft, Take-Two oraz Electronic Arts.

W momencie ujawnienia konsoli, czego dokonał niejaki Phil Spencer, osoba pełniąca rolę szefa marki Xbox w Microsofcie, zapowiedziano, iż będzie ona dysponować mocą znacznie przekraczającą tę dostępną w PlayStation 4 oraz standardowym Xboksie One. Nie zdradzono jednak konkretnej specyfikacji sprzętowej urządzenia. 

Specyfikacja techniczna - spekulacje


Podczas czerwcowej zapowiedzi Project Scorpio prowadzący konferencję Phil Spencer nie ujawnił szczegółowej specyfikacji urządzenia. Na podstawie garści fotek oraz późniejszych doniesień, m.in. dotyczących potencjalnej mocy obliczeniowej (4,5-krotnie większej od standardowego Xboksa One), wsparcia dla technologii VR oraz rozdzielczości 4K, przygotowano prawdopodobne podzespoły, jakie znaleźć można będzie w obudowie platformy. Poniższa specyfikacja nie została zatem potwierdzona przez firmę Microsoft. Jest jedynie spekulacją.

Prawdopodobna specyfikacja
Procesor

Procesor posiadający 8 rdzeni, najpewniej wytworzony w technologii Jaguar. Z niektórych spekulacji wynika, że może to być architektura Zen z obniżoną częstotliwością taktowania, Zen jednak dedykowane jest desktopom, a nie laptopom, z których chipów korzystają konsole ósmej generacji. Częstotliwość taktowania spodziewana jest na poziomie 2.2 GHz.

Grafika

Aby konsola była w stanie przetwarzać rozdzielczość 4K, a także zaoferować wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości spekuluje się, iż musi mieć układ graficzny przynajmniej trzykrotnie szybszy od tego w Xboksie One. Na podstawie ujawnionych informacji o mocy przerobowej równej 6 teraflopom, można wydedukować, że układ będzie posiadał około 60 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 850 MHz.

Pamięć

Podczas konferencji Microsoftu na E3 2016 zapowiedziano, że konsola dysponować będzie przepustowością pamięci równą 320 GB/s. To oznacza, że zastosowana zostanie pamięć GDDR5 (szyna 384-bitowa) lub pamięć G5X (szyna 256-bitowa), którą znaleźć można m.in. w GTX 1080 od firmy NVIDIA. W pierwszym przypadku konsola dysponować będzie 12 GB pamięci, a w drugim 8 GB.

Na podstawie szczątkowej i spekulowanej specyfikacji wywnioskować można, że sprzęt będzie znacznie szybszy od tego, który dostępny jest w ramach ósmej generacji konsol. Nie sposób jednak określić jaka jest specyfikacja techniczna, albowiem w momencie zapowiedzi urządzenia takowa nie została ujawniona.

Xbox One vs Project Scorpio


Nawet ze spekulacji da się jednak przygotować niewielkie zestawienie ukazujące różnice, jakie występować będą prawdopodobnie pomiędzy konsolą Xbox One, a Project Scorpio. Różnice te obrazuje poniższa tabelka. Zawiera ona jedynie podzespoły bazowe, a zatem procesor, układ graficzny oraz pamięć RAM. Pozostałe komponenty, choć nieujawnione,  będą najprawdopodobniej na poziomie standardowego Xboksa One.

Xbox OneProject Scorpio
Procesor

Układ Jaguar opracowany przez firmę AMD. Posiada 8 rdzeni, taktowanych z częstotliwością 1,75 GHz.

Prawdopodobnie układ Jaguar opracowany przez firmę AMD. Posiada 8 rdzeni, taktowanych z częstotliwością 2.2 GHz.
Grafika

Układ opracowany przez AMD, posiadający 12 jednostek obliczeniowych (GCN) taktowanych z częstotliwością 853 MHz.

Układ opracowany przez AMD, posiadający 60 jednostek obliczeniowych (GCN) taktowanych z częstotliwością 850 MHz.
Pamięć

Dwa rodzaje pamięci:

  • 8 GB pamięci DDR3 o przepustowości 68 GB/s
  • 32 MB pamięci ESRAM o przepustowości 218 GB/s
Jeden rodzaj pamięci DDR5 lub G5X, o przepustowości przekraczającej 320 GB/s i szynie 256 lub 384-bitowej. Pojemność to albo 8 GB albo 12 GB, w zależności od zastosowanej technologii.

Project Scorpio vs PlayStation 4 Pro


Project Scorpio, jak i PlayStation 4 Pro w momencie zapowiedzi nowej platformy Microsoftu nie miały jeszcze sfinalizowanej architektury. Nie ujawniono również specyfikacji technicznej żadnego z urządzeń. Mimo to poniżej, w celach porównawczych, prezentujemy tabelkę, ukazującą różnice w podzespołach planowanych w obu urządzeniach. Choć to czysta spekulacja, z przecieków wynikało bowiem, że Project Scorpio jest mocniejszy od PlayStation 4 Pro.

PlayStation 4 ProProject Scorpio
ProcesorJaguar, 8 rdzeni, 2.1 GHzJaguar, 8 rdzeni, 2.2 GHz
Grafika36 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 911 MHz60 jednostek obliczeniowych, działających z częstotliwością 850 MHz
Pamięć8 GB pamięci GDDR5, o przepustowości 218 GB/s8 lub 12 GB pamięci GDDR5 lub G5X, o przepustowości 320 GB/s
Teoretyczna wydajność4,11 teraflopów6 teraflopów

Premiera i cena


Podczas czerwcowej prezentacji konsoli zapowiedziano, że premiera Project Scorpio odbędzie się pod koniec 2017 roku. Jeśli chodzi o cenę, ma być ona wyższa od tej, jaka znajduje się przy konsoli Xbox One oraz Xbox One S. Jak twierdzi Microsoft, platforma będzie droższa ze względu na to, że to sprzęt klasy premium.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 5474 znaki
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?