PlayStation 4 Pro - wiki PlayStation 4


PlayStation 4 Pro to podrasowana wersja konsoli PlayStation 4, zapowiedziana w dniu 7 września 2016 roku, podczas specjalnej imprezy PlayStation Meeting, zorganizowanej przez firmę Sony w Nowym Jorku. Plotki dotyczące urządzenia krążyły w sieci dużo wcześniej, a wszystkie informacje wskazywały pierwotnie na to, iż będzie się ono nazywać PlayStation 4 Neo.

Jeśli chodzi o podstawowe założenia PlayStation 4 Pro, nie mamy do czynienia z kolejną generacją konsol, ale z urządzeniem stanowiącym rozwinięcie rodziny PlayStation 4. Z tego powodu wszystkie gry przeznaczone dla tejże rodziny działają niezależnie od platformy, na której są odpalane. Sony rozwiązanie to nazwało mianem "forward compatibility". Dzięki niemu gry, które zadebiutowały na PS4 działają na PS4 Pro i odwrotnie - nieistotna jest w tym przypadku data premiery. Kompatybilność obejmuje cały katalog obu urządzeń.

Dodatkowa moc obliczeniowa PlayStation 4 Pro zapewnia bardziej płynną zabawę oraz lepszej jakości oprawę w grach przeznaczonych dla PlayStation VR. Głównymi zaletami urządzenia są również: wsparcie dla rozdzielczości 4K oraz technologii HDR. Ta druga, za sprawą specjalnej aktualizacji, znajdzie się też w oprogramowani standardowej wersji PlayStation 4.

Specyfikacja techniczna:


PlayStation 4 Pro to sprzęt o nieco wyższych parametrach od standardowej wersji tejże platformy. Sony zdecydowało się pozostać przy architekturze opracowanej przez firmę AMD, aby zachować kompatybilność z wydanymi wcześniej grami. Podkręcono jednak wszystkie kluczowe komponenty, począwszy od procesora, na pamięci RAM skończywszy.

Mimo że PlayStation 4 Pro obsługuje standard 4K zrezygnowano ze wsparcia filmów nagranych na płytach 4K Blu-ray. Sony początkowo nie ujawniło przyczyny takiej decyzji, później Andrew House, szef korporacji, wyjaśnił jednak, że projektanci sprzętu chcieli skupić się na bardziej przyszłościowej technologii streamingu.

Najważniejszą zmianą, w stosunku do standardowego PlayStation 4, jest dwukrotnie większy i wydajniejszy układ graficzny, oparty na technologii Polaris. GPU zastosowane w PlayStation 4 Pro posiada dwukrotnie więcej jednostek obliczeniowych, a dodatkowa połowa układu działa wedle zapotrzebowania. W przypadku gier przeznaczonych dla zwykłego PS4 jest ona nieaktywna, a kiedy uruchomiona jest gra zoptymalizowana dla PS4 Pro działa cała jednostka - obie jej części są aktywne.

"Podwoiliśmy rozmiar GPU, umieszczając go w zasadzie obok drugiej takiej samej wersji, tworząc coś jakby skrzydła motyla", wyjaśnił Mark Cerny - główny inżynier Sony.

"To daje nam prosty sposób na wspieranie obecnie istniejących 700 tytułów. Po prostu wyłączamy połowę GPU i działamy wówczas na czymś zbliżonym do oryginalnego GPU", dodał.

Inną istotną zmianą, jeśli chodzi o specyfikację techniczną PS4 Pro jest dodatkowa pamięć RAM. Podstawowa wersja konsoli dysponuje 8 GB pamięci GDDR5. W edycji Pro dodano 1 GB pamięci DDR3, która służy danym przechowywanym w tle. Jeśli odpalona jest np. aplikacja Netflix, to włączenie gry, przerzuci appkę do wolniejszej pamięci, a gra będzie miała wówczas dostęp do większej ilości pamięci GDDR5, co przyspieszy i usprawni jej działanie.

"Uznaliśmy, że gry potrzebują trochę więcej pamięci, około 10 procent więcej, a zatem dodaliśmy około 1 GB wolnej, konwencjonalnej pamięci DDR do konsoli", wyjaśnił Cerny.

Wszystkie zmiany wprowadzone do PlayStation 4 Pro sprawiają, że urządzenie skuteczniej przetwarza oprawę w rozdzielczości 1080p, a ponadto jest w stanie generować grafikę w 4K.

Procesorx86-64 AMD "Jaguar", 8 rdzeni, 2.1 GHz
Układ graficzny36 jednostek obliczeniowych AMD Radeon Polaris, 911 MHz - teoretyczna wydajność to 4.2 TFLOPS. Układ stanowi rozbudowaną wersję GPU z poprzednika, dwukrotnie większą.
Pamięć RAM8 GB GDDR5, 218 GB/s oraz dodatkowo 1 GB pamięci DDR (odpowiednik DDR3).
Dysk twardy1 TB (wymienny)
Napęd optycznyBD × 6 CAV, DVD × 8 CAV
Porty3 porty Super-Speed USB (USB 3.1 Gen.1) oraz 1 port AUX, wyjście HDMI oraz wyjście optyczne
KomunikacjaEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T), IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 (LE)
Pobór mocyMaksymalnie 310 W
Wymiary295 × 55 × 327 mm (szerokość, wysokość, długość)
WagaOkoło 3.3 kg

Dane zawarte w tabelce mogą różnić się w zależności od modelu konsoli, na pewno dotyczą jednak egzemplarza, który trafił na rynek w dniu premiery urządzenia.

PlayStation 4 vs PlayStation 4 Pro


PlayStation 4 Pro stanowić ma rozwinięcie rodziny konsol PlayStation 4, co oznacza, że deweloperzy zastosowali podzespoły, pozwalające zachować kompatybilność obu platform. Dopisek Pro jednak zobowiązuje, a w związku z tym Sony postanowiło wyposażyć urządzenie w nieco lepsze podzespoły. Poniższa tabelka ukazuje to, co zostało zmienione oraz w jaki sposób. Ostatnia kolumna to teoretyczny przyrost mocy obliczeniowej, spowodowany zmianą. Teoretyczny albowiem faktyczny skok wydajności jest różny w zależności od odpalonego oprogramowania.

Standardowe PS4PlayStation 4 ProPrzyrost
CPU8-rdzeni, AMD Jaguar 1.6 GHz8-rdzeni, AMD Jaguar 2.1 GHz31%
GPU18 jednostek obliczeniowych, 800 MHz36 jednostek obliczeniowych Polaris, 911 MHz128%
RAM8 GB DDR5, 176 GB/s8 GB DDR5, 218 GB/s oraz 1 GB pamięci DDR (odpowiednik DDR3)24%

Co istotne, dodatkową moc deweloperzy są w stanie wykorzystywać wedle własnej koncepcji. Jedni stawiają na wyższą liczbę klatek w rozdzielczości 1080p, inni oferują więcej efektów specjalnych oraz wyższej jakości tekstury, a jeszcze inni idą w rozdzielczość 4K.

Niezależnie od rozwiązań zastosowanych w grach dla PlayStation 4 Pro, konsola wykazuje większą sprawność podczas korzystania z funkcji Share, Remote Play oraz Share Play. Wciśnięcie przycisku Share pozwala zapisywać screeny w rozdzielczości 4K, a filmy w 1080p/30fps. Granie za pomocą Remote Play oraz Share Play możliwe jest z maksymalną rozdzielczością 1080p i płynnością 30 ramek na sekundę - konkretne parametry zależne są od warunków sieciowych oraz stosowanego oprogramowania.

Poniższa tabelka przedstawia sposób wyświetlania zawartości, w zależności od generowanej przez oprogramowanie rozdzielczości. Pochodzi ona od firmy Sony, a do jej opracowania przyjęto dwa uproszczenia. Po pierwsze, 2K to nie jest 1080p, a 2048x1080 pikseli. Po drugie, prawdziwe 4K to 4096x2160. Rozdzielczość stosowana w większości urządzeń, czyli 3840x2160 (tzw. UHD) jest wynikiem proporcji ekranów.

Zawartość 4KZawartość 2K lub mniejsza
Telewizor 2KWyświetlana treść zostanie dopasowana do 1080p.Jeśli stosowana rozdzielczość będzie niższa od 1080p, obraz będzie skalowany do 1080p.
Telewizor 4KWyświetlanie w 4K, bez zmian.Skalowanie do 4K.
Telewizor 4K z HDRWyświetlanie w 4K, bez zmian. Jeśli telewizor wspiera HDR, jest ono wykorzystywane.Skalowanie do 4K. Jeśli telewizor wspiera HDR, jest ono wykorzystywane.

Jeśli chodzi o rozpisane powyżej skalowanie, czasem realizowane jest ono przy użyciu łatki - wówczas mamy do czynienia z natywnym 1080p albo 4K; a czasem przez oprogramowanie konsoli.

Gry dla PlayStation 4 Pro


Sony zapowiedziało, że PlayStation 4 Pro nie będzie dysponowało grami ekskluzywnymi. Wszystkie projekty dla rodziny PlayStation 4 działać będą zarówno na standardowej, jak i podrasowanej wersji platformy. Twórcy oprogramowania mogą jednak zdecydować w jaki sposób chcą wykorzystać dodatkową moc drzemiącą w PS4 Pro.

Gry, których premiery miały miejsce przed premierą PlayStation 4 Pro mogą otrzymać odpowiednie aktualizacje, opracowane przez ich twórców - z pierwszych doniesień wynikało, że mogą być one płatne, ostatecznie okazało się, że Sony zdementowało tę pogłoskę. Dzięki temu zrobią one użytek z ponadprogramowej wydajności, niedostępnej w przypadku normalnego PS4.

Poniżej prezentujemy listę wybranych gier, wspierających PlayStation 4 Pro w dniu jego premiery. Pełne zestawienie opublikowaliśmy i aktualizujemy w tym miejscu.

Kolejne tytuły wydawane są na bieżąco, a starsze otrzymują odpowiednie aktualizacje.

Przenoszenie danych: Firmware 4.00 dla konsol PlayStation 4 udostępnia możliwość transferu danych pomiędzy konsolami. Potrzebny jest do tego kabel ethernet, a więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

Peryferia dla PlayStation 4 Pro


Niedługo po PlayStation Meeting w sieci pojawiły się informacje na temat akcesoriów dla PlayStation 4 Pro. Mimo że wszystkie peryferia znane ze standardowego PlayStation 4 działają na podrasowanej platformie Sony, w sklepach dostępne są także poprawione ich wersje.

Sony przygotowało nowe wersje:

  • Kontrolera Dual Shock 4 - poprawiono analogi, lekko zmodyfikowano touchpad oraz przesunięto pasek świetlny, umieszczony z przodu pada.
  • Kamery PlayStation Camera - lepsza podstawa ułatwia skuteczne manipulowanie nią.
  • Podstawki pionowej - można dzięki niej postawić konsolę pionowo.
  • Bezprzewodowych słuchawek - wysokiej jakości materiały, głośniki 7.1 oraz wsparcie technologii dźwięku 3D. Zestaw posiada oczywiście wbudowany mikrofon.

Poniżej prezentujemy zdjęcia poszczególnych akcesoriów.

Cena i data premiery


Cena i data premiery PlayStation 4 Pro została ujawniona 7 września 2016 roku, czyli podczas pierwszej prezentacji platformy. Sony zdecydowało się sprzedawać wersję z dyskiem 1 TB za 399 euro, czyli równowartość 1750 złotych. Premierę ustalono na dzień 10 listopada 2016 roku. Nie zdradzono niestety czy będzie ona globalna czy w wybranych terytoriach.

PlayStation 4 Pro w Polsce


Podczas wrześniowego PlayStation Meeting nie ujawniono dostępności konsoli w Polsce. Nie poznaliśmy także ceny urządzenia.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 11 razy   ●   zmienił(a): 7756 znaków
Dirian
edytował(a): 3 razy   ●   zmienił(a): 1906 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):
0 kudosluki505   @   20:50, 08.09.2016
Hmm pad wygląda tak samo, konsola nic po za 4k pewnie nie będzie prezentować, p...le zostaje przy standardowym PS4 na którego i tak wychodzić będą wszystkie gry które mnie interesują czyli eksy Uśmiech .
0 kudosbinio1   @   16:43, 09.09.2016
I tyle krzyku o tak nie wiele. To i tak nie zmienia faktu że to przeginka i takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Ciekawe jak m$ ze swoim projektem scorpio.
0 kudosfrycek88   @   14:36, 21.10.2016
Zamierzam się przesiąść z PCka na konsolę, nie wiem czy wybiorę 4K czy zwykłą. Widać że PRO będzie działać na starszych telewizorach niż te z 4K więc nie wykluczam że wybiorę PRO. Zobaczę pierw jak to działa w praktyce
1 kudosluki505   @   21:00, 28.10.2016
Cytat: frycek88
Zamierzam się przesiąść z PCka na konsolę, nie wiem czy wybiorę 4K czy zwykłą. Widać że PRO będzie działać na starszych telewizorach niż te z 4K więc nie wykluczam że wybiorę PRO. Zobaczę pierw jak to działa w praktyce

Najlepiej jest miec i PC i konsole Uśmiech a pro to nic nadzwyczajnego sie zapowiada.
0 kudoskupflup   @   21:48, 30.10.2016
Myślę, że PS4 Pro zostało zapowiedziane zbyt szybko. Oczywiście mogę się mylić, ale nowy model Xboxa może sporo namieszać. Wydaje się, że Scorpio będzie konsolą o wiele mocniejszą niż PS4 Pro, a co za tym idzie sytuacja z tytułami multiplatformowymi odwróci się na korzyść Microsoftu. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze na Scorpio dostaniemy pełnoprawne 4K (na PS4 Pro większość gier będzie prawdopodobnie skalowana) i być może 60 klatek. Oczywiście to tylko nowinki technologiczne, które nie są najważniejsze, a obie wersje PS4 na pewno będą bronić się kolejnymi świetnymi tytułami ekskluzywnymi.
Ale jeżeli okaże się, że PS4 Pro będzie za bardzo odstawać od Scorpio, to może doczekamy się szybciej kolejnego następcy od Sony. Ale może być też tak, że zarówno Xbox jak i Playstation zamienią się w końcu w płatne usługi z grami, które będziemy odpalać na kompie. W sumie już tak się dzieje. Szczęśliwy
Dodaj Odpowiedź