Oprogramowanie i usługi - wiki PlayStation 4


PlayStation 4 debiutuje na rynku wraz z nową wersją oprogramowania, stanowiącą rozwinięcie znanego z PlayStation 3, XrossMediaBar. Nowy system został zbudowany na podstawie zmodyfikowanej wersji FreeBSD 9, czyli systemu z rodziny Unix, a jego zasadniczą funkcją jest zaoferowanie wszystkich najważniejszych opcji konsoli w jednym miejscu. Jest zatem szybki dostęp do elementów społecznościowych, ostatnio ogrywanych gier, oglądanych filmów oraz usług oferowanych przez zewnętrzne firmy. Co ważne, system PlayStation 4 pozwala na wielozadaniowość. Możliwe jest np. granie w grę i jednoczesne przeglądanie stron internetowych, tudzież sklepu PlayStation Store.




Nowy OS to także sporo niedostępnych wcześniej rozwiązań. Jednym z nich jet możliwość nawiązywania połączenia pomiędzy konsolą, a urzadzeniami przenośnymi (np. tabletami, tudzież smartfonami). Z ich pomocą możemy nie tylko przeskakiwać pomiędzy poszczególnymi opcjami menu, ale również włączać i wyłączać PS4 oraz realizować dodatkowe zadania w grach. Dla przykładu inwentarz głównego bohatera może być dostępny z tableta, zamiast z ekranu telewizora. Można też kupić jakieś nowe aplikacje na tablecie, wydać polecenie odpalenia konsoli i rozpoczęcia pobierania. Kiedy natomiast wrócimy do domu wszystko będzie gotowe do testowania. Technologia działa podobnie do SmartGlass zastosowanej w konsoli Xbox One.

Jak zapowiedziało Sony, PlayStation 4 nie wymaga połączenia z internetem, niemniej kiedy urządzenie jest online wzrasta liczba dostępnych funkcji. Głównie za sprawą technologii chmury, zintegrowanej z PlayStation Network. Dzięki niej możliwe stanie się: streamowanie filmów i muzyki, kupowanie gier poprzez Gaikai, rozgrywka wieloosobowa oraz czerpanie korzyści z subskrypcji PlayStation Plus (m.in. darmowe gry i dodatki, dla wszystkich abonentów).

Bardzo ważnym aspektem nowego systemu są też usługi społecznościowe. Dlatego zdecydowano, że gracze będą mogli widzieć dane osobowe swoich przyjaciół, możliwe będzie dzielenie się doznaniami, jak również publikowanie materiałów z gier za pomocą umieszczonego na padzie przycisku Share. Z jego wykorzystaniem da się łapać screeny, albo krótkie klipy i następnie publikować je w sieci. Sony zintegrowało przycisk Share m.in. z serwisami Facebook oraz YouTube. Dodatkowo, za sprawą współpracy z serwisem Ustream, możliwe będzie obserwowanie rozgrywek innych graczy w czasie rzeczywstym.

Nie wszystkie gry obsługują jednak wspomniane funkcje.
Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 3 razy   ●   zmienił(a): 2621 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?