AMD ''po cichu'' wypuściło słabszego Radeona RX 560

Karta RX 560D pojawiła się w sprzedaży latem tego roku, ale dopiero dziś w sieci powstała z tego powodu afera.

Dirian @ 18:50 06.12.2017
Adam "Dirian" Weber
Chwalmy Słońce!
pc, sprzęt

Firma AMD latem wypuściła gorszą wersję karty AMD Radeon RX 560. Dziś z kolei jeden z zagranicznych portali postanowił odkopać ten temat, z uwagi na fakt, że mimo nowego nazewnictwa (RX 560D), część producentów sprzedawała wolniejszy model pod starą nazwą.

Pierwotnie debiutujący na rynku RX 560 był wyposażony w 16 jednostek obliczeniowych i 1024 procesory strumieniujące. Nagle, po kilku miesiącach od premiery karty, na rynku pojawił się wolniejszy model z 14 jednostkami obliczeniowymi i 896 procesorami strumieniującymi.

Nowa nieco wolniejsza karta oznaczona jest jako RX 560D, ale wychodzi na to, że mało który producent zdecydował się na takie rozróżnienie. Stąd, tak naprawdę, ciężko na ten moment rozróżnić czy kupujemy "pełny" model czy jego "obciętą" wersję.

Po pojawieniu się tej informacji w sieci, AMD wystosowało oficjalne oświadczenie, w którym firma przyznaje się do tego, że wolniejsza wersja z 14 CU jest dostępna w sprzedaży już od końcówki lata. I nie ma w tym nic dziwnego, bo informowano już o tym wcześniej, a część producentów wypuściła karty oznaczone jako RX 560D, np. XFX czy Sapphire.

AMD nie było jednak świadome tego, że nie każdy z producentów zdecydował się na taki krok i część sprzedaje jednostki z 14 CU i 896-procesorami strumieniującymi jako "pełny" RX 560. Firma obiecuje jednak skontaktować się z producentami i sklepami, aby nie dochodziło do dalszych niedomówień, a nabywcy byli pewni tego, jaki towar kupują. Na końcu oświadczenia, przedstawiciele AMD przeprosili za zamieszanie.


Dodaj Odpowiedź
Komentarze (15 najnowszych):


Powyższy wpis nie posiada jeszcze komentarzy. Napraw to i dodaj pierwszy, na pewno masz jakąś opinię na poruszany temat, prawda?