Fallout 4

ObserwujMam (99)Gram (39)Ukończone (42)Kupię (27)

Otwieranie zamków i hakowanie - wiki Fallout 4


Otwieranie zamków i hakowanie sprzętu komputerowego stanowią ważny element rozgrywki w Fallout 4, dlatego warto wiedzieć jak się za nie zabrać.

Otwieranie zamków


System otwierania zamkniętych na kłódkę/tudzież zamek skrzyń jest bardzo zbliżony do tego, który znamy z The Elder Scrolls V: Skyrim. Używamy w tym celu wkrętaka (posiadamy go od początku) oraz spinek, pełniących funkcję wytrychów (trzeba je znaleźć). Aby otworzyć zamek, trzeba ustawić spinkę pod odpowiednik kątem. Następnie wciskamy przycisk, domyślny dla danej platformy i sprawdzamy, czy zamek się otworzy. Jeżeli nie, wówczas napotkamy widoczny na ekranie opór (albo czujemy wibracje pada). Im jest on większy, tym więcej brakuje nam do odpowiedniego kąta ustawienia spinki.

Całość polega na metodzie prób i błędów, dlatego należy ustawiać spinkę w taki sposób, by spotkać jak najmniejszy opór - gdy widzimy, że maleje, wówczas jesteśmy naprawdę blisko i wystarczy minimalna korekta. Ważne, ażeby po wyczuciu oporu nie trzymać przycisku odpowiedzialnego za otwieranie - spowoduje to bowiem zniszczenie spinki i choć jest to akurat element dość łatwy do zdobycia w świecie gry, to może się okazać, że w danym momencie zapas będziemy mieć ograniczony.

Zamki podzielono na kilka poziomów trudności - łatwe, zaawansowane, dla ekspertów oraz dla mistrzów. Pierwsze może otwierać każda postać, zaś aby rozbroić kolejne, niezbędna jest inwestycja w perk o nazwie Ślusarz i awansowanie go na kolejne poziomy, pozwalające otwierać zamki - odpowiednio - zaawansowane, dla ekspertów i dla mistrzów.

Hakowanie


Zupełnie inaczej działa proces hakowania dostępnego w świecie sprzętu. Hakowanie przydatne jest do łamania szyfrów zabezpieczających rozmaite komputery, pozostałe w świecie gry, najczęściej jeszcze z czasów przed atakami atomowymi. Ich odblokowanie umożliwia z reguły przeczytanie rozmaitych zapisków, zaprogramowanie przypisanego do systemu robota czy też odblokowanie dostępu do pomieszczeń, zablokowanych przez system.

Hakowanie, mimo pozornej trudności, nie jest skomplikowane. Na ekranie komputera pojawia się ciąg cyfr, liczb i słów. Interesują nas te ostatnie. Hasłem jest jedno z nich. Na odgadnięcie właściwego wyrazu mamy z reguły 4 próby. Zaczynamy od wyboru pierwszego, losowego słowa. Jeśli to te właściwe - system zostanie odblokowany. W innym wypadku otrzymamy komunikat o braku zgodności. Zawiera on także ważną informację, obrazującą jak bardzo wybrane słowo jest podobne do tego właściwego. 

Aby to rozjaśnić, zerknijcie na screen. Pierwszym wybranym wyrazem jest "SNARE". Nie jest to jednak właściwe hasło, ale otrzymujemy cenną podpowiedź - zgodność z prawidłowym wyrazem wynosi 1. Oznacza to, że któraś z literek z wyrazu "SNARE" znajduje się także w prawidłowej odpowiedzi.  Jeśli zgodność wynosi 2, oznacza to, że 2 litery z wyrazu "SNARE" występują w prawidłowym haśle. Gdy jest to 0, wówczas hasło nie posiada żadnej litery z wyrazu "SNARE". W przypadku ze screena prawidłową odpowiedzią było "MEANT", a literką łączącą oba wyrazy - "A".

Co ciekawe, możemy także nieco ułatwić sobie zadanie, poprzez usunięcie niektórych wyrazów. Można to zrobić, gdy wyraz poprzedza i zamyka jakaś forma nawiasu - "<", "(", "[", "{". Najczęściej jest to jednak średnio przydatne (jak na screenie poniżej), bowiem zawarte są tam znaki, których i tak byśmy nie użyli.

W przypadku kilku nieudanych prób, określonych limitem, terminal się blokuje, z reguły na kilkanaście sekund. Gdy czas ten minie możemy ponownie rozpocząć hakowanie, tyle że z nowym zestawem słów. Podobnie jak w przypadku otwierania zamków, występuje kilka stopni trudności zabezpieczeń. Aby móc hakować te trudniejsze, należy rozwinąć perk Haker. Przydaje się on ponadto przy budowaniu terminali w warsztacie.

Autorzy strony:

bigboy177
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 105 znaków
Dirian
edytował(a): 1 raz   ●   zmienił(a): 3076 znaków
Oceń stronę:

Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?