Accelerated Processing Unit - wiki PlayStation 4


Accelerated Processing Unit, w skrócie APU, to jednostka centralna napędzająca konsolę PlayStation 4. Powstała ona na bazie trzeciej generacji układu, opracowanego przez firmę AMD. Na potrzeby PS4 został on zmodyfikowany, dzięki czemu oferuje większą moc i nastawiony jest w głównej mierze na obsługę wysokiej jakości gier, wymagających szybkiego przetwarzania obrazu, dźwięku i nowoczesnych efektów fizycznych.

Najważniejszą zaletą APU jest fakt, iż w ramach jednego układu mamy dwie najważniejsze jednostki obliczeniowe: CPU i GPU. Pierwsza z nich odpowiada za wszystkie podstawowe funkcje konsoli PlayStation 4, a zatem poprawne działanie poszczególnych podzespołów, synchronizację danych, odtwarzanie płyt, pobieranie materiałów z sieci itd. Druga przeznaczona jest do obliczeń grafiki, a więc renderuje ona obraz, przygotowuje dźwięk i przetwarza wszystkie efekty fizyczne. Na potrzeby PlayStation 4 wykorzystano zmodyfikowaną, trzecią generację APU opracowanego przez AMD. Charakteryzuje się on szybszym przesyłem danych pomiędzy poszczególnymi segmentami układu, jak również znacznie sprawniejszym użytkowaniem pamięci RAM. Ta jest bowiem współdzielona wedle zapotrzebowania. Jeśli więcej pamięci wymaga CPU, to on je dostaje, gdy natomiast bardziej skomplikowane obliczenia odbywają się w GPU, to ten układ ma pierwszeństwo. APU są wydajnymi układami, potrafiącymi się zadowolić niższym poborem prądu w stosunku do klasycznych jednostek centralnych oraz procesorów graficznych.

Zastosowany w PlayStation 4 układ APU dysponuje następującą specyfikacją:

* CPU: x86/64 AMD "Jaguar", osiem rdzeni;
* GPU: 1.84 TFLOPS, układ oparty na technolgoii GCN 2.0 wykorzystywanej w najnowszych kartach graficznych Radeon.

CPU stworzone dla PlayStation 4 to układ zbudowany na zamówienie. Posiada on osiem rdzeni typu Jaguar, dzięki czemu jest kilkanaście procent szybszy od poprzedniej wersji APU, oznaczonej kodową nazwą Bobcat. Układ taktowany jest częstotliwością 1.8GHz, a do swojej dyspozycji posiada on 2MB pamięci cache drugiego poziomu, podzielonej wedle zapotrzebowania pomiędzy poszczególne rdzenie. Układ nie wymaga dużej ilości prądu, nie wydziela też ogromnych ilości ciepła za sprawą architektury 28nm. Niestety jest też minus takiego rozwiązania. APU to jest stosowane głównie w tabletach i laptopach, a w rezultacie jest on słabszy od rozwiązań wykorzystywanych w pełnoprawnych komputerach PC.

GPU opracowane dla PlayStation 4 oparte zostało na architekturze Graphics Core Next 2.0, która będzie stosowana we wszystkich nowych kartach graficznych z serii Radeon. Układ posiada 18 jednostek obliczeniowych, wydajność 1.84 TFlops oraz zegar pamięci ustawiony na 5.5GHz. Daje to w rezultacie przepustowość 176GB/s. Wspomniane 18 jednostek obliczeniowych daje 1152 potoki renderujące, a zatem więcej od karty graficznej Radeon HD 7850, dysponującej 1024 potokami. Zdolność do obróbki grafiki jest zatem w przypadku PS4 podobna do karty graficznej Radeon HD 8770. Moc ta jest wystarczająca do tego, by przetwarzać gry w rozdzielczości 1080p, przy jednoczesnym wykorzystywaniu takich efektów specjalnych jak teselacja, DOF oraz dynamicznego oświetlenia. Wszystko to w towarzystwie wysokiej jakości tekstur. W zasadzie deweloperzy będą mogli skorzystać z wszystkich dobrodziejstw bibliotek DirectX 11.1.
Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 2 razy   ●   zmienił(a): 3481 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?